Keď štítna žľaza štrajkuje

21.01.2019

 
Nárast hmotnosti ale aj nevysvetliteľný váhový úbytok, vypadávanie vlasov, strata energie a bláznivé výkyvy nálady aj to môže mať na svedomí štrajkujúca štítna žľaza. Táto malá vnútorná žľaza má na telo človeka obrovský vplyv a objavujúce sa príznaky sa nevyplatí podceňovať.

 

Štítna žľaza

Štítna žľaza je umiestnená na prednej strane krku a má tvar motýľa. Jej úlohou je produkovať hormóny, ktoré riadia rýchlosť metabolizmu – systém, ktorý pomáha telu využívať energiu. Ak nefunguje správne, môže spomaliť alebo zvýšiť metabolizmus narušením tvorby hormónov, ktoré produkuje. Keď sa hladiny hormónov prudko zvýšia alebo znížia, môže sa objaviť pomerne široká paleta symptómov. Nastavenie správnej liečby býva kľúčovým prvkom aby sme sa vyvarovali vážnym zdravotným problémom. 

 

Priberanie ale aj nevysvetliteľné chudnutie

Nevysvetliteľná zmena hmotnosti býva jedným z najčastejších príznakov poruchy štítnej žľazy. Zvýšenie telesnej hmotnosti môže signalizovať nízku hladinu hormónov štítnej žľazy, to je stav, ktorý sa nazýva hypotyreóza. Ak však produkuje hormónov viac ako telo potrebuje, môže sa to prejaviť stratou hmotnosti. Tento stav sa nazýva hypertyreóza.

 

Opuch v prednej časti krku

To je viditeľný príznak, ktorý môže nasvedčovať tomu, že niečo so štítnou žľazou nie je v poriadku.

 

Zmeny pulzovej frekvencie

Môžu byť ďalším príznakom, pretože hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú takmer všetky orgány v tele. Znížená hladiny hormónov štítnej žľazy môže spôsobiť spomalenie tepovej frekvencie a naopak, zvýšená hladiny hormónov môže vyvolať zrýchlenie tepovej frekvencie nad normál. Taktiež môže spôsobiť zvýšenie tlaku krvi, pocit búšenia srdca prípadne iných typov srdcových palpitácií.  

 

Štítna žľaza ovplyvňuje náladu aj energiu

Poruchy v produkcii hormónov štítnej žľazy môžu mať veľmi výrazný vplyv na vnímanie pocitu únavy, priveľa energie aj výkyvy nálad. Hypotyreóza môže mať tendenciu vyvolávať pocity veľkej únavy, pomalosti či dokonca depresie. Pre hypertyreózu je typická úzkosť, problémy so spánkom, nepokoj, podráždenosť.

 

Vypadávanie vlasov

Priveľa vypadaných vlasov môže mať tiež na svedomí nerovnováha hormónov štítnej žľazy. Dobrou správou je, že ak je skutočne problém v štítnej žľazy, po nastavení liečby sa vo väčšine prípadov nadmerné vypadávanie vráti do normálu. 

 

Extrémne pocity chladu či návaly tepla

Nerovnováha v produkcii hormónov štítnej žľazy môže narušiť schopnosť tela regulovať telesnú teplotu. Ľudia s hypotyreózou môžu pociťovať chlad a zimu oveľa intenzívnejšie a tí s hypertyreózou majú problémy s nadmerným potením, pocitom horúčavy a celkovo môžu mať averziu voči teplu.

 

Medzi ďalšie príznaky hypotyreózy patria:

  • Extrémne suchá pokožka a slabé, lámajúce sa nechty
  • Necitlivosť, prípadne pocit mravčenia v rukách
  • Zápcha
  • Abnormálna menštruácia

 

Medzi ďalšie príznaky hypertyreózy patria: 

  • Svalová slabosť alebo trasúce sa ruky
  • Problémy s videním
  • Hnačka
  • Nepravidelná menštruácia

 

 

Porucha štítnej žľazy alebo menopauza?

