--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Význam farieb v našej strave

01.09.2023 | 7270x Zhliadnutie | Magdaléna Gaálová | Strava

Mnohí z nás preferujú pestrejšie jedlo plné rôznych farieb predovšetkým preto, že je to krajšie. No vedeli ste, že nejde len o výzor, ale aj o efekt, aký majú tieto farby na naše zdravie? A ako sa v tých farbách vyznať?

Príroda to zariadila veľmi jednoducho. Všetky rastliny obsahujú fytochemikálie, ktoré sú ich obranným systémom, chránia ich pred infekciami, škodcami, majú antibakteriálne, pesticídne a protiplesňové vlastnosti. Tieto chemické zlúčeniny sú taktiež zodpovedné aj za ďalšie vlastnosti ako napr. farba, vôňa, chuť, či antioxidačné účinky  a teda v konečnom dôsledku určujú aj ich vplyv na náš zdravotný stav. Preto už na prvý pohľad vieme zistiť ako nám môžu jednotlivé potraviny pomôcť. 

 

Biela farba

Potraviny, ktorých prirodzená farba je biela, obsahujú široké spektrum živín. Sú zdrojom draslíka, vitamínu C, kyseliny listovej a samozrejme obsahujú aj veľa vlákniny. Sú prospešné pri problémoch s vysokým krvným tlakom a cholesterolom. Taktiež pomáhajú pri prevencii rakoviny žalúdka a srdcových chorôb. Patria sem napr. banány, karfiol, cesnak, cibuľa, zázvor, paštrnák, šalotka, biela repa, zemiaky, fenikel, biela fazuľa či huby.

 

Žltá a oranžová farba

Žlté potraviny sú bohaté na vitamín C, ktorý pomáha v boji proti voľným radikálom, znižuje zápal, slúži ako prevencia alergií a udržuje zdravú pokožku. Žlté potraviny obsahujú aj citrusové flavonoidy, ktoré posilňujú kolagén v koži, šľachách, väzoch a chrupavkách. Patria sem napríklad citróny, ananás, žltá paprika, grapefruit.

Oranžové potraviny sú bohaté na antioxidanty, vitamín C a betakarotén, ktorý naše telo premieňa na vitamín A. Tieto živiny pomáhajú pri prevencii rakoviny, srdcových chorôb a infekcií tým, že podporujú významnú súčasť imunitného systému - našu sliznicu. Betakarotén tiež pomáha udržiavať zdravé oči a pokožku. Medzi oranžovými potravinami môžeme nájsť napr. mrkvu, melón, mango, sladké zemiaky, marhule, tekvice, pomaranče a mandarínky.

Žlté a oranžové potraviny sú okrem vitamínu C aj zdrojom draslíka, kyseliny listovej a bromelínu. Kyselina listová sa nachádza napr. v mrkve, melóne či v kukurici. Ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom by nemali zabúdať na dostatočnú konzumáciu tekvice a sladkých zemiakov, pretože majú vysoký obsah draslíka, ktorý je dôležitý pre znižovanie krvného tlaku. Naopak, ľudia s ochorením obličiek by mali príjem draslíka obmedzovať. Bromelín, enzým nachádzajúci sa v ananáse, napomáha tráveniu a znižuje opuchy a infekcie.

 

Červená, fialová a modrá farba

Pigmenty nazývané antokyány dodávajú farbu červeným a fialovým potravinám a slúžia ako účinné antioxidanty v tele. Sú dôležité pre zachovanie dobrej pamäti a zdravého srdca. Štúdie tiež ukázali, že antokyány znižujú riziko niektorých typov rakoviny a mozgovej mŕtvice.

Červené potraviny sú bohaté aj na lykopén a prospievajú obehovému systému, pretože pomáhajú budovať zdravú bunkovú stenu. Tým sa zlepšuje aj krvný tlak, funkcia orgánov a celkový krvný obeh. Tieto potraviny tiež chránia náš organizmus pred škodlivým UV žiarením, prispievajú k ochrane pred rakovinou prostaty a kardiovaskulárnymi ochoreniami. Zaujímavosťou je, že lykopén sa najlepšie absorbuje z tepelne upravených potravín a jeho využiteľnosť zvyšujú tiež tuky. Preto ho dokážeme lepšie využiť z dusených alebo varených paradajok oproti surovým. Medzi červené potraviny patria ďalej melóny, maliny, jahody, repa, červená paprika a pod.

Fialové potraviny obsahujú najviac antioxidantov zo všetkých farieb a teda prispievajú k celkovému dobrému zdravotnému stavu. Sú dôležité pri prevencii chorôb, pomáhajú zvyšovať hladinu HDL (tzv. "dobrého") cholesterolu a naopak znižovať hladinu LDL (tzv. „zlého“) cholesterolu. Majú priaznivý vplyv na našu pamäť a pomáhajú predchádzať demencii. Zaraďujeme sem napríklad čučoriedky, černice, baklažán, slivky a fialovú kapustu.

Konzumácia rôznych červených, fialových a modrých potravín nám taktiež zabezpečí aj príjem vysokého obsahu základných živín. Jahody, repa a fazuľa sú dobrým zdrojom kyseliny listovej. Fazuľa je tiež plná vlákniny, bielkovín a železa. Brusnice, jahody, maliny, červené alebo ružové grapefruity, čučoriedky a červená paprika sú bohaté na vitamín C. Červená paprika je tiež vynikajúcim zdrojom vitamínu A, ktorý je nevyhnutný pre zdravú pokožku a zrak. Brusnice obsahujú zlúčeniny - taníny, ktoré zabraňujú zachytávaniu baktérií na stenách močového mechúra a chránia pred infekciou močových ciest.

 

Zelená farba

Zdrojom zelenej farby v potravinách je chlorofyl, prírodný „čistič“ krvi, ktorý pomáha pečeni a obličkám pri odstraňovaní toxických látok z organizmu. Listová zelenina (kel, rímsky šalát, špenát, rukola, mangold a pod.) by mala byť pravidelnou súčasťou našej stravy. Je dobrým zdrojom vápnika, najmä pre ľudí, ktorí zle tolerujú mliečne výrobky. Okrem mnohých ďalších živín obsahujú zelené potraviny aj vysoké množstvo vitamínu K, ktorý je nevyhnutný pri zrážaní krvi a budovaní pevných kostí. Pozor na nadmernú konzumáciu by si mali dávať ľudia, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi.

Ďalšie zelené potraviny ako kivi, zelená paprika, brokolica či kapusta sú dobrým zdrojom vitamínu C. Kapustovité druhy zeleniny obsahujú zlúčeniny, ktoré stimulujú telo k produkcii vlastných enzýmov bojujúcich proti rakovine a pomáhajú neutralizovať účinky karcinogénov.

V mnohých zelených potravinách sa nachádza aj luteín a zeaxantín - látky, ktoré účinne absorbujú modré lúče svetelného spektra a chránia náš zrak. 

Vzhľadom na to, že všetky tieto potraviny obsahujú špecifickú kombináciu viacerých vitamínov a živín, mali by sme vo svojom jedálničku pravidelne obmieňať rôzne druhy ovocia a zeleniny, prípadne spestriť našu porciu aj bylinkami (bazalka, petržlen, tymian, koriander a pod.).

 

Hovorí sa, že každodenná konzumácia troch až piatich porcií ovocia a zeleniny prispieva k zlepšeniu zdravotného stavu. Nejde však len o to, koľko porcií denne zjeme, ale hlavne o to, aké druhy potravín si vyberieme. Riešením nie je ani užívanie rôznych multivitamínov, pretože na rozdiel od zeleniny a ovocia nám nezabezpečia prísun vlákniny, ktorá je potrebná nielen pre správne trávenie a udržanie nízkej hladiny cukru v krvi, ale je nevyhnutná aj pri chudnutí. Preto by náš jedálniček mal vždy obsahovať čo najpestrejšie farebné zastúpenie. To ale neznamená, že každé naše jedlo musí nevyhnutne pozostávať zo všetkých farieb. Je však dôležité, aby sme skonzumovali široké spektrum odtieňov aspoň v priebehu týždňa, čím zabezpečíme nášmu telu vyvážený prísun vitamínov a minerálnych látok.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment