--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Chudnutie - v hlavnej úlohe červená repa.

10.09.2018 | 5958x Zhliadnutie | Zdravie, Chudnutie

Červená repa alias cvikla patrí k vyváženej a zdravej výžive, jej konzumácia je už dlhý čas spojená so zníženým rizikom mnohých zdravotných ochorení súvisiacich so životným štýlom.

 
 
Červená repa je koreňová zelenina, ktorá je dobrým zdrojom vlákniny, živín a ďalších rastlinných zlúčenín, ktoré sú pre organizmus prínosom nielen pre zdravé srdce, zníženie krvného tlaku, zlepšenú pohybovú kapacitu ale celkovo zlepšeným zdravotným stavom. Jej konzumácia telu poskytne 1 % dennej potreby vitamínu A, 2 % vápnika, 11 % vitamínu C a 6 % železa.
 
Vitamín C je významný antioxidant, zohráva kľúčovú úlohu pri tvorbe kolagénu a niektorých neurotransmiterov aj pri metabolizme bielkovín. Železo je neoddeliteľnou súčasťou hemoglobínu, proteínu, ktorý prenáša kyslík z pľúc do telesných tkanív. Je potrebné pre rast, vývoj a funkciu buniek. Nedostatok železa vedie k istému typu anémie.
 
Červená repa je tiež zdrojom bohatým na kyselinu listovú a mangán. Obsahuje tiež tiamín, riboflavín, vitamín B-6, kyselinu pantoténovú, cholín, betaín, horčík, fosfor, draslík, zinok, meď a selén.
 
Folát je dôležitý pre zdravý metabolizmus, podporuje zdravú pokožku a vlasy a chráni ústa pred bolesťou a vriedkami. Kyselina listová sa odporúča počas gravidity a štúdie naznačujú, že prispieva k zdravej pôrodnej hmotnosti a zabraňuje vrodeným srdcovým chybám a iným problémom, ako sú neurálne tubálne defekty u novorodencov.
 
Mangán sa vyskytuje v malom množstve v tele, ale je potrebný pre celý rad funkcií. Nedostatok mangánu môže prispieť k neplodnosti, malformácii kostí, slabostiam a záchvatom.
 

Jedna šálka surovej červenej repy obsahuje približne: 

 
58 kalórií
13 gramov sacharidov, vrátane 9 gramov cukru  
4 gramy vlákniny
2 gramy bielkovín
 
 
Červenú repu môžete konzumovať surovú ale aj nakladanú, varenú, dusenú či pečenú, dokonca si z nej môžete vyroboť šťavu podľa svojich chuťových preferencií. Stačí ju olúpanú rozmixovať s pomarančom, mätou, ananásom, jablkom, citrónom či zázvorom a získate tak zdraviu prospešný nápoj. Skvelá je aj pečená v kombinácii s kozím syrom alebo vyskúšajte plátky surovej repy pokvapkané citrónovou šťavou a jemne poprášené čili korením.
Pri kúpe červenej repy si vždy dôkladne pozrite, či nemá povrch poškodený, tiež by nemala byť zvädnutá so zvráskavenou šupou. V niektorých obchodoch či na trhu sa môžete stretnúť aj so „zlatou“ a „bielou“ repou. Ak červenú repu chcete niekoľko dní skladovať, vložte ju do tesne uzatvorenej nádoby a držte v chlade. Pri nesprávnom skladovaní môže rastlinná šťava obsahujúca dusičnany hromadiť baktérie, ktoré ich premieňajú na dusitany a kontaminujú šťavu. Vysoké hladiny  môžu byť pre organizmus škodlivé. Taktiež ľudia, ktorí užívajú lieky na srdce musia dbať o vyváženú stravu podľa odporúčaní lekára či výživového špecialistu, pretože strava s vysokým obsahom dusičnanov môže reagovať na určité typy liekov. Konzumácia červenej repy tiež môže sfarbiť stolicu do červena, ale to nie je dôvod na žiadnu paniku.
 