Práve preto, že symptómy štítnej žľazy môžu vyvolať zmeny v menštruačnom cykle, výkyvy nálad, návaly tepla, môžu byť niekedy omylom považované za menopauzu. V tomto prípade jednoduchý krvný test môže vyvrátiť alebo potvrdiť, či je na príčine štítna žľaza alebo je za tým niečo iné, prípadne kombinácia obidvoch. 

 

Autoimunitné ochorenia štítnej žľazy

Jednou za najbežnejších autoimunitných ochorení štítnej žľazy je Hashimotova choroba, pri ktorej vlastný organizmus napadne štítnu žľazu, čo zabráni dostatočnej tvorbe hormónov. Toto ochorenie má tendenciu vyskytovať sa v rodinách. 

Ďalším autoimunitným ochorením, ktoré spôsobuje hypertyreózu je Gravesova choroba, ktorá spôsobuje uvoľňovanie vysokých hladín hormónov štítnej žľazy. Jednou z charakteristických príznakov tohto ochorenia sú typicky viditeľné vypuklé oči.

 

 

Kto máva problémy so štítnou žľazou najčastejšie? 

Pozorný pohľad do zrkadla na oblasť krku môže pomôcť odhaliť zväčšenú štítnu žľazu, ktorá vyžaduje pozornosť lekára. Ľudia, ktorý majú symptómy, prípadne majú v rodine takéto ochorenie, môžu mať zvýšené riziko vzniku ochorenia poruchy štítnej žľazy. Hypotyreóza podľa štatistík údajne postihuje častejšie ženy nad 60 rokov. V každom prípade, ak máte pochybnosti, obráťte sa na svojho lekára.

 

Komplikácie

Podceňovanie príznakov sa nevypláca, pretože neliečené poruchy štítnej žľazy môžu napr. v prípade hypotyreózy zvyšovať hladinu cholesterolu a zvýšiť väčšiu pravdepodobnosť mŕtvice či infarktu. V závažných prípadoch veľmi nízke hladiny hormónov môžu vyvolať stratu vedomia a život ohrozujúci pokles telesnej teploty. Neliečená hypertyreóza zase môže spôsobiť vážne srdcové problémy a krehké kosti, ktoré majú tendenciu ľahko sa zlomiť. 

 

Liečba

Keď je diagnostikovaná hypotyreóza, predpisujú sa hormóny štítnej žľazy vo forme liekov. To vedie k zlepšeniu v priebehu niekoľkých týždňov a dlhodobá liečba prináša so sebou viac energie, nižšiu hladinu cholesterolu, postupnú stratu hmotnosti... V tomto prípade býva substitúcia hormónov štítnej žľazy doživotnou terapiou. 

Hypertyreóza, resp. jej liečba môže pozostávať z liečby, ktorej cieľom je znížiť stav hormónov produkovaných štítnou žľazou. V liečbe sa taktiež využíva radioaktívny jód, ktorý znižuje funkciu štítnej žľazy v priebehu 6 až 18 týždňov alebo jej chirurgické odstránenie, no väčšina pacientov následne musí prejsť na užívanie hormónov štítnej žľazy v tabletkovej forme, aby sa predišlo rozvoju hypotyreózy.

Další články

Zdravie
Chudnutie
Hnedý a biely tuk - ktorý z nich je dôležitejší?

Obezita je problém, ktorý je špecifický pre modernú civilizáciu. Možno namietnete, že existujú populácie, ktoré sú menej…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Základné fakty o zdravom životnom štýle - 3.časť

Zdravý život to nie výlučné zameranie sa na fyzické zdravie, v rovnováhe je nutné udržiavať aj emocionálne alebo duševné…

Vaše premeny

Zdenka Stavrovská

Nehladovala som, len som zmenila spôsob stravovania

Jaroslav Koťátko

Mojou motiváciou bola zmena stravovacích návykov

Tereza Illešová

Jedno rozhodnutie, o ktorom som netušila, že mi zmení život