Sóda alebo minerálka - čo je pre vaše telo prospešnejšie?

19.06.2018

 
Mnoho z nás si iste rado občas dopraje osvieženie v podobe bublinkových nápojov. Tešia sa obľube najmä v letných mesiacoch, no siahame po nich aj v situáciách, keď potrebujeme uľaviť žalúdku, napríklad po sýtej večeri.

 

 

Umelé perlenie

Sóda, sódovka, perlivá voda, či sifón – toto všetko sú pomenovania pre pitnú vodu umelo nasýtenú oxidom uhličitým CO2, ktorý je vo vode z veľkej časti rozpustený, menej než 1 % pripadá na nedisociovanú kyselinu uhličitú H2CO3. Prečo názov sóda? Môže zaň švédsky chemik Torber Bergman, ktorému je prisudzovaný vynález perlivej vody. V roku 1771 zmiešal vodu s plynným oxidom uhličitým, ktorý získal pri chemickej reakcii sodíku s kyselinou. Ide teda o klasickú pitnú vodu, ktorá vám tečie doma z vodovodu, s prídavkom oxidu uhličitého. Obsah sódy teda závisí najmä od regionálneho zloženia pitnej vody aj aktuálnej kvality vodovodných rozvodov.

Z toho vyplýva, že zloženie a kvalita sódovej vody nie je celkom stabilná.

 

Životne dôležité minerály 

Minerálna voda je voda, ktorá  obsahuje zdraviu prospešné minerály a iné rozpustné látky, ako napríklad soli. Získava sa z prírodných prameňov a môže byť prirodzene perlivá, či dodatočne dosycovaná oxidom uhličitým. Jej zloženie sa tiež líši v závislosti od jednotlivých oblastí. Prirodzený obsah minerálnych látok znamená oproti klasickej sódovke zdravotný benefit aj  pridanú hodnotu pre organizmus. Práve z minerálnych vôd dokáže telo najľahšie získať minerály a najlepšie ich spracovať. Bunky ľudského tela ich využívajú okamžite, priamo a bez zbytočného zaťaženia.

 

Horčík

Popri draslíku je horčík najdôležitejším vnútrobunkovým minerálom a je nenahraditeľný pre množstvo telesných funkcií, vrátane prenosu nervových impulzov, tvorby zubov a kostí a svalových sťahov.

Draslík

Draslík je na rozdiel od sodíka v tele uložený prevažne vnútri buniek a je potrebný pre mnohé biochemické procesy. Nedostatok draslíka poškodzuje nervovú činnosť a srdce. Draslík je tretím najčastejším minerálom v ľudskom tele – po vápniku a fosfore. Zvýšená potreba je pri väčšej strate tekutín akéhokoľvek druhu z organizmu.

Vápnik

Je základom zubov a kostí. Je nenahraditeľný pre funkciu buniek, svalové sťahy, prenos nervových impulzov a zrážanie krvi. Spolu s horčíkom a fosforom je základným stavebným prvkom kostry a zubov. Znižuje krvný tlak, je potrebný na zrážanie krvi, hojenie a činnosť svalov vrátane srdca, znižuje hladinu cholesterolu a chráni pred kardiovaskulárnymi chorobami.

 

Každopádne, ak siahnete po minerálke, nezostávajte len pri jednej značke a snažte sa minerálnu vodu striedať nielen s čistou vodou, prípadne vodou jemne ochutenou citrónom. Nezabudnite, kvalitný pitný režim je dôležitý nielen počas leta a horúčav, či cvičenia ale počas celého roka!

Další články

Zdravie
20 faktov o jahodách, o ktorých ste možno netušili

Malá jahoda, ale viete, aký veľký prínos má pre zdravie? Jahody sú nielenže prvým ovocím, ktoré dozrieva na jar, ale tiež sú…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
5 najčastejších príznakov, že hormóny sa zbláznili

Podráždenosť či pocit neustáleho nafúknutia? Aj to môže mať na svedomí nerovnováha hormónov…

Vaše premeny

Alena Nováková

Dnes už viem, že NIKTO za Vás NIKDY nebude chudnúť

Richard Pardek

Ak chcete schudnúť a nie donekonečna chudnúť

Katarína Fedorcová

NUTRIADAPT mi pomohol zmeniť seba, moje myslenie aj vylepšiť môj zdravotný stav.