Voňavá terapia – aromaterapia

14.02.2018

 
Éterické oleje ukrývajú v sebe úžasnú silu vône, ktorá má terapeutické účinky na náš organizmus. Viete, ktorá vôňa je v daný moment najvhodnejšia a aký pocit môže navodiť?

Éterické oleje sa získavajú z rôznych častí rastlín, z ich kvetov, plodov, listov, z kôre a koreňov, vždy z čerstvých rastlín destiláciou vodnou parou, lisovaním alebo extrakciou a predstavujú jej esenciu, čiže vôňu. Existujú vo forme drobných olejových kvapôčok. Ak ich chceme použiť priamo na pokožku a využiť ich k terapeutickým účelom, musíme siahnuť po kvalitných,100% čistých éterických olejoch.

Bazalka - zaháňa únavu, úzkosť, depresiu. Môžete ju použiť pri zápale priedušiek, pri horúčke, nádche a prechladnutí, ale tiež pri problémoch s trávením. Inhalujte, pridajte do kúpeľa alebo použite pri masáži. Prospieva pokožke a povzbudzuje krvný obeh.

Bergamon – má povzbudzujúce a osviežujúce účinky. Pôsobí ako antiseptikum pri zápaloch kože, hrdla a ústnej dutiny. Znižuje horúčku. Znáša sa s viacerými olejmi, vhodný je do aromalampy a na masáž.

Škorica – pomáha pri depresii, povzbudzuje dýchaciu a tráviacu sústavu. Používajte ju najmä pri prechladnutí, nádche, chrípke, kašli a bolestiach žalúdka. Inhalujte a použite pri masáži. Vhodná je tiež na bavlnenú látku ako obklad.

Eukalyptus – tento olej môžete použiť najmä pri astme, chrípke, výborné účinky má pri zápaloch prínosných dutín, pri reume a vredoch. Znižuje horúčku a má silné močopudné účinky. Použite pri kúpeli, inhalácii a masáži. Môžete si pár kvapiek aplikovať i na vreckovku alebo vankúš a vdychovať pri nádche.

Yzop – používajte ako podporný prostriedok pri liečbe kardiovaskulárnych ochorení. Upravuje krvný tlak, nielen vysoký ale i nízky a silne pôsobí pri ochoreniach dýchacích ciest. Môžete inhalovať alebo použiť pri masáži.

Jazmín – ak máte depresiu, úzkosť alebo zlú náladu siahnite po tejto silici. Nakvapkajte pár kvapiek večer na vankúš, jazmín totiž pôsobí proti frigidite a impotencii, je známy ako afrodiziakum. Môžete ho aplikovať prostredníctvom masáže, aromalampy, kúpeľa, či do rozprašovača.

Levanduľa – upokojujúce účinky levandule pozná snáď každý. Je výborná na navodenie rovnováhy a tiež pri liečbe migrény či kožných problémoch. Vtedy je ideálny obklad, ale môžete zvoliť tiež masáž, kúpeľ alebo inhalovať. Levanduľový kúpeľ je výborný pri nespavosti.

Citrón – je vhodný pri kožných ochoreniach, najmä na bradavice. Pomáha ale i pri vysokom krvnom tlaku, nachladnutí, tráviacich problémoch. Môžete ho použiť pomocou všetkých uvedených metód.

Medovka – pri strese, melanchólii, alergii, hnačke, vysokom krvnom tlaku i menštruačných problémoch je vhodná medovka. Medovka upokojuje telo i myseľ. Najvhodnejšia je do kúpeľa, pri masáži či na inhalovanie.

Pomaranč – je veľmi osviežujúca vôňa, ktorá zároveň upokojuje. Je preto vhodná pri stavoch úzkosti a depresiách. Podporuje trávenie a pôsobí proti hnačke. Zvoľte kúpeľ alebo masáž.

Mäta – olej účinný pri nádche, prechladnutí, bolestiach hlavy, problémoch s trávením, žalúdočnej nevoľnosti i bolesti zubov. Výborne osvieži vzduch najmä počas vykurovacieho obdobia. Ľahšie sa po jeho aplikácii dýcha a lepšie spí. Na vreckovke ho môžete voňať i počas cesty v dopravných prostriedkoch, pokiaľ vám býva nevoľno. V lete pôsobí osviežujúco najmä kúpeľ. Ak máte problémy s potením nôh, pripravte si kúpeľ nôh s mätovou silicou.

Ruža – pôsobí ako afrodiziakum, harmonizuje a zároveň posilňuje organizmus. Pomáha pri zápche, bolestiach hlavy a psychickom vyčerpaní. Pre ženy je vhodná v období menštruácie a v menopauze. Ideálne sú kúpeľ a masáž. Môžete ju primiešať do základného oleja a používať na suchú alebo zrelú pleť.

Rozmarín – môžete ho používať pri popáleninách, pri vypadávaní vlasov a lupinách, jeho inhalovanie zbavuje bolestí hlavy a únavy. Vhodný je tiež do kúpeľa a pri masáži. Neodporúča sa pri vysokom krvnom tlaku a v začiatočnom štádiu tehotenstva.

Tea Tree – tento olej má veľmi široké použitie, pôsobí ako dezinfekcia. Účinne pôsobí na kožné problémy, vredy, opary, popáleniny, bradavice a afty. Vhodný je aj pri problémoch s dýchacími cestami. Môže sa inhalovať alebo pridať do kúpeľa.

Ilan-Ilang – možno ho používať pri psychických problémoch, pri depresii, úzkosti a nespavosti. Vhodný je  na liečbu vysokého krvného tlaku a kožných problémoch. Pridajte ho do kúpeľa či použite pri masáži.

Další články

Zdravie
Strava
Lekári odporúčajú soliť čo najmenej, vedci tvrdia opak. Kde je pravda?

Soliť by sa malo čo najmenej, to je mantra súčasnej medicíny. Najnovšie vedecké štúdie ale dokazujú opak, resp. prinajmenšom…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Výrazná korenina – zeler a jeho zdravotné prínosy

Zelenina, pre ktorú je charakteristická aróma aj chuť ukrýva v sebe niekoľko zdravých benefitov a v poslednom čase sa teší…

Vaše premeny

Marcela Mikušová

V spolupráci s klinikou budem naďalej pokračovať k dosiahnutiu svojej vysnívanej hmotnosti

Marek Varkoček

Žiadne hladovanie, iba zmena stravovacích návykov a skladby jedla

Anna Demianová

Cítim sa skvele a dostávam veľa komplimentov od kolegov a rodiny ako dobre vyzerám.