--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Jablká, kam sa pozrieš. Mušt ale má byť len z tých zrelých a nepoškodených

24.10.2017 | 4126x Zhliadnutie | Zdravie, Strava

S jeseňou prichádza aj sezóna muštu. Farmárske trhy, obchodné reťazce, ale aj súkromní producenti. Spôsobov, ako sa k obľúbenému jablčnému nápoju dostať, je hneď niekoľko. Prečítajte si, na čo si dať pozor pri jeho nákupe i spracovaní.

Slovenský trh s nápojmi zaplavili v posledných pár rokoch fresh džúsy, smoothies a presladené bubble tea. A stále patria k populárnym predajným artiklom. S boomom zdravého životného štýlu ale začala rásť tiež obľuba prírodných štiav a muštov. Tie sú pre nás oveľa tradičnejšie a vzhľadom k množstvu jabĺk, ktoré sa u nás obvykle vypestuje, tiež oveľa dostupnešie.

Za málo peňazí veľa muziky. Ale akej?

Nie každému sa ale chce za pohár muštu, vyrobeného z lacných jabĺk, zaplatiť v kaviarni napríklad aj 2€. A tak je ľahšie proste zájsť do supermarketu. Tu môžeme ale naraziť hneď niekoľkokrát na problém. Nemáme ani poňatia o tom, ako sú mušty, než sú presunuté do predajných regálov, skladované. A v prípade, že je tomu inak než podľa odporúčaní výrobcu, môže sa to na obsahu navonok lahodne vyzerajúceho nápoja škaredo podpísať.

Čo je oveľa závažnejšie riziko, u muštu zo supermarketu absolútne netušíme, aké jablká boli pri jeho zrode. Či výrobca siahol naozaj iba po tých zrelých a tie prezreté, otlčené a nahnité skončili v komposte. Nemôžeme si byť stopercentne istí ani tým, či dodržal všechtky štandardizované postupy výroby. Tým patriotickejším z nás by mohol vadiť aj fakt, že vzhľadom k medzinárodnej povahe väčšiny obchodných reťazcov sú mušty distribuované v ich sieti vyrábané predovšetkým z jabĺk zahraničných odrôd.

Komu ale stačí za relatívne málo peňazí veľa muziky, ten bude s takým muštom pravdepodobne spokojný. Nie je ale tajomstvom, že i napríklad český produkt, honosaci sa nálepkou “100% jablčná šťava”, bol po odbornom testovaní tvorcami relácie A DOST! stiahnutý z predaja.

Náročnejší “divák” si tak radšej počká na muštovú sezónu a za mušt tuzemských výrobcov si priplatí napr. na farmárskych trhoch. Oklamať by sa nemal ani v obchodoch špecializovaných na biopotraviny, ktoré sú tiež vybavené ponukou výrobkov slovenských farmárov.

Pravidlá muštárne? Nemusia byť všade rovnaké

Pokiaľ ale v blízkosti žiadny taký bioobchod, ani farmárský trh nemáme, zostáva nám jediná (a asi tá najlepšia) možnosť - ísť priamo do muštárne. A tu máme hneď dve možnosti. Buď si môžeme nechať spracovať mušt z vlastných dovezených jabĺk (a ich kvalitu tak budeme mať plne pod kontrolou) alebo sa spoľahnúť na loajálnosť muštárne a nechať si urobiť mušt z jabĺk, ktoré majú práve na sklade.

Môžeme mať šťastie a natrafiť na muštárňu, ktorá nám predá to najlepšie, čo má. Vzhľadom k nesmrteľnej vete o tom, že výnimka potvrdzuje pravidlo, môžeme však aj vo vyhlásenej muštárne naraziť na nekvalitu.

Poďme si teda aspoň naznačiť, ako by mal vyzerať ideálny stav za predpokladu, že pravidlá muštárne fungujú tak, ako majú.

  • Jablká by mali byť v stave optimálnej zrelosti (nie sú vhodné múčne jablká, z ktorých sa šťava zle uvoľňuje, ani nezrelé, z ktorých je šťava kyslá a ochudobnená o plné ovocné arómy).

  • V zrelých jablkách je vyvážený pomer kyslosti a cukornatosti.

  • Jablká nesmú byť otlčené, ani inak mechanicky poškodené.

  • Spracovávané jablká nesmú byť napadnuté plesňou. K jej vzniku môže dôjsť práve mechanickým poškodením jablka alebo po poškodení hmyzom.

  • Tu je nebezpečný mykotoxín patulín, ktorý pleseň produkuje. Legislatívny limit je u dospelých osôb stanovený na hodnotu 50 mikrogramov na kilogram, ako uvádza na webe ctidoma.cz Štěpán Chára, výkonný riaditeľ v spoločnosti Bohemia Apple.

  • Jablká musia byť pred výrobou tiež poriadne umyté vodou.

  • A práve z hľadiska rizika vzniku plesne, ale tiež s ohľadom na zachovanie výživových vlastností, by nemali byť jablká pred muštovaním dlhodobo skladované a spracované čo najskôr po zbere.

  • Ideálnym obdobím pre výrobu muštu je od septembra do novembra.

Na výrobu 1 litra muštu je spravidla potreba cca kilo a pól jabĺk. S čím si ale neporadia mnohé muštárne, je odpad, ktorý z nich zvýši. Je dobré si teda so sebou vziať aj vrece na jeho odvoz. Na mušt si môžeme buď priviezť vlastnú nádobu (avšak kvalitne umytú, aby nehrozilo, že sa nám mušt skazí) alebo si môžeme kúpiť fľašky priamo od muštárne.

Na pár dní i na niekoľko mesiacov

Aj pri skladovaní muštu sú dané pravidlá. Čerstvo vylisovanú šťavu, ktorá je bez akýchkoľvek konzervačných úprav určená k okamžitej konzumácii, by sme mali spotrebovať čo najskôr. Pokiaľ sa nám nepodarí vypiť ho hneď po otvorení, v chladničke by nám pár dní mal vydržať. S muštami, ktoré pri spracovaní prešli pasterizáciou (teplotou 78 - 80 °C), je to veselšie. Tie môžeme v kľude nakúpiť do zásoby, pretože ich môžeme uskladniť až na dobu jedného roku. Niektoré zdroje uvádzajú až dva roky. U muštov kupovaných v obchode stačí sledovať dátum na obale, u tých dovezených z muštární sa stačí poradiť priamo tam. Pokiaľ pre uskladnenie muštu zaistíme suché, tmavé a chladné priestory, máme vyhrané.

Muštárom zo dňa na deň

Ak chceme mať pod kontrolou nie len kvalitu spracovávaných jabĺk, ale i proces výroby, potom je najjednoduchšie urobiť si všetko po svojom. Stať sa muštárom nie je žiadna veda, vyrobiť si vlastný mušt zvládne každý schopnejší pestovateľ alebo zahrádkár. Okrem nadšenia je potom potreba už zohnať (alebo si vyrobiť) iba technické vybavenie a hurá do toho. Pre tých menej zasvätených dnes existujú aj šikovné knihy, z ktorých sa dá všechtko vyčítať.

Radšej menej než viac. A ešte nariediť

Keď si prejdeme námatkovo pár webov muštární, takmer na všetkých sa dozvieme veľa podobných informácií o procese spracovania jabĺk. Lisovanie šťavy za studena, minimum vzduchu, ktorý nespôsobí oxidáciu, zachovanie vitamínov i minerálnych látok. Nebudeme vám tvrdiť, že pohárom muštu, ktorý nie je možné kvalitatívne porovnávať s čerstvým jablkom, spasíte svoje zdravie.

Z výživového hľadiska má mušt avšak oveľa lepšie vlastnosti než napr. ovocné džúsy, ktoré sa vyrábajú z koncentrátov a sú ešte často dosladzované. “Mušt je chutný nápoj, čo môže viesť k tomu, že ho bez problémov vypijeme veľké množstvo. Či už v priebehu dňa či v jednej dávke. Musíme však myslieť na to, že mušt obsahuje veľké množstvo cukru, a to okolo 10 g na 100 ml. V jednom litri muštu je teda až 100 g cukru (cca 20 kociek). Odporúčame preto vypiť denne maximálne deci muštu, ideálne ešte nariedeného vodou. A pokiaľ dáte prednosť muštu z muštárne pred tým zo supermarketu, urobíte určite lepšie,” hovorí Monika Bartolomějová, výživová odborníčka Sveta zdravia.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment