--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Ako prežiť (pred)vianočný čas bez ujmy na hmostnosti?

07.12.2022 | 1698x Zhliadnutie | Zdravie, Chudnutie, Strava

Predvianočné obdobie je charakteristické prípravou tradičných pokrmov, či už ide o pečenie koláčikov a zákuskov, ale aj chystaním klasických vianočných jedál, ktoré sú často kaloricky výdatné. Ponúkame vám niekoľko osvedčených tipov, ako tento čas zvládnuť bez následkov v podobe zbytočného a nežiadúceho nárastu hmotnosti.

Vianoce sú sviatky pokoja a lásky, ale aj hojnosti, ktorá sa odzrkadľuje na stoloch prehýbajúcich sa od množstva koláčikov, zemiakových šalátov, vyprážaných rýb a podobne. Väčšinou naše upustenie od dovtedajších stravovacích návykov trvá až do Nového roka, kedy si dáme predsavzatie, že už stačilo a ideme sa hýbať, zdravšie sa stravovať, diétovať....

Skúste tento rok urobiť niečo inak. Skúste nemať po sviatkoch výčitky, zhoršené trávenie či pocit, že stále iba sedíte a nič nerobíte. Skúste urobiť niečo pre seba, stačí niečo malé, čo ale v konečnom dôsledku nespustí lavínu chudnúcich novoročných predsavzatí. Niečo, čo za pár dní nezatieni vašu celoročnú snahu žiť lepšie, žiť zdravo :) 

 

Stravujte sa pravidelne

Pravidelným stravovaním si zabezpečíte pravidelný prísun energie do tela a ak si dáte pozor na zloženie jedál, vyhnete sa aj tzv. vlčiemu hladu. Ideálne je, ak by ste mali v každej dennej porcii potraviny, ktoré nemajú vysoký glykemický index, resp. znižujú rýchlosť poklesu glykémie v krvi. K takýmto potravinám patria napríklad bielkoviny či orechy. Riešením by preto pre vás mohlo byť, dopriať si napríklad na raňajky nejaký koláčik a k nim si dať napríklad orechy. Alebo aspoň biely jogurt :) 

 

Tradičné jedlo nemusí byť tabu

Hoci mnohé z tradičných vianočných jedál nie sú práve najzdravšou alternatívou, vôbec si ich nemusíte odopierať s veľkými výčitkami. Stačí si vopred premyslieť zdravšie možnosti, ktoré vymeníte za tie tradičné suroviny a tak sa vám s ľahkosťou podarí dodržať tradície a ustrážiť si hmotnosť. Napr. v zemiakovom šaláte nahraďte majonézu bielym jogurtom, vyprážaného kapra vymeňte za grilovanú rybu, v koláčikoch vymeňnte klasickú bielu múku za špaldovú, biely cukor nahraďte jeho zdravšou verziou - trstinovým cukrom... Možností je veľa a fantázii sa medze nekladú :) 

 

Nepodceňujte pitný režim 

Pitný režim je základ, bez ktorého sa v správnom stravovaní nepohnete :) Ochutené sladené nápoje patria do pitného režimu naozaj výnimočne. Ak vám čistá voda "neberie", je lepšie pripraviť si napríklad vodu s plátkom limetky či citrónu, prípadne použiť aj lístky medovky alebo mäty. Takto zdravo ochutenou vodou neurazíte ani návštevu.

 

Pokrmy nevystavujte zbytočne na stole 

"Čo oko nevidí, to srdce nebolí." Poznáte toto slovenské príslovie? V kontexte lákadiel na stole to platí dvojnásobne! Aby vás všetky tie vianočné dobroty zbytočne nelákali, nenechávajte ich na stole permanentne. Radšej si vždy naložte na tanierik porciu, ktorú zjete a zvyšok nechajte odložený v komore či chladničke. Ak totiž budete mať na stole vyložené koláčiky stále na očiach, budete ťažšie odolávať maškrteniu a uzobkávaniu si. Poznáte to, idete okolo, len si dačo hodíte do úst... A za celý deň to môže byť naozaj kaloricky veľmi významné množstvo. 

 

Hýbte sa

Možno nebudete mať v tomto období chuť, silu či čas odhodlať sa cvičiť, no môžete sa pokúsiť znížiť intenzitu ležania pred televízorom či sedenia za počítačom alebo tabletom. Povzbuďte rodinu či priateľov a v určitom čase sa vyberte na spoločnú prechádzku. Spoločne strávený čas na večernej prechádzke prospeje vám všetkým a navyše aj vášmu tráveniu. Čím dlhšia prechádzka, tým lepšie. Ak neradi cvičíte, resp. sa neviete namotivovať, ale chcete začať cvičiť (možno práve ako novoročný sľub), odporúčame vám týchto 8 tipov na namotivovanie sa :)

 

Pozor na veľkosť porcie

Určite súhlasíte s tým, že práve vianočné sviatky sú často tými, po ktorých nám pribudne nejaké to kilo navyše. Ak si nepostrážite veľkosť porcií, okrem pribratia vás môže potrápiť aj pálenie záhy, podráždenie žlčníka, pankreasu či iné tráviace problémy. Po štedrovečernej večeri ( s primeranou porciou) sa odporúča dať si pred ďalšou konzumáciou jedla (napr. pojedanie pred TV) 20-minútovú prestávku, aby ste zistili, či ešte stále pociťujete hlad, keďže mozgu trvá trošku dlhšie uvedomiť si, že je žalúdok plný. Keď to s prestávkou dodržíte, máte šancu uvedomiť si, že naozaj máte dosť.

 

Pozor na alkohol

Zrejme netreba pripomínať, že alkoholické nápoje sú ďalšou kalorickou bombou. Okrem toho popíjanie alkoholických nápojov počas celého dňa podnecuje chuťové poháriky pre ďalšie maškrtenie. 

 

Doprajte hlave relax

Predvianočné obdobie je skutočne stresujúce nielen doma ale aj v práci, jednoducho všade sa snažíte všetko stihnúť. Blíži sa koniec roka, uzávierky,... A ak vám stres spôsobuje aj vhodný výber darčekov, vyberte pre svojich milovaných jeden z našich vianočných balíčkov.

No keď ten nádherný čas Vianoc príde a opadne stres z príprav, dbajte na to, aby vaša myseľ bola stále aktívna. Doprajte si čas s rodinou a najbližšími a hrajte sa vaše obľúbené spoločenské hry, rozprávajte sa, užívajte si spoločné chvíle.

 

Ak aj stravu porušíte a váš jedálniček nebude tip top, nezúfajte. Sú predsa Vianoce, najkrajšie obdobie roka. Práve sme vám ponúkli jednoduchý návod, ktorého sa stačí držať, alebo si z neho vziať aspoň jednu vec a budete mať zo seba lepší pocit. To bude ten najkrajší darček, či nie? 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment