Výrazná korenina – zeler a jeho zdravotné prínosy

07.12.2018

 
Zelenina, pre ktorú je charakteristická aróma aj chuť ukrýva v sebe niekoľko zdravých benefitov a v poslednom čase sa teší čoraz väčšej obľube. Pridáva sa najmä do šalátov ale aj do smoothie a v neposlednom rade ako samostatný zelerový džús. Toto sú jeho najväčšie prínosy pre ľudské zdravie.

 

Zeler je perfektným zdrojom dôležitých antioxidantov

Iste viete, že antioxidanty chránia bunky, cievy a orgány pred oxidačným stresom. Z najznámejších antioxidantoch obsiahnutých v zeleri sú vitamín c, beta karotén a flavonoidy, no v jednej stonke zeleru je ďalších 12 druhov antioxidantov. 

 

Zeler pomáha v boji proti zápalom

Chronický zápal sa spája s mnohými ochoreniami, vrátane artritídy a osteoporózy. Semienka, ktoré sa v zeleri nachádzajú údajne majú až 25 protizápalových látok, ktoré môžu v boji proti zápalom pomáhať. 

 

Podporuje trávenie

Antioxidanty a protizápalové látky v zeleri poskytujú ochranu kompletne celému tráviacemu traktu, no žalúdok si príjem zeleru v strave bude pochvaľovať. Polysacharidy na báze pektínu v zeleri pomáhajú znižovať výskyt žalúdočných vredov, pomáhajú žalúdočnej výstelke a modulujú sekréciu žalúdočných štiav. Zeler tiež môže byť pomocníkom pri odstránení nadúvania či pri syndróme dráždivého čreva.

 

Obsahuje veľa vlákniny a vody 

Obsah vody v zeleri je naozaj vysoký – a to až 95 % a tiež rozpustnú aj nerozpustnú vlákninu, takže zelerová šťava môže pomôcť udržať telo hydratovanejším. Nevýhodou odšťaveného zeleru je fakt, že v tomto nápoji prídete o vlákninu, ktorá okrem iného pomáha udržiavať pocit sýtosti oveľa dlhší čas, pomáha znižovať cholesterol a postará sa o pravidelné vyprázdňovanie. Výhody vlákniny si doprajete skôr v smoothie, keď doň pridáte šálku stoniek zeleru, môžete získať až 5 gramov vlákniny. 

 

Zeler je bohatý na vitamíny, minerály a má nízky glykemický index

Pravidelná konzumácia zeleru dodáva telu vitamíny: A, K, C ale tiež draslík a folát. Obsahuje málo sodíka a preto je vhodný aj u tých ľudí, ktorí si príjem soli a sodíka ako takého strážiť. 

Okrem toho má nízky index glykémie, čo znamená, že má pomalý a stabilný účinok na hladinu cukru v krvi.  

 

Pel mel o zeleri

  • Pri kúpe zeleru si vyberajte ten, ktorý má pevné stonky, ktoré by nemali byť zvädnuté. 
  • Listy by mali mať sviežu bledo až jasne zelenú farbu, úplne nevhodné sú tie, ktoré majú zožltnutú či dokonca hnedú farbu.
  • Pri kuchynskej úprave ho krájajte tesne pred použitím, lebo ten nakrájaný a skladovaný niekoľko hodín stráca živiny.
  • Príprava zeleru v pare zaručuje uchovanie chuti aj dôležitých vitamínov. 
  • Maximálne výživové benefity sa začnú prejavovať po 5. – 7. dňoch konzumácie. 
  • Konzumujte aj listy, tie obsahujú najviac vápnika, draslíka a vitamínu C. 

Obľúbte si zeler, ktorý môžete jesť surový aj varený, pripraviť si z neho zdravšiu alternatívu hranolčekov, pridať do smoothie, pripraviť polievku alebo džús...

Další články

Zdravie
Šport
VIETE koľko kg dvíhate pri kľukoch?

Otestujte sa - zaujímavosti zo sveta zdravia a fitness.

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Prečo si na dovolenke dávať pozor na to, čo jeme?

Od pondelka do piatku v práci a len dva dni na odpočinok. Takto to ide týždeň za týždňom až do doby, než odídete na vytúženú…

Vaše premeny

Milena Vogeltanzová

Po klasických diétach išli kilá znovu hore, niekedy ešte viac ako som schudla

Rastislav Rabik

Konečne sa nezadýchavam a cítim sa dobre

Katarína Tomaníková

Za 6 mesiacov sa zo mňa stala štíhla, energická a sebavedomá žena