--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Najväčšou hrozbou pre srdce a cievy nie sú tuky, varujú vedci

15.08.2017 | 6376x Zhliadnutie | Zdravie, Strava

Kardiovaskulárne ochorenia sa medzi príčinami predčasného úmrtia celosvetovo bohužiaľ stále držia na popredných priečkach. Jedným z hlavných rizikových faktorov je v tomto prípade nevhodné stravovanie. Českí vedci však prišli s novými poznatkami, ktoré doterajšie výživové odporúčania vyvracajú.

Nadmerná konzumácia tukov, vzrastajúca hladina cholesterolu a problém je na svete. To je scenár, o ktorý sa veľa lekárov dodnes opiera a pred ktorým svojich pacientov varuje. Brnenskí vedci z Masarykovej univerzity ale výsledkami svojich výskumov upozorňujú na to, že oveľa nebezpečnejšie ako tuky sú sacharidy. Tie nám môžu z hľadiska rizika vzniku kardiovaskulárneho ochorenia (KVO) uškodiť oveľa viac.

 

Najviac sacharidov, najviac problémov

Vedci sa zamerali na to, ako sa stravujú obyvatelia 42 európskych krajín a na to, aký má ich jedálniček vplyv na zdravie v zmysle už spomínaného rizika KVO. Po vyhodnotení 62 najbežnejšie konzumovaných základných potravín vyšlo najavo, že ochorením srdca a ciev najviac trpia obyvatelia krajín, v ktorých je najvyššia medziročná spotreba sacharidov. Tam, kde jedia veľa tukov a živočíšnych bielkovín, je naopak výskyt tohto ochorenia najnižší.

To ale samozrejme neznamená, že sa môžeme "napchávať" tukmi od rána do večera bez toho, aby nám hrozili nejaké zdravotné komplikácie. Problém je skôr v tom, ako sa sacharidy v našom tele správajú a čo spôsobujú.

 

Čoho je veľa, toho je príliš. U glukózy to platí dvojnásobne.

Keď zjeme potraviny bohaté na sacharidy (predovšetkým rafinované cukry), dochádza k tomu, že sa v krvi zhromažďuje veľké množstvo glukózy. Tá je síce nenahraditeľným zdrojom energie, ale v tomto množstve môže spôsobiť peknú neplechu. V cievach totiž môže tvoriť väzby s proteínmi, z ktorých potom môžu vznikať nebezpečné zápalové ložiská. A odtiaľ už je len kúsok ku kôrnateniu ciev (ateroskleróze) a zmieneným KVO.

 

Ako je to teda s tými tukmi?

Je až prekvapujúce, že tuky vyšli z tohto porovnania oveľa lepšie. A to aj napriek tomu, že aj týmto výskumom bolo znovu preukázané, že ich nadmerná konzumácia (najmä tých živočíšnych) predstavuje najvyššie riziko v prípade zvyšovanie hladiny cholesterolu.

Zlepšiť reputáciu tukov pomohlo aj to, že v krajinách, kde je ich spotreba najväčšia (v kombinácii s vysokým príjmom živočíšnych proteínov), je zároveň veľmi dobrá dostupnosť lekárskej starostlivosti a výdavky na ňu sú značne vysoké. Tuky sú ale podľa vedcov z Brna z hľadiska rizika vzniku KVO k organizmu šetrnejšie práve preto, že nemajú žiadny vplyv na hladinu krvného cukru.

 

Čo teda jesť, aby bolo naše srdce zdravé

"Podľa najnovších poznatkov je potrebné nastaviť stravu tak, aby výkyvy hladiny krvného cukru boli čo najmenšie. Medzi základné živiny, ktoré majú na hladinu krvného cukru vplyv, a teda aj na vylučovanie inzulínu, patria predovšetkým sacharidy, ale aj niektoré zdroje bielkovín (napríklad z mliečnych výrobkov). Jedine tuky túto reakciu nespúšťajú, "hovorí odborníčka na výživu Monika Bartolomějová.

Sacharidy áno. Ale len tie, ktoré neškodia

Zo sacharidov by sme sa mali vyhýbať tým jednoduchým, teda cukrom. Celkovo by sme mali množstvo sacharidov v strave znížiť. "Voľte len tie, ktoré majú nízky glykemický index a nízku glykemickú nálož," radí Monika Bartolomějová. Do tejto skupiny patria predovšetkým neškrobová zelenina (napr. brokolica, karfiol, zeler, kvaka, reďkovky, cibuľa, cesnak, pór, baklažán, paprika, huby) a strukoviny.

Aj z bielkovín a tukov je potrebné vybrať tie správne

Zabúdať by sme podľa Moniky Bartolomějovej nemali ani na tuky, pretože niektoré z nich sú esenciálne, teda také, ktoré si naše telo nevie samo vyrobiť. "Zaraďujte ako tuky rastlinné a ich zdroje (olivový olej, vlašské orechy, mandle, avokádo), tak aj živočíšne, ako napríklad maslo alebo ghí (prepustené maslo). Dôležitý je aj príjem bielkovín, pretože bez nich sa rovnako nezaobídeme. Medzi ich zdroje patria mäso, ideálne z voľne sa pohybujúcich zvierat, alebo mliečne produkty, s ktorými to ale taktiež nepreháňajte, "upozorňuje.

Ako na cholesterol? Jednoducho!

Pokiaľ chcete pozitívne ovplyvňovať hladinu cholesterolu v krvi, zaraďujte do jedálnička mleté ​​ľanové semienko, vlašské orechy a ďalšie zdroje omega 3 mastných kyselín (ryby, olivy, chia semienka, špenát, sóju, atď.).

Prevenciu vzniku kardiovaskulárnych ochorení môžete podporiť tiež užívaním špeciálnych doplnkov stravy. TRICARDIO je jediným produktom v SR, ktorý obsahuje unikátnu kombináciu bylín, vitamínov B2, B6, B12, kyseliny listovej, horčíka, draslíka, resveratrolu a gypenosidov. Predstavuje teda jedinečnú formulu mikronutrientov a bylín na podporu správnej činnosti srdca a cievneho systému.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment