Ako pomôcť boľavým kĺbom v domácom prostredí?

13.11.2018

 
Starostlivosť o kĺby je v súčasnej dobe nevyhnutná a platí to nielen pre športovcov. Pohybový systém je však vhodné riešiť komplexne pomocou zdravého pohybu a regenerácie.

 

Nadváha kĺbom neprospieva

Nadváha či obezita sú pre pohybový aparát človeka veľkou záťažou počas 24 hodín denne a 7 dní v týždni. Preto zbavenie sa neželaných kilogramov nadváhy prináša kĺbom veľkú úľavu, no nie každé cvičenie je pre človeka s nadváhou vhodné. Tiež býva nevhodné začať s pohybovou aktivitou napríklad v podobe behu, pretože kolenné a bedrové kĺby sa pri behu u človeka s nadváhou môžu veľmi opotrebovávať, keďže musia zvládnuť celú záťaž spôsobenú vyššou hmotnosťou. 

V tomto prípade je vhodné staviť na postupné zaťažovanie tela a teda postupné zvyšovanie intenzity cvikov. Ideálne je zamerať sa na komplexné cviky, najprv pracovať s vlastnou hmotnosťou, ktorá je pre telo záťažou. Tiež je vhodné obrátiť sa na skúseného trénera a cvičiť pod jeho odborným dohľadom. 

Pri zdolávaní nadváhy sa v začiatkoch odporúčajú najmä tieto športy:

  • Bicyklovanie
  • Plávanie
  • Pomalá chôdza

 

Zápalom kĺbov pomáhajú tieto potraviny 

Kurkuma, olivový olej i zázvor sú účinnými pomocníkmi. Kurkuma je známa aj ako indický šafran a skutočne je silným antioxidantom, dokáže eliminovať takmer každý druh zápalu a uľavuje od bolesti. Tiež pomáha bojovať proti predčasnému starnutiu buniek. Obklady z kurkumy pomáhajú zmierňovať opuchy, zápaly kĺbov aj reumatickú artritídu. 

Olivový olej vďaka obsahu látky, ktorá sa nazýva oleocanthal zase pomáha predchádzať zápalu tým spôsobom, že priamo blokuje „zápalové dráhy“ podobne ako lieky proti bolesti. 

Zázvor, červené hrozno ale aj zelený čaj sú potraviny s výnimočným protizápalovým účinkom.

 

Sedavý spôsob života kĺbom tiež neprospieva

Sedavý spôsob prináša so sebou ruka v ruke problémy s pribúdajúcimi kilogramami i návykmi v podobe nesprávneho držania tela, jednostranné zaťažovanie svalov a následne s atrofiou a skrátením svalov z nečinnosti čo má negatívny dopad na celý pohybový aparát, vrátane kĺbov. Sedavým spôsobom života bývajú najviac zaťažované brušné a medzilopatkové svaly, lebo sa využívajú najmenej a preto majú sklon k rýchlemu ochabovaniu. Takže pri sedoavom spôsobe života je najvyšší čas zmeniť to a dopriať telu primeranú fyzickú aktivitu. 

 

Kĺby vyžadujú kvalitné stravovanie

Medzi hlavné potraviny, ktoré sú pre pohybový aparát vhodné, patrí rybí olej, morské ryby ako sú losos, tuniak alebo makrela. Okrem obsahu omega-3 mastných kyselín, ktoré pomáhajú zmierňovať zápal a bolesť, obsahujú aj vitamín D, ktorý je potrebný pre vstrebávanie vápnika do kostí. 

Pre pohybový aparát je rovnako dôležitý kolagén, ktorý je základnou stavebnou látkou chrupaviek, šliach a spojivových tkanív. Zo stravy je možné si ho doplniť vývarmi z hovädzieho mäsa či huspeninou. Pre tvorbu kolagénu je potrebné telu zabezpečiť prísun „Céčka“, ktorý sa podieľa na jeho tvorbe. 

Účinné látky vhodné pre zdravý pohybový aparát je možné telu dopriať aj zo suplementov v podobe hydrolyzovanej želatíny, chondroitín sulfátu či glukozamín sulfátu, no pred nekontrolovaným užívaním je vhodné vopred sa poraadiť s odborníkmi.

Další články

Zdravie
Voňavá terapia – aromaterapia

Éterické oleje ukrývajú v sebe úžasnú silu vône, ktorá má terapeutické účinky na náš organizmus. Viete, ktorá vôňa je v daný…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Prečo práve Q 10?

Koenzým Q 10 posilňuje bunky pred poškodením ale aj predčasným starnutím. Veľký význam má tiež u ľudí, ktorých organizmus sa…

Vaše premeny

Alena Nováková

Dnes už viem, že NIKTO za Vás NIKDY nebude chudnúť

Jaroslav Koťátko

Mojou motiváciou bola zmena stravovacích návykov

Hong Ngo

Po pôrode som pribrala 25 kg. Teraz som veľmi spokojná. Všetci tvrdia, že vyzerám mladšie