Ako schudnúť stehná alebo čo robiť, keď ste "hruška"

09.01.2019

 
Problém s väčšími stehnami trápi mnoho žien. Z našej vlastnej skúsenosti na poradniach Sveta zdravia vieme, že je to zhruba tretina. Hoci tento typ postavy bol napríklad v paleolite uznávaný ako symbol krásy, dnes je ale 21. storočie a ideál krásy sa značne zmenil. Trendom dnešnej doby je predovšetkým zdravé telo. Lenže ani so zdravým telom nie je spokojnosť zaručená. Ako schudnúť stehná a ďalšie problémové partie, to je to, o čo tu ide.

Nemiešať "hrušky", "jablká" ani "banány"

Určite ste už počuli poznámky o niekom, kto je typická hruška (mladí možno budú hovoriť skôr avokádo) alebo typické jablko. Tieto prirovnania vystihujú konkrétne typy postavy a táto ovocná typológia potom vypovedá o tom, kde sa v tele hromadí tuk.
U hrušiek sa ukladá predovšetkým v oblasti stehien, bokov a zadku. Naopak ramená a prsia sú skôr drobnejšie a charakteristický je aj výrazný, väčšinou štíhly pás. Ľudia s postavou v tvare jablka bojujú s väčším bruchom a často mávajú chudé a dlhé končatiny. Postava ľudí s typicky chlapčenskou postavou, kedy sú hrudník, pás i boky podobne široké, sa prirovnáva najčastejšie k banánu. Ak ste sa tu ale nenašli, nič sa nedeje. Každý človek je iný, tvar postavy má daný a možno ho len veľmi ťažko ovplyvniť. To je dôležité povedať hneď na začiatku.

"Hrušky" sa majú

Hrušky najčastejšie riešia ako schudnúť stehná. Tento typ postavy určíte jednoducho podľa indexu WHR (obvod pásu v cm / obvod bokov v cm) pod 0,7.
Takže, ak ste typická hruška, pravdepodobne stehná ako dve špajle mať nebudete nikdy. Môže to znieť tvrdo, ale je to realita, na ktorú upozorňujeme aj naše klientky a pomáhame im sústrediť sa na pozitíva. Môže vás totiž tešiť fakt, že hrušky mávajú nižšiu tendenciu mať vysokú hladinu viscerálneho tuku, teda toho v bruchu, rozprestretého okolo vnútorných orgánov.

Tento tuk je metabolicky aktívny a produkuje rad hormónov. Čím viac tuku je, tým viac hormónov je produkovaných a môžu tak negatívne pôsobiť na zdravie človeka. Ak ste teda hruška, gratulujte si. Váš problém bude skôr len estetický, teda ak nepatríte medzi obéznych ľudí. Podľa vedeckých štúdií sa nepreukázala súvislosť medzi podkožným tukom na stehnách a výskytom metabolického syndrómu u obéznych ľudí. Ďalej je preukázané, že gynoidná obezita (postava tvaru hrušky) predstavuje nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení ako obezita androidná (postava typu jablko).

Každý druh obezity je ale z hľadiska zvyšovania hladiny viscerálneho tuku rizikový. Keď je niekto naozaj veľmi obézny, tak sa táto typológia tvaru postavy môže úplne stratiť. Pretože aj u obéznych hrušiek obvod pásu presahuje odporúčané rozmedzie.

A niekedy sa "hrušky" zase nemajú

U hrušiek niekedy býva problém s opuchmi, ktoré vznikajú nesprávnou cirkuláciou miazgy (lymfy). Dôležitá je totiž správna funkcia lymfatického systému. Ten by mal z tela, vďaka miazge, odplavovať škodlivé látky. Narušenie lymfatického systému sa môže prejavovať práve opuchmi, najčastejšie dolných končatín. A sme opäť pri probléme, ako schudnúť zo stehien. Pomôže vám v tom práve zbavenie sa týchto opuchov. Lenže tieto opuchy nebolia, nie sú zápalové ani horúce. Tým pádom rad žien tento problém nevníma ako zdravotný, ale iba ako estetický, čo nie je správne. Ďalším typickým príznakom, že lymfatický systém nepracuje tak, ako má, je výskyt celulitídy. Nie je to teda tak, že by tento estetický problém riešili len ženy s nadváhou. V skutočnosti celulitída postihuje až okolo 90% žien. Pre podporu lymfatického systému môžete vyskúšať tiež doplnok stravy LYMPH CARE, ktorý vďaka podpore vodného hospodárstva v tele podporuje jeho optimálnu činnosť.

Na stehná platia potraviny i pohyb

Odpoveď sa zdá byť jednoduchá - zdravý životný štýl. Základom je zdravá strava. Keďže lymfatický systém zbavuje telo nečistôt, tak mu najviac pomôžete tým, že do tela tieto nečistoty nebudete dodávať.
Vynechajte teda všetky ultra-spracované potravinárske výrobky (USPP), ktoré už vôbec nepripomínajú pôvodnú suroviny. Príkladom môžu byť oblátky plnené krémom zo stuženého tuku, majonézové nátierky plné farbív a ďalšie. Žiadne farbivá, umelé konzervačné látky, chemicky modifikované zložky potravín, ani nadbytok jednoduchých cukrov vaše telo nepotrebuje a naopak musí sa s nimi zložito vysporiadať. Nepoďakuje vám ani za alkohol a iné toxické látky, ktoré potom musí pracne odbúravať.

Váš organizmus určite ocenia najmä potraviny bohaté na vitamíny, minerálne látky, bielkoviny a antioxidanty. To sú látky, ktoré telo potrebuje. Všeobecne je ale najlepšie zaraďovať do stravy čo najviac prirodzených základných potravín, na ktoré nepotrebujete etiketu so zložením. Ak sa budete lepšie stravovať a hlavne v množstve zodpovedajúcemu vášmu zdravotnému stavu a spôsobu života, máte čiastočne vyhrané. Zistiť, aké je to vaše optimálne množstvo energie a živín, sa nemusí podariť hneď. Mnoho našich klientov spočiatku vôbec netušilo ani aké potraviny jesť, ale čoskoro sa s pomocou nutričných špecialistov začali orientovať.

Pozrite sa na efektívne cviky na chudnutie stehien

 

Potom už stačí zaradiť pravidelný pohyb, ktorý vás bude baviť a máte vyhrané takmer úplne. Pohyb je totiž veľmi dôležitý a bez pravidelného zapájania svalov sa budete trápiť viac a viac. Cieľom je poriadne rozprúdiť lymfatický systém, čo sedením na gauči nedosiahnete. Najlepšia je kombinácia ako vytrvalostného pohybu, tak silového cvičenia so zameraním na nohy. Pokiaľ máte ale veľmi drobnú hornú časť tela, môžete skúsiť posilňovať práve ramená, ruky a nerovnomernosť tela takto opticky vyrovnať. Zacvičiť si môžete aj v pohodlí domova napríklad podľa nášho videa. Cvičiť môžete aj v takzvanom kompresnom oblečení. To má za úlohu spevniť kožu a pomôcť tak lymfe k rýchlejšiemu prúdeniu. Veľmi vhodným variantom cvičenia je aj joga, kedy dochádza k dlhodobému zatínaniu svalov a k aktivácii lymfatického systému. Naviac je joga univerzálnym cvičením. Športovci sa pri nej príjemne upokoja a nešportovci z lekcie neodídu úplne odradení vyčerpaním ako napríklad z kruhového tréningu.

Další články

Zdravie
Chudnutie
Strava
Vykašľať sa na vianočné pečivo? Hlúposť! Maškrtiť sa dá aj zdravo

Adventný veniec na stole, svetielka v oknách, mikulášska nádielka odovzdaná, kostýmy na vianočnú besiedku ušité, darčeky ako…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Škrob ako úhlavný nepriateľ

"Viete si predstaviť deň, kedy by ste sa k pečivu, či zemiakom a ryži vôbec nedostali? Pre bežného "smrteľníka"…

Vaše premeny

Petra Panská

Manžel a kolegovia v práci mi hovorili, že je vidieť, ako som schudla, a že mi to pristane

Milan Jaška

Môj zdravotný stav sa výrazne zlepšil a cítim sa oveľa lepšie

Natalia Raupach

Máme to vo svojich rukách