--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Týchto 8 potravín prirodzenie bráni upchávaniu ciev

09.10.2018 | 26283x Zhliadnutie | Zdravie

Postupné upchávanie stien ciev môže byť sprevádzané vysokým krvným tlakom aj zvýšenou hladinou „zlého“ cholesterolu. Tiež sa často hovorí, že tento stav je akýmsi prejavom starnutia. Tak či onak, existuje minimálne 8 potravín, ktoré tento proces pomáhajú výrazne spomaliť.

 

Hlavnou úlohou tepien je prepravovať okysličenú krv do všetkých tkanív a orgánov ľudského tela a preto by tieto cievy mali byť pružné a elastické.

Ateroskleróza, ľudovo označovaná za kôrnatenie ciev je teda vážnym zdravotným rizikom, lebo býva hlavnou príčinou kardiovaskulárnych ochorení, infarktu, mŕtvice či ochorenia periférnych ciev.

 

Ak sa upchávajú tepny, ktoré sú v oblasti krku, tzv. plaky zužujú krčné cievy a v konečnom dôsledku sa môžu objaviť príznaky mŕtvice: problémy s dýchaním, silné bolesti hlavy, problémy s rečou, rozmazané videnie, ťažkosti s chôdzou, závrate, strata rovnováhy či nevysvetliteľné pády, paralýza.

 

Koronárna srdcová choroba sa môže vyskytnúť, keď sa upchávajú tepny srdca a prietok krvi cez ne býva sťažený. To môže spôsobiť: dýchavičnosť, poruchy trávenia, bolesť na hrudníku, ale aj bolesť vyžarujúcu do chrbta, ramien, čeľuste alebo krku.

 

Upchávanie obličkových tepien výrazne znižuje funkciu obličiek, no v tomto prípade človek takmer nepociťuje žiadne skoré príznaky, ale ak sa problém nerieši, môže sa objaviť: únava, strata chuti do jedla, problémy s koncentráciou, necitlivosť, svrbenie či opuch nôh ale i rúk.

 

Postihnutie periférnych artérií vedie najčastejšie k bolesti horných či dolných končatín, panvy a ich necitlivosti.

 

 

 

 

 

 

 

 

Rizikové faktory, ktoré môžu proces aterosklerózy urýchliť (u mužov nad 45 a žien nad 55 rokov) sú:

 • Rodinná anamnéza srdcovo-cievnych ochorení
 • Fajčenie
 • Vysoký krvný tlak
 • Vysoký „zlý“ a nízky „dobrý“ cholesterol
 • Cukrovka
 • Nadváha alebo obezita
 • Absencia pohybu
 • Stres

 

1.Cesnak – známe je o ňom, že ide o prirodzené antibiotikum, znižuje krvný tlak, spomauje aterosklerózu a tým znižuje riziko mŕtvice či infarktu.

2.Citrón – vďaka obsahu vitamínu C, ktorý je silným antioxidantom, posilňuje tiež tepny, pomáha liečiť zápal i znižovať celkový cholesterol.

3.Zázvor – pre svoje protizápalové a antioxidačné vlastnosti chráni pred hromadením plakov v cievach.

4.Šťava z granátového jablka – je bohatým zdrojom antioxidantov, ktoré sú bojovníkmi proti akumulácii plakov v cievach.

5.Škorica – sa okrem iného spája s nižším rizikom ochorenia srdca aj aterosklerózy, pomáha znižovať celkový aj LDL cholesterol, dokonca aj hladinu glukózy.

6.Kurkuma – toto korenie má okrem iného silné ochranné účinky na srdcovo-cievny aparát.

7.Ľanové semienko – podporuje zdravé a pružné tepny, obsahuje vlákninu a kyselinu alfa-linolénovú, aj kyselinu omega-3, ktorá znižuje krvný tlak a bojuje proti zápalu.

8.Kajenské korenie – jeho účinná zlúčenina – kapsaicín, pomáha znižovať LDL cholesterol v krvi, znižuje riziko hypertenzie či pľúcnej artérie.

 

 

Čo ešte môže pomôcť?

 • Zdravé stravovanie so sebou prináša pomerne nízke množstvo „zlých“ tukov a naopak, vyššie množstvo „dobrých“ tukov, ktoré nájdete v olivách, orechoch, avokáde či rybách.
 • Poraďte sa s výživovým poradcom a siahnite po chudom mäse, zaraďte viac rastlinnej stravy a čo najviac sa vyhýbajte umelým trans-tukom v spracovaných balených potravinách ako sú sušienky či trvanlivé koláče. 
 • Zvýšte príjem vlákniny zo zeleniny, šošovice, fazule či ovsa.
 • Snažte sa vyhýbať cukru v spracovaných potravinách ako sú sušienky, zmrzlina, sladené nápoje..., pretože prijímate doslova prázdne kalórie, bez akýchkoľvek vitamínov či minerálov. Priveľa pridaného cukru môže negatívne ovplyvniť nielen zdravie ale aj hmotnosť. Cukor, ktorý obsahuje vitamíny, minerály a vlákninu sa nachádza v ovocí.
 • Dbajte na dostatočný príjem vitamínu B6, B12, kyselinu listovú, vitamínu C, E, A, D, antioxidanty ako je luteín či extrakt z hroznových jadierok. 
 • No a nakoniec sa uistite, že sa nevyhýbate fyzickej aktivite a cvičenie si doprajete aspoň 3x do týždňa
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment