Viete, čo je vhodné jesť pred cvičením?

20.04.2018

 
Bez pohybovej aktivity to jednoducho nejde. Či už šport milujete a patrí k vášmu zdravému životnému štýlu alebo potrebujete schudnúť, spevniť postavu, zvýšiť kondíciu..., mali by ste vedieť aké sú základné výživové odporúčania pred tréningom.

 

 

Ak začínate cvičiť, vhodné je stanoviť si cieľ, teda čo cvičením plánujete dosiahnuť. Stratu hmotnosti, pevnejšie a vyrysovanejšie telo prípadne si uvedomujete, že bez pohybu neexistuje zdravý životný štýl? Stanovte si prioritu a potom sa vám bude ľahšie orientovať v obrovskom množstve výživových odporúčaní čo (ne)môžete jesť pred tréningom, taktiež sa môžete opýtať vášho výživového poradcu, ktorý vám ochotne poradí.

 

Stavte na kvalitnú stravu 

Hoci je veľmi jednoduché siahnuť po výživových doplnkoch a potrebné mikroživiny ako sú vitamíny, minerály, antioxidanty či enzýmy dopĺňať  v podobe „zázračnej“ tabletky, kapsule či prášku, odborníci stále odporúčajú siahnuť radšej po strave prirodzene bohatej na všetky základné a prospešné živiny, pretože takéto mikroživiny sú najlepšie absorbovateľné a ľudský organizmus ich využije presne podľa svojej potreby.

 

Keď konzumujete „nesprávne“ jedlo pred cvičením alebo si ho chybne „natimujete“, počas cvičenia môžete počítať s týmito ťažkosťami:

  • čas cvičenia budete odďaľovať, pretože môžete vnímať pocit plného žalúdka, nafukovanie, plynatosť
  • môžete mať slabú koncentráciu
  • pociťovať priveľkú únavu
  • nedosiahnete maximálny výkon a navyše
  • spomalíte svoj regeneračný proces po tréningu

 

Jedlo aj cvičenie si naplánujte pre tieto dôvody:

Ak si pred cvičením nedokážete jedlo odoprieť, v tom prípade by ste si tréningový čas mali správne naplánovať tak, aby žalúdok pred a počas tréningu bol prázdny. Po väčšom jedle vášmu telu doprajte čas približne 4 hodiny, počas tohto času sa totiž v oblasti žalúdka zvýši prietok krvi, ktorý by tým pádom chýbal vo svaloch. Trávenie je teda čas, kedy sa do organizmu dostávajú potrebné živiny a cvičením by sa narušilo kvalitné strávenie potravy ale aj samotný tréning pre už vyššie spomenuté dôvody.

 

Mnohí odborníci odporúčajú cvičenie nalačno. Toto však nie je vhodné pre každého a ak sa liečite napr. na cukrovku či iné ochorenie, vhodné je prekonzultovať cvičenie aj čas stravovania s vaším lekárom či výživovým špecialistom.

 

Základné informácie o stravovaní pred cvičením:

  • Ak vám to nespôsobuje problémy, cvičte s prázdnym žalúdkom alebo nalačno.
  • Keď zjete väčšie jedlo, cvičenie by malo nasledovať až po 4. Hodinách.
  • Medzi menším jedlom a cvičením by malo byť časové rozpätie 1 až 2 hodiny pred tréningom.
  • Zabudnite na fast food – hranolčeky, šišky, čipsy... – ide iba o prázdne kalórie.
  • Tiež sa vyhnite sacharidom s vysokým glykemickým indexom.
  • Vyhnite sa nafukovaniu a pred cvičením odolajte veľkému množstvu ovocia, zeleniny či probiotických mliečnych výrobkov.
  • Ak ste zvyknutý trénovať krátko po prebudení a nechcete trénovať nalačno, pol hodinu pred tréningom si pokojne doprajte kvalitný proteínový prášok, prípadne malý snack v podobe kúska syru, hrste orechov a pod.

 

Další články

Šport
Efektívna chôdza: ideálny šport pre každého

Chcete spraviť niečo pre svoje zdravie, ale nenašli ste sa v žiadnom športe? Potrebujete zhodiť zopár kíl a prečistiť si…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Šport
Kolagén – prinavracia kĺbom pohyblivosť a vraj je elixírom mladosti

Cvičíte a začali vás pobolievať kolená alebo iné kĺby? Možno to má na svedomí nedostatok kolagénu!

Vaše premeny

Alica Andrijková

Zmenila som pohľad na jedlo ako celok – hladovky som vymenila za kvalitné a vyvážené jedlo

Marian Kamenicky

Hlavné je zlepšenie zdravotného stavu, postava je benefit

Helena Vyvlečková

Najhoršie bolo, že som si pomaly prestala dôverovať