--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Za oslabenú imunitu môžu kratšie dni i nedostatok čerstvého vzduchu

16.10.2017 | 2557x Zhliadnutie | Zdravie, Strava

Po romantickom babom lete prichádza klasická jeseň. Upchatý nos, škriabanie v krku a počasie, že by ste ani psa von nevyhnali. To, že väčšinu z nás na jeseň skolí viróza, má hneď niekoľko dôvodov.

Zaslúžený odpočinok na dovolenke a veľa vitamínu D načerpaného zo slniečka. Po lete by ste mali byť oddýchnutí a plní energie. Opak býva väčšinou pravdou. Mnohým z nás sa nevyhne jesenná únava a nejaké to prechladnutie či chrípka.

S koncom leta prichádza výrazné ochladenie. To je pre náš organizmus určitý stresový faktor, ktorý vedie k dočasnému oslabeniu imunitného systému. So zmenou vonkajších teplôt sa imunitný systém vyrovnáva zhruba dva až tri týždne. A práve behom tohoto adaptačného obdobia sme oveľa náchylnejší k rôznym infekciám.

 

Vo vnútri teplo, vonku zima

Pokles teplôt naviac nahráva i niektorým patogénom (choroboplodný zárodok alebo pôvodca choroby), ktoré môžu v chladnejšom prostredí oveľa dlhšie prežívať a potichu vyčkávať, než nás chytia do svojich "pazúrov". Jeseň je tiež obdobím, kedy sa začína kúriť. A to je ďalšia živná pôda pre týchto mikroškodcov, ktorí ale dokážu napáchať veľkú škodu. Poznáte to, na jednom konci “open space” kanceláre začne kýchať jeden kolega a do pár dní ich kýcha ďalších päť. Čím to je?

V miestnosti cirkuluje suchý teplý vzduch. Nie len, že vzduchové filtre klimatizácií nie sú schopné zachytiť napríklad vírusové častice, ale suchý vzduch neprospieva ani našim slizniciam. Teplý vzduch bez prirodzenej vlhkosti naše sliznice vysušuje a pripravuje ich o ich schopnosť brániť sa preniknutiu patogénov do organizmu.

Chýbajúce vitamíny by sme nemali doháňať potravou

To, že záleží na tom, čo jeme, platí v prípade imunity dvojnásobne. Na jeseň a v zime sa totiž skladba nášho jedálnička výrazne mení. Dostávame do seba oveľa menej vitamínov, minerálov i antioxidačných látok. A tým sa naša odolnosť voči prípadnému ochoreniu značne znižuje. Bolo napríklad zistené, že pri nedostatočnom príjme selénu a vitamínov v potrave dochádza aj k rýchlejšej mutácii vírusu chrípky v organizme. A tým sa zvyšuje riziko a ľahkosť opätovnej infekcie.

Hurá do školy! Hurá bacily!

Nový školský rok. Zdieľanie dramatických zážitkov z letných prázdnin, ale tiež kráľovské delenie bacilov. Naše deti sa po dlhšej dobe odpútajú od hrania sa v rodinnom režime a čelia dennodennému stretávaniu sa so spolužiakmi a s desiatkami ďalších detí z celej školy. A nastáva podobná situácia ako v spomínanom “open space”. A nedajbože, keď sa začne kúriť… Každý z nás si iste pamätá na to, keď nás učitelia prestávku čo prestávku nútili príjemne vyhriatu triedu poriadne vyvetrať. A to i v zime, keď mrzlo!

 

Kýchnutie, ktoré strháva strechy a láme komíny

vetra, ktorý trhá strechy, láme komíny a stožiary, je napadnutie bacilom takmer nevyhnutné.

 

Kratšie dni nám nesvedčia

Ďalším významným faktorom, ktorý sa môže podieľať na oslabení imunity a zvýšenej únave v priebehu jesene a zimy, je skracovanie dňa. S tým úzko súvisiace zmeny v hladinách hormónu melatonínu a tiež vitamínu D. Vitamín D môžeme prijímať potravou, avšak značná časť tohto vitamínu sa nám tvorí v koži vďaka priamemu kontaktu so slnečnými lúčmi. Behom jesene, a predovšetkým potom zimy, sa ale slníme výrazne menej. A pokiaľ príjem “déčka” nesuplujeme vhodnou stravou (viď minulý článok o vajciach), dochádza k jeho nedostatku. Okrem významných fyziologických funkcií je tento vitamín dôležitý i pre správnu činnosť nášho imunitného systému.

Hormón melatonín riadi naše biologické hodiny, je signálom pre spánok a je tiež súčasťou riadenia ročného rytmu. Melatonín sa tvorí len s nástupom tmy, a preto sa v našom organizme vďaka kratším zimným dňom tvorí dlhší čas. Podľa posledných štúdií je melatonín spoluzodpovedný za zlepšenie imunitných funkcií, čím sa náš organizmus snaží kompenzovať vplyv chladného počasia a možný nedostatok vitamínov v potrave. Tieto závery ale zatiaľ nie sú úplne potvrdené.

Existujú ochorenia, ktoré nás trápia v zime častejšie

Zaujímavosťou je, že bol preukázaný významný vzťah niektorých ochorení k zimnému obdobiu. Na sklonku roku sa v našom tele kumuluje viac látok, ktoré sprostredkovávajú zápal. Tie sú podporované zvýšenou tvorbou génov s touto prozápalovou informáciou. Tzv. polygénnými zápalovými ochoreniami, které nás potrápia predovšetkým v zime, tak môžu byť napr. kardiovaskulárne ochorenia, autoimunitné ochorenia (reumatická artritída) alebo psychiatrické ochorenia (sezónna afektívna porucha).

 

Článok bol napísaný v spolupráci s Mgr. Zuzanou Chmátalovou a za použitia nižšie uvedených zdrojov.

Altizer S, Dobson A, Hosseini P, Hudson P, Pascual M, Rohani P. Seasonality and the dynamics of infectious diseases. Ecol Lett. 2006; 9(4):467-84.

Kanikowska D, Sugenoya J, Sato M, Shimizu Y, Inukai Y, Nishimura N, Iwase S. Seasonal variation in blood concentrations of interleukin-6, adrenocorticotrophic hormone, metabolites of catecholamine and cortisol in healthy volunteers. Int J Biometeorol. 2009; 53(6):479-85. doi: 10.1007/s00484-009-0236-1.

Dopico XC, Evangelou M, Ferreira RC, Guo H, Pekalski ML, Smyth DJ, Cooper N, Burren OS, Fulford AJ, Hennig BJ, Prentice AM, Ziegler AG, Bonifacio E, Wallace C, Todd JA. Widespread seasonal gene expression reveals annual differences in human immunity and physiology. Nat Commun. 2015; 6:7000. doi: 10.1038/ncomms8000.

Lofgren E, Fefferman NH, Naumov YN, Gorski J, Naumova EN. Influenza seasonality: underlying causes and modeling theories. J Virol. 2007; 81(11):5429-36.

Hayes CE, Nashold FE, Spach KM, Pedersen LB. The immunological functions of the vitamin D endocrine system. Cell Mol Biol (Noisy-le-grand). 2003; 49(2):277-300.

Dowell SF. Seasonal variation in host susceptibility and cycles of certain infectious diseases. Emerg Infect Dis. 2001; 7(3):369-74.

Carrillo-Vico A, Guerrero JM, Lardone PJ, Reiter RJ. A review of the multiple actions of melatonin on the immune system. Endocrine. 2005; 27(2):189-200.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment