--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Esenciálne aminokyseliny: Telo bez nich nemôže fungovať. Ako ich doplniť?

27.07.2018 | 9604x Zhliadnutie | Zdravie, Strava

Sacharidov, najmä tých priemyselne spracovaných, ľudské telo až toľko nepotrebuje. Napriek tomu si ich ale ľudia doprajú viac než dosť. Ako ste na tom s esenciálnymi aminokyselinami, ktoré si organizmus sám vyrobiť nedokáže, a je preto naozaj dôležité dopĺňať ich pravidelne?

Zo všetkých tých výživových odporúčaní, ktoré na človeka chrlí internet každý deň, z toho by sa jednému zamotala hlava. Akého výživového štýlu sa držať, aké potraviny si vyberať, kde ich nakupovať, koľko toho zjesť, koľko piť tekutín, piť radšej pramenitú alebo perlivú vodu, jesť tuky alebo skôr sacharidy, mäso alebo zeleninu…


Ako sa orientovať v informačnej džungli? Stavte na dôležitosť

Je toho proste veľa. Zo stravy sa stal jeden z najvýznamnejších fenoménov 21. storočia a podľa toho to (nielen) v médiách vyzerá. O tom, ako sa orientovať v tejto "informačnej džungli" veľmi zaujímavo prednášal na konferencii FOOD NEWS 2018 Honza Vyjídák, advokát a nezávislý poradca v oblasti výsledkov lekárskej starostlivosti a procesnej optimalizácie v zdravotníctve.

Ak ste na konferencii boli, už asi viete, ako informácie filtrovať. Ak ste si nechali FOOD NEWS tento rok ujsť, nie je potreba ľutovať to, chystá sa totiž ďalší ročník. Do tej doby postačí, keď sa zameriate na to, čo je dôležité.


Esenciálne = základné

A to je prípad esenciálnych aminokyselín. Keď sme hľadali články, ktoré by ukázali rôzne pohľady na túto záležitosť, nakoniec nám z týchto odborných rešerší vzišiel prostý fakt - informácie týkajúce sa esenciálnych aminokyselín sú proste dané a viacmenej vo všetkých článkoch sa opakuje stále to isté. A čo je na týchto aminokyselinách tak zaujímavé a prečo si ich musíme neustále dopĺňať?

Vychádzať možno priamo z ich názvu - esenciálne. To znamená "základné". Esenciálne aminokyseliny sú základnými látkami, ktoré si ľudský organizmus nedokáže sám vyrobiť. Preto sme odkázaní na ich príjem iba zo stravy. Aj z tohto dôvodu by strava mala byť pestrá a vyvážená.


Aminokyseliny sú tie, ktoré…

V potrave sa aminokyseliny vyskytujú ako stavebné jednotky všetkých bielkovín, peptidov, ale aj ako voľné látky. Aminokyseliny sú zlúčeniny, ktoré obsahujú aspoň jednu primárnu aminoskupinu: -NH2 a zároveň aspoň jednu karboxylovú skupinu -COOH. Celkovo je dokázaných viac ako 700 rôznych aminokyselín.

Väčšina esenciálnych aminokyselín je v strave v dostatočných množstvách. Aminokyselina, ktorá je v strave (na dennú potrebu človeka) zastúpená v menšom množstve, sa označuje ako limitujúca a určuje výživovú hodnotu stravy.


Aminokyseliny nie sú iba esenciálne


Ešte než vám prezradíme, aké suroviny sú bohaté na esenciálne aminokyseliny, poďme si povedať niečo o tom, ako sa aminokyseliny rozdeľujú.

 

Aminokyseliny sa delia na:

 

Koľko jednotlivých esenciálnych aminokyselín potrebujeme

Odporúčané denné dávky na 1 kg telesnej hmotnosti jednotlivých esenciálnych aminokyselín sú podľa The National Academies Press nasledujúce:

 • Histidín: 14 mg
 • Izoleucín: 19 mg
 • Leucín: 42 mg
 • Lyzín: 38 mg
 • Metionín (+ neesenciálny aminokyselinový cysteín): 19 mg
 • Fenylalanín (+ neesenciálny aminokyselinový tyrozín): 33 mg
 • Treonín: 20 mg
 • Tryptofán: 5 mg
 • Valín: 24 mg
 

13 tipov, ako si zaistiť dostatočný prísun esenciálnych aminokyselín


Ako už bolo povedané, esenciálne aminokyseliny možno do organizmu dostať prostredníctvom stravy. Tu teda uvádzame suroviny, ktoré majú najvyššie zastúpenie základných esenciálnych aminokyselín. Potraviny, ktoré obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, sa označujú ako kompletné bielkoviny.


Kompletné zdroje bielkovín:

 • mäso
 • morské plody
 • hydina
 • vajcia
 • mliečne výrobky
 

Sója, quinoa a pohánka obsahujú všetky esenciálne aminokyseliny, čo ich tiež robí kompletnými zdrojmi bielkovín. U sóje to potvrdzuje napr. táto americká štúdia z roku 2009. Iné rastlinné zdroje bielkovín, ako sú fazuľa a orechy, nie sú považované za kompletné zdroje, pretože im chýba jedna alebo viac esenciálnych aminokyselín.


Ste vegetariáni? Nemajte obavy, nie ste v ohrození

Ale aj napriek tomu, že preferujete rastlinnú stravu, môžete si stále zaistiť správny príjem všetkých nevyhnutných aminokyselín. A to ak budete každý deň jesť rôzne rastlinné bielkoviny.

Konzumácia rôznych nekompletných bielkovín, ako sú fazuľa, orechy, semená, celozrnné výrobky a zelenina, vám zaistí, že vaše nevyhnutné aminokyselinové potreby budú splnené, aj keď sa rozhodnete živočíšne produkty zo stravy vylúčiť.


Lepšie športové výkony a koniec problémom s hmotnosťou

Sú životne dôležité pre funkcie akými sú syntéza proteínov, opravy tkanív a absorpcia živín. Americký odborný server Healthline.com správne uvádza, že niektoré z nich môžu tiež zabrániť strate svalov, zlepšiť náladu, spánok alebo atletický výkon, poradiť si dokážu tiež so stratou hmotnosti.

Tieto dôležité zložky sa nachádzajú v mnohých potravinách na živočíšnej a rastlinnej báze, preto nie je pri dodržiavaní pestrej a vyváženej stravy problém uspokojiť každodennú potrebu týchto látok.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment