Týchto 5 potravín v zime zahreje najlepšie!

22.11.2021

 
V chladnom zimnom období prirodzene siahame po potravinách, ktoré pomáhajú telu zahriať sa. Oplatí sa siahnuť aj po týchto piatich potravinách, ktoré telo zahrejú rovnako dobre ako tradičné polievky.

 

Chilli papričky

Aj podľa tradičnej čínskej medicíny sú niektoré potraviny „jangové“ a ovplyvňujú vnútornú teplotu tela, zahrievajú a zároveň osviežujú, napomáhajú prúdeniu krvi a tiež pomáhajú uvoľňovať energiu. Chilli papričky obsahujú známy kapsaicín, ktorý im dáva charakteristickú pálivosť. Táto látka sa tiež využíva dokonca aj v niektorých krémoch na zmiernenie bolesti, no známejšou je najmä svojím pozitívnym pôsobením na rozprúdenie metabolizmu. V chladnom období si kľudne môžete dopriať známe chilli con carne, bielkoviny obsiahnuté vo fazuli pomáhajú budovať svaly, paradajky a cibuľa sú zase bohaté na antioxidanty, ktoré pomáhajú udržať si aj zdravie.

 

Cibuľa

 Už naši predkovia vedeli o tom, že cibuľa je zdraviu prospešná a v kuchyni priam nenahraditeľná. Cibuľa sa používa aj v tradičnej čínskej medicíne, pretože pomáha zvyšovať potenie aj pri ochoreniach súvisiacich s prechladnutím. Podľa tradičnej čínskej medicíny práve cibuľa je akýmsi hnacím motorom pre energiu, povzbudzuje ju, aby sa dostala až na povrch a zahrievala. 

 

Kurkuma 

V poslednom období v našich končinách zažíva veľký boom. Toto korenie je známe po celom svete, v Indii je používané aj na liečenie doslova už tisícročia. Toto horčicovo-žlté korenie je bohaté na antioxidanty, pôsobí protizápalovo a považuje sa doslova za „termokorenie“. 

 

 

Zázvor

Ďalším známym „zahrievačom“ je zázvor. Z nastrúhaného zázvoru, zaliateho horúcou vodou si pripravíte chutný čaj, ktorý vám pomôže udržať telo v teple práve pre jeho termogénne vlastnosti. Navyše podporuje správny prietok krvi a urýchľuje metabolizmus.

 

Ovsená kaša

Ovsená kaša je považovaná za jednu z najlepších zimných ohrievačov, navyše je zdravá, pretože môže pomôcť pri znižovaní „zlého“ cholesterolu, ktorý sa usádza v cievach. Podľa tradičnej čínskej medicíny je ovos „jang“ a nielenže pomáha telo zahriať, no tiež údajne je skvelým pomocníkom, ktorý sa postará o prebytočnú vlhkosť vo vnútri tela

Další články

Zdravie
Strava
Deti
Vyzbrojte svojho školáka kvalitnou desiatou. Nech má energiu na celý deň

Desiata je pre deti veľmi dôležitá. Zaistí spoľahlivý prísun energie na celé dopoludňajšie vyučovanie. Vďaka kvalitnému…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Aké potraviny prospievajú očiam?

O očiach sa hovorí, že sú oknom do duše. Nato, aby sme si upevnili očné zdravie je dôležité nebrať oči za samozrejmosť.…

Vaše premeny

Ingrid Vašková

Chcela som zhodiť prebytočné kilogramy a zlepšiť svoj zdravotný stav a to sa mi podarilo!

Jakub Gabrhel

Potreboval som vylepšiť svoj zdravotný stav

Marcela Součková

Priberala som a psychicky som sa začala cítiť veľmi zle