Benefity červenej repy na zdravie človeka:

1.         Znižuje tlak krvi a pôsobí pozitívne na kardiovaskulárny aparát

 
Štúdia z roku 2008 o hypertenzii, skúmala účinky po požití 500 mililitrov šťavy z červenej repy u zdravých dobrovoľníkov a zistila, že následne po konzumácii sa krvný tlak výrazne znížil. Ďalšia štúdia uskutočnená v roku 2010 uvádza podobné výsledky a dospela k záveru, že pitie šťavy z červenej repy podstatne znižuje krvný tlak v závislosti od dávky. 
Výskumníci predpokladali, že to bolo pravdepodobne kvôli vysokým obsahom dusičnanov obsiahnutým v repe a teda, vysoká dusičnanová zelenina by sa mohla ukázať ako lacný a účinný spôsob liečby kardiovaskulárnych stavov a krvného tlaku.
Ďalšie štúdie naznačujú, že konzumácia viacerých rastlinných potravín, ako napríklad červenej repy, znižuje riziko obezity, celkovej úmrtnosti, cukrovky a srdcových chorôb a podporuje zdravú pleť a vlasy, tiež zvyšuje energiu a celkovo prispieva k nižšej hmotnosť.
 

2.         Spomaľuje proces demencie

 
Výskumníci na univerzite Wake Forest zistili, že pitie šťavy z červenej repy môže zlepšiť okysličovanie mozgu a spomaliť progresiu demencie u starších dospelých.
Podľa niektorých odborníkov sa prietok krvi do určitých oblastí mozgu s vekom znižuje a vedie k poklesu kognície a možnej demencie. Konzumácia šťavy z červenej repy ako súčasť stravy s vysokým obsahom dusičnanov môže zlepšiť prietok krvi a okysličovanie týchto oblastí.
 
 

3.         Pomáha pri cukrovke

 
Červená repa obsahuje antioxidant známy ako kyselina alfa-lipoová, ktorý môže pomôcť znížiť hladiny glukózy, zvýšiť citlivosť na inzulín a zabrániť zmenám spôsobeným oxidačným stresom u pacientov s cukrovkou. 
Štúdie na alfa-lipoovej kyseline tiež ukázali zníženie symptómov periférnej neuropatie a autonómnej neuropatie u ľudí s diabetom. 
 

4.         Zlepšuje trávenie 

 
Trávenie a pravidelnosť sa pravidelnou konzumáciou červenej repy zlepší. Vzhľadom na vysoký obsah vlákniny, červená repa pomáha predchádzať zápche a podporuje pravidelnosť zdravého tráviaceho traktu.
 

5.         Bojuje proti zápalom

Cholín je veľmi dôležitá a všestranná živina v červenej repe, ktorá pomáha pri spánku, pohybe svalov, ale aj pri učení a zapamätávaní. Cholín tiež pomáha udržiavať štruktúru bunkových membrán, napomáha prenosu nervových impulzov, vstrebávaniu tuku a znižuje chronický zápal.
 

6.         Zlepšuje výkon

Dokázalo sa, že suplementácia šťavy z červenej repy zlepšuje okysličovanie svalov počas cvičenia, čo naznačuje, že zvýšený príjem dusičnanov v potravinách má potenciál zvýšiť toleranciu cvičenia počas dlhodobej vytrvalosti. Kvalita života pre ľudí s kardiovaskulárnymi, respiračnými alebo metabolickými ochoreniami, ktoré považujú každodenné aktivity za fyzicky ťažké z dôvodu nedostatku okysličovania, by sa mohli zlepšiť.
Štúdia uvádza, že  šťava z červenej repy zlepšila výkon o 2,8 percenta alebo o 11 sekúnd v 4-kilometrovej skúške na bicykli a o 2,7 percenta alebo 45 sekúnd v 16,1-kilometrovej skúške.
 
 

Celkový spôsob stravovania, výber vhodných a zdraviu prospešných potravín je najdôležitejší v prevencii ochorení a dosahovaní dobrého zdravia. Je lepšie jesť rozmanitú stravu, než sústrediť sa na jednotlivé potraviny ako kľúč k dobrému zdraviu.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment