--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Na vitamíny väčšinou nezabúdame, ale je náš príjem minerálnych látok dostat

25.01.2022 | 2024x Zhliadnutie | Zdravie, Strava, Deti

Minerálne látky tvoria približne 4 percentá našej telesnej hmotnosti a pre správne fungovanie nášho organizmu sú nevyhnutné. Pokiaľ si stravou alebo potravinovými doplnkami nezaisťujeme ich dostatočný prísun, môžeme si spôsobiť vážne zdravotné problémy. Konečným dôsledkom potom môžu byť poruchy metabolizmu. Uškodiť nám ale môže aj to, keď to s minerálnymi látkami budeme preháňať. Ako teda spoznať, že nám niektorá z minerálnych látok chýba alebo jej máme naopak nadbytok?

Minerálne látky sú hlavnou súčasťou zubov a kostí. Podieľajú sa tak na vytváraní a udržaní štruktúry nášho tela. Sú tiež súčasťou množstva enzýmov a hormónov a zaisťujú normálny metabolizmus a látkovú výmenu. Upravujú aktivitu buniek a podieľajú sa tiež na udržaní životných funkcií, ako sú napríklad tlkot srdca alebo prenos nervových vzruchov.

Príjem minerálnych látok si zaisťujeme prostredníctvom potravy. Ich dostupnosť z rôznych zdrojov je ale veľmi variabilná. Záleží totiž na type konzumovanej potravy a na interakcii minerálnych látok nielen medzi sebou, ale aj s vitamínmi či s vlákninou. Veľmi všeobecne môžeme povedať, že minerálne látky zo živočíšnych zdrojov sú pre náš organizmus lepšie vstrebateľné.

Mäso totiž neobsahuje zlúčeniny, ktoré môžu pôsobiť ako tzv. chelatačné činidlá („vychytávače“). Tie sa prirodzene vyskytujú v strave rastlinnej. Ide o rôzne fytáty, oxaláty alebo polyfenoly, ktoré nájdeme napr. aj v čaji alebo káve. V mäse nie je toľko vlákniny, ktorá môže percento vstrebaných minerálnych látok znižovať. K negatívnym interakciám medzi minerálnymi látkami môže dochádzať predovšetkým pri vyššej konzumácii iónových nápojov. Vtedy môže dochádzať k tomu, že jednotlivé minerálne látky „súťažia“ o rovnaký prenášač v stene čreva, a tým pádom nemôže dôjsť k ich dokonalému vstrebaniu.

 

VÁPNIK

Jednou z veľmi dôležitých minerálnych látok je vápnik. Spoločne s fosforom tvoria naše kosti a zuby. Vápnik je navyše nevyhnutný aj pre správnu funkciu svalovej kontrakcie, zrážanie krvi, prenos nervových vzruchov alebo aktiváciu enzýmov. Jeho nedostatok môže viesť u detí k poruchám rastu a krivici (obzvlášť v kombinácii s nedostatkom vitamínu D). U dospelých môže dochádzať k možnému urýchleniu straty kostnej hmoty a vzniku osteoporózy. V kombinácii s nedostatkom fosforu sa môže objaviť aj erózia ďasien alebo únava.

Zdroje vápnika:

 • mlieko a mliečne výrobky
 • zelená zelenina (napr. špenát, brokolica, hlávkový šalát, kel, karfiol)
 • strukoviny

 

HORČÍK

Ďalšou nevyhnutnou minerálnou látkou je horčík. Podieľa sa na metabolizme glukózy (uľahčuje tvorbu glykogénu) a v rámci energetického metabolizmu ovplyvňuje aj štiepenie mastných kyselín a aminokyselín a ich tvorbu. Navyše sa táto minerálna látka, spoločne so sodíkom a draslíkom, podieľa na udržaní krvného tlaku.

Nedostatok horčíka sa môže prejaviť svalovými kŕčmi, slabosťou alebo apatiou, pri výraznom nedostatku oslabením rastu vďaka narušenej tvorbe proteínov. Môžu sa ale vyskytnúť aj nervové ťažkosti ako sú depresie alebo poruchy správania. Nadbytok horčíka môže naopak spôsobiť hnačky.

Zdroje horčíka:

 • celozrnné výrobky
 • strukoviny
 • orechy
 • banány
 • zelená listová zelenina

 

ŽELEZO

Železo si väčšina z nás správne spája s hemoglobínom červených krviniek, ktoré zásobujú náš organizmus kyslíkom. Železo je jeho nepostrádateľnou súčasťou. Menej známy je tzv. myoglobín, ktorého je železo taktiež súčasťou. Ten je dôležitý pre uľahčenie prenosu kyslíka vo svaloch. Železo sa v našom organizme nachádza ešte v cytochrómoch, čo sú proteíny, ktoré sa podieľajú napr. na prenose energie v bunkách alebo na odbúravaní cudzorodých endogénnych látok.

Vzhľadom na to, že má železo pre tvorbu a správnu funkciu červených krviniek kľúčový význam, nie je možné, aby dochádzalo k jeho deficitu. Preto si naše telo tvorí určitú rezervu neaktívneho železa, ktorá je uložená vo forme hemosiderínu a ferritínu v pečeni, slezine a kostnej dreni. Na túto rezervu sa ale nie je možné stopercentne spoliehať a zámerne nejesť potraviny, ktoré obsahujú železo. Pokiaľ sa budeme dlhodobo ochudobňovať o potraviny obsahujúce železo, hrozí nám anémia (chudokrvnosť). Tú sprevádzajú nepríjemné príznaky ako je celková slabosť, apatia, znížená chuť do jedla, závraty alebo znížená odolnosť voči infekciám.

Zdroje železa:

 • chudé červené mäso
 • vajcia
 • strukoviny
 • celozrnné výrobky
 • zelená listová zelenina

 

SODÍK A CHLÓR

Sodík, draslík a chlór označujeme ako elektrolyty. Tieto minerálne látky totiž zostávajú v našom organizme najčastejšie rozpustené v telesných tekutinách vo forme voľných iónov. Tie sa potom spoločne podieľajú na správnej výmene živín a odpadových produktov medzi bunkami. Sodík aj chlór prijímame najviac vo forme kuchynskej soli.

V rozvinutých krajinách spotreba soli mnohonásobne prevyšuje odporúčané denné maximum. S nedostatkom sodíka, ktorý sa môže prejaviť napríklad apatiou alebo svalovými kŕčmi, sa teda v bežnej zdravej populácii nestretávame príliš často. Hyponatrémiou (nízkou hladinou sodíka v krvi) sú najčastejšie ohrození vytrvalostní športovci, ktorí strácajú ióny spoločne s potom bez adekvátneho doplnenia tekutín i iónov, osoby fyzicky aktívne v horúcom letnom období alebo tí, ktorí vyradili zo svojho jedálnička soľ.

Pri výrazných stratách tekutín (napríklad pri vysokých horúčkach a ťažkých hnačkách) alebo u rizikových skupín ako sú starí ľudia, ktorí majú znížený pocit smädu, môže vysoká strata jednoduchej vody (bez iónov) viesť k zvýšeniu koncentrácie sodíka (bez jeho nadbytočného príjmu). Tá sa potom prejaví buď zvýšeným nepokojom, alebo naopak malátnosťou a únavou. Naopak nadbytočný príjem sodíka (aj chlóru), resp. soli, môže prispieť k rozvoju hypertenzie (vysoký krvný tlak).

Zdroj sodíka a chlóru:

 • kuchynská soľ

 

DRASLÍK

Posledným elektrolytom je draslík. K zvýšeným stratám draslíka môže dochádzať pri zvracaní či hnačkách alebo u pacientov s neliečenou cukrovkou (kvôli vylučovaniu draselného iónu močom). Pri nedostatku draslíka sa môžu objaviť svalové kŕče, strata chuti do jedla alebo zápcha. V prípade extrémneho deficitu potom môžu nastať neurologické ťažkosti či srdcová arytmia.

Zdroje draslíka:

 • listová zelenina
 • mlieko
 • mäso
 • banány
 • zemiaky

 

JÓD

Ako je známe, jód v našom organizme zabezpečuje správnu funkciu štítnej žľazy. Tá produkuje hormóny, ktoré regulujú metabolizmus. Jód je preto veľmi dôležitý pre naše zdravie, rast a vývoj.

Pri nedostatku jódu netvorí štítna žľaza dostatočnú hladinu hormónov, čo sa môže prejavovať pomaly a príznaky môžu našej pozornosti uniknúť. Najčastejšími prejavmi sú v tomto prípade únava, citlivosť na chlad, priberanie na hmotnosti, spavosť a znížená výkonnosť.

Zdroje jódu:

 • jodizovaná kuchynská soľ
 • morské ryby
 • mliečne produkty
 • zelenina

 

SELÉN

Veľmi dôležitý je aj selén. Ten je neoddeliteľnou súčasťou systému podieľajúceho sa na ochrane nášho organizmu pred voľnými radikálmi a oxidačným stresom. Selén sa podieľa aj na premene hormónov štítnej žľazy. Slovenská republika patrí síce do oblasti s nižším obsahom selénu v potrave, výrazné poruchy z jeho nedostatku sa ale vyskytujú iba zriedka.

Pokiaľ nám chýba selén dlhodobo, môže dôjsť k poškodeniu svalov, k zvýšeniu rizika vzniku rakoviny a aterosklerózy. Môžu sa objaviť aj problémy so štítnou žľazou či poruchy imunity.

Zdroje selénu:

 • mäso
 • morské ryby a plody
 • celozrnné výrobky

 

Nebojte sa siahnuť po minerálke alebo po výživových doplnkoch 

Zo všetkých spomínaných účinkov na ľudský organizmus je viac než jasné, že minerálne látky sú pre naše zdravie nenahraditeľné. Rovnako ako vitamíny, aj minerálne látky sú obsiahnuté v strave. Pokiaľ teda dbáme na to, aby bola naša strava vyvážená, môžeme si tak zaistiť ich optimálny príjem. Pokiaľ nám ale niektoré z uvedených potravín v jedálničku chýbajú (napríklad preto, že máme problémy s ich trávením alebo nám jednoducho nechutia), mali by sme si potrebné minerálne látky dodať inak.

Na to by sme nemali zabúdať najmä v prípadoch zvýšenej telesnej námahy, akútnej choroby alebo hnačky. A tak rovnako ako, keď si pri prechladnutí dôjdeme do lekárne pre "céčko" alebo multivitamín, malo by nám automaticky naskočiť aj to, že napríklad na kŕče si môžeme kúpiť horčík v tabletách. Okrem výžvivových doplnkov je vhodným riešením aj minerálna voda.

Ak budeme tieto opatrenia dodržiavať, mali by sme sa zdravotným problémom plynúcim z nedostatku minerálnych látok vyhnúť.
 

Článok bol napísaný v odbornej spolupráci s Mgr. Zuzanú Chmátalovou.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment