--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Strava ako základ imunity

10.11.2023 | 1719x Zhliadnutie | Zdravie

Funkcia imunitného systému je pomerne zložitá. Primárnym cieľom je včasné a správne rozpoznanie potenciálneho nebezpečenstva. Zároveň musí fungovať istá autotolerancia, aby tento systém nezačal napádať naše vlastné bunky a tkanivá. Pre nás je predovšetkým dôležité vedieť, ako imunitný systém podporiť a ako ho naopak neoslabovať.

Správnu funkciu imunitného systému najčastejšie oceníme v súvislosti s infekčnými ochoreniami, ktorým sme vystavovaní takmer neustále. Vírusy a baktérie sa bežne šíria vzduchom alebo kvapôčkami a imunitný systém tak musí neustále fungovať na sto percent. Preto by sme vedome mali podporovať jeho funkciu. Našťastie pre tie správne prostriedky nemusíme chodiť vôbec ďaleko.

 

Strava ako základ imunity

Na podporu imunitného systému je potrebné konzumovať potraviny, ktoré sú zdrojom vitamínov a minerálnych látok. Medzi tieto vitamíny patrí napríklad vitamín C, A, B12, B6, B9 a D. Z minerálnych látok to sú meď, selén, zinok a železo. Medzi potraviny bohaté na tieto zložky patria predovšetkým ovocie a zelenina, a to aj druhy, ktoré máte bežne doma alebo kúpite v obchodoch.

 

Vitamíny, ktoré chutia každému

Najviac vitamínu C obsahujú napríklad šípky alebo čierne ríbezle. Po väčšinu roka sú ale tieto druhy nedostupné a tak sa nebojte siahnuť aj po iných. Do jedálnička pravidelne zaraďujte napríklad citrusy. Počas roka môžete okrem pomarančov a citrónov zaradiť aj pomelo alebo mandarínky. Ak máte možnosť, skúste zaradiť aj kivi alebo jahody. Z ovocia môžete vytvoriť aj chutné dezerty tak, že budete vrstviť kúsky ovocia, Skyr alebo tvaroh a ovsené vločky, orechy či škoricu. Majte ale na pamäti, že ovocie okrem vitamínov obsahuje aj nezanedbateľné množstvo cukrov. Preto to s ním ani pri posilňovaní imunity nepreháňajte. Denne jedzte približne jeden až dva kusy.

Zelenina každý deň

Hlavným zdrojom vitamínov v jedálničku by mala byť zelenina. Pre mnoho ľudí je zelenina ale nudná, pretože pravidelne kupujú iba uhorku, papriku a paradajky. Veľa druhov je zabudnutých a pritom sú pre naše mierne podnebie prirodzenejšie. Okrem šalátov sa nebojte použiť zeleninu aj ako základ hlavného jedla. Skúste napríklad využiť karfiol, a to inak ako ho obaliť v strúhanke. Môžete ho zapiecť s vajíčkami a smotanou alebo si pripraviť populárnu karfiolovú ryžu či pizzu. Obdobne môžete využiť aj brokolicu. Využite aj mrkvu, ktorá sa pre svoj obsah beta karoténov považuje za zdroj vitamínu A (z beta karoténu tento vitamín vzniká). Skúste jednoduchú mrkvovú polievku. Mrkvu povarte s vývarom a výraznejším korením a rozmixujte do hladkého krému, ktorý môžete zjemniť kokosovým mliekom alebo smotanou. Skvelým zdrojom vitamínov je aj ružičkový kel. Pripraviť ho môžete na masle a doplniť napríklad orechmi. Zelenina na rozdiel od ovocia neobsahuje toľko cukru a je teda vhodné ju do jedálnička zaraďovať viac, pokojne ku každému jedlu.

 

Imunita je v črevách

Že až 70% imunity človeka je uložených v črevách, je už dnes pomerne známy fakt. Denne sa tak výberom stravy podieľame na funkcii nášho imunitného systému. Zjednodušene povedané, vraciame sa teda k tomu, že strava je základom imunity.

Mikróbiom a jeho potreby

Črevný mikróbiom obsahuje okolo 1 000 druhov baktérií. Ide o veľmi významný ekosystém, v ktorom je potrebné zachovať rovnováhu. Na jej vytvorenie je vhodné zvážiť probiotickú suplementáciu. Ak totiž niektoré druhy v čreve nemáme, tak ich treba najskôr do tela dostať a potom podporovať ich rast. Pre ten je zásadný príjem vlákniny. Vláknina (obzvlášť tá rozpustná) dokáže cielene podporiť rast prospešných baktérií a tým zlepšiť rovnováhu v črevách. Zdrojom rozpustnej vlákniny sú aj obyčajné potraviny ako napríklad cibuľa, cesnak alebo pór. Nebojte sa tieto suroviny použiť ako základ jedál. Vhodné je zaraďovať aj strukoviny, orechy či semienka. Medzi ďalšie kvalitné zdroje vlákniny patria ovsené vločky, ryža natural alebo pohánka. Na podporu črevného mikrobiómu je tiež vhodné zaraďovať fermentované potraviny, ako sú kyslé mliečne výrobky, kvasená zelenina či kváskový chlieb.

 

Pohyb, čerstvý vzduch a spánok

Medzi ďalšie faktory, ktorými môžeme jednoducho podporiť funkciu imunitného systému, patria pravidelná pohybová aktivita, pobyt na čerstvom vzduchu a dostatočný spánkový režim.

Pohyb je jednou z často podceňovaných súčastí života, ktoré prispievajú k zlepšeniu imunity. Pohybom totiž rozprúdime krv, čím zlepšíme kardiovaskulárny systém a podporíme aj funkciu bielych krviniek. Vďaka pravidelnému pohybu dokážeme aj lepšie vyrovnať rovnicu energetického príjmu a výdaja a udržiavať si tak zdravú hmotnosť. Navyše cvičenie pozitívne pôsobí aj na psychiku a znižuje mieru stresu, ktorý je v dnešnej dobe častým vinníkom oslabenej imunity u ľudí. Zacvičiť si môžete jednoducho doma, mnohokrát stačí iba podložka a pohodlné oblečenie. Môžete ale spojiť aj dva faktory dohromady - ísť sa prejsť na čerstvý vzduch. Okrem príjemnej prechádzky, navodenia pohody a zvýšenia energetického výdaja tak môžete vstrebávať aj vitamín D, ktorého je v našej populácii významný nedostatok. Posledným faktorom je spánok. Optimálna dĺžka sa udáva medzi 7–9 hodinami. Spánok by nemal byť prerušovaný.

 

Čo naopak nerobiť

Imunitný systém je možné veľmi jednoducho aj oslabovať. Jeho funkciu negatívne ovplyvňuje zle zostavená strava s vysokým zastúpením jednoduchých cukrov. Veľmi negatívny vplyv na organizmus má aj stres, ktorý je vhodné minimalizovať. V neposlednom rade je to ale aj fajčenie alebo nedostatočný či nekvalitný spánok. Na tom sa negatívne podpisuje predovšetkým konzumácia alkoholu, používanie modrých obrazoviek pred spaním a nepravidelný denný režim.

V zásade stačí dodržiavať bežné odporúčania, ktoré sa týkajú zdravého životného štýlu s dôrazom na spomínané body. Takto „zložité“ to je.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment