Bye, bye, jarná únava! Alebo 12 účinných stratégií ako zdolať jarnú únavu.

07.05.2018

 
Omamná vôňa jari prebúdza naše telo zo zimného životného štýlu. Zvýšený výdaj energie počas postupne predlžujúcich sa dní, môže na náš organizmus doliehať unavujúco. Tieto „triky“ vám pomôžu zatočiť s jarnou únavou.

 

 

 

Čo je jarná únava?

Každý rok s príchodom teplejších a slnečných dní zavíta do nášho života jarná únava. Odborníci sa rozhodli preskúmať, čo to vlastne jarná únava je. Hoci to ešte presne špecifikovať nevedia, výskum o jarnej únave poukazuje na vnútorné a vonkajšie zmeny.

 

Naše telo má tendenciu reagovať na akúkoľvek zmenu, či už vnútornú alebo vonkajšiu, stresom. A prechod zo zimného obdobia do jarného je tak trochu hrozbou pre stálosť vnútorného prostredia.

 

Na celý náš organizmus vplýva viac slnečného svetla, predlžovanie dňa a skrátenie noci, zvýšenie vonkajšej teploty, vlhkosti, jednoducho „indoorové“ aktivity presúvame von a vydávame viac energie ako bol náš organizmus počas zimy zvyknutý. Navyše telo pracuje na plné obrátky na posilnení imunitného systému, ktorý počas jesene a zimy môže byť oslabený. Taktiež v zime, kvôli zníženej fyzickej aktivite, môžeme trpieť nedostatočnou tvorbou niektorých hormónov ako sú napr. serotonín, dopamín a pod., ktoré sú nazývané aj hormónmi šťastia, či motivácie. J Naopak, kortizolu (stresového hormónu), máme viac ako potrebujeme aj vďaka enviromentálnej záťaži, resp. nášmu životnému štýlu. Výsledkom tohto všetkého je letargia, slabá motivácia, nízka vitalita...

 

Nedostatok vitality môže súvisieť aj s nedostatkom vitamínovej rezervy v organizme. Tzv. posilňovače primárnej energie ako sú vitamíny D a C, závisia od dostupnosti slnečného svetla a čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré konzumovať v jarných mesiacoch môže byť problémom.

 

Ďalšie príznaky jarnej únavy sú:

  • strata chuti do jedla
  • neustály pocit únavy
  • ťažkosti s pozornosťou a udržaním koncentrácie
  • problémy so zaspávaním alebo spánkom ako takým
  • ospalosť
  • bolesti hlavy
  • spomalené reflexy a reakcie na podnety
  • úzkosť
  • kolísavá nálada...

 

Ako poraziť jarnú únavu?

  1. Teplotu v miestnosti udržiavajte konštantnú a tiež dbajte na primeranú vlhkosť.
  2. Naplánujte si denné aj týždenné aktivity. Rutina v tomto prípade pomáha prispôsobiť sa organizmu progresívne. Regulovaná činnosť totiž minimalizuje stres a zároveň vytvára silu, ktorú potrebujete načerpať pre nadchádzajúce letné aktivity.
  3. Počúvajte svoje telo, aby ste boli výkonný v práci ale mali aj dosť energie na fyzickú aktivitu. To znamená, neprepínajte svoje sily, ak potrebujete odpočinok, doprajte si ho. V tomto období uprednostňujte aktivity, ktoré vám robia radosť a naopak, nevyhľadávajte tie, do ktorých sa musíte nútiť.
  4. Pite veľa vody. Voda vyplavuje toxíny z organizmu a zvyšuje metabolizmus. Dehydratácia zas spôsobuje bolesti hlavy a únavu. Dostatočný príjem čistej vody je pre organizmus najjednoduchším a efektívnym riešením ako si zvýšiť energiu. 
  5. Jedzte malé porcie a častejšie. Zamerajte sa na váš jedálniček, či v ňom prevláda dostatok čerstvého ovocia a zeleniny.
  6. Doprajte pľúcam dostatok kyslíka. Aspoň 3x denne sa poriadne zhlboka nadýchnite a vydýchnite.
  7. Choďte von na prechádzku alebo cvičte, behajte... Dokonca už 15 minút na slnku zásobí vaše telo dostatočne vitamínom D.
  8. Po cvičení nezanedