--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Ako súvisia fermentované potraviny s naším zdravím? 1. časť

27.11.2018 | 2957x Zhliadnutie | Zdravie

Fermentované potraviny ako sú jogurty, kefíry syry ale aj kyslá kapusta či kvasené uhorky sa v poslednom čase stali obľúbenými najmä pre ich pozitívny prínos pre ľudské zdravie. Pre toto by sme ich mali konzumovať denne.

 

Fermentáciu potravín využívajú ľudia už tisícky rokov ako spôsob, aby predĺžili trvanlivosť potravín a vďaka tomuto procesu nielenže potraviny dlho vydržia, no tiež majú zvýšenú výživovú hodnotu v podobe užitočných vitamínov aj zlepšenej biologickej dostupnosti minerálov. Navyše obsahujú probiotiká, ktoré majú pozitívne účinky na ľudské zdravie, vrátane zníženia rôznych zápalov v čreve, zlepšujú prácu imunitného systému, pozitívne menia črevnú mikroflóru a dokonca pomáhajú pri znížení hmotnosti. Všetky tieto schopnosti fermentovaných potravín však závisia od faktu, či sa dobré baktérie obsiahnuté v týchto potravinách nachádzajú v čreve v dostatočnom počte.  

 

Čo je fermentácia?

Fermentácia je proces, ktorý prebieha bez prítomnosti kyslíka a je vykonávaný mikroorganizmami, ktoré premieňajú cukry, napr. glukózu na iné zlúčeniny. Baktérie a kvasinky, ktoré sa fermentujú kyselinou mliečnou,  týmto potravinám dodávajú  špecifickú chuť a jedlá z nich sú doslova výnimočné.

 

Druhy fermentovaných potravín 

Fermentované mliečne výrobky

Do tejto skupiny potravín sa radia jogurty, syry a kefír. Pri výrobe týchto fermentovaných mliečnych potravín sa používajú baktérie mliečneho kvasenia, ktoré vyrábajú kyselinu mliečnu z laktózy, čo je mliečny cukor. Tak sa zvyšuje kyslosť a vnáša život ostatným mikroorganizmom. Medzi tie najbežnejšie, ktoré sa podieľajú na fermentácii mliečnych výrobkov patria do skupiny Lactobacillus, Streptococcus, Leuonostoc, Enterococcus či Bifidobaktérie. Ďalšou potenciálne prospešnou zlúčeninou vo fermentovaných mliečnych výrobkoch je nestráviteľný sacharidový galakto-oligosacharid, ktorý sa syntetizuje z laktózy. Galakto-oligosacharid má prebiotický účinok na intestinálnu mikroflóru, čo znamená, že podporuje rast prospešných baktérií v čreve. 

Navyše jogurt je obzvlášť bohatým zdrojom minerálnych látok ako sú. vápnik, horčík, draslík, fosfor a zinok, pričom koncentrácia týchto látok je v jogurte až o 50 % vyššia ako v mlieku a taktiež sú ľahšie stráviteľné a absorbovateľné. Jogurt je tiež vynikajúcim zdrojom esenciálnych aminokyselín. Množstvo voľných aminokyselín sa zvyšuje vďaka štiepeniu mliečnych proteínov aktivitou bakteriálnych kultúr, čo prináša lepšiu stráviteľnosť proteínov. 

Štúdie, uskutočnené v Holandsku, Švédsku a Dánsku zistili, že fermentované mliečne výrobky výrazne prispievajú k zníženiu niektorých ochorení ako napr. rakovina močového mechúra, kardiovaskulárne ochorenia i ochorenia ďasien.

 

V nasledujúcej časti sa pozrieme na pozitívne fakty, ktoré so sebou prináša konzumácia fermentovanej zeleniny v podobe kyslej kapusty, kvasených uhoriek, kimči ale aj olív.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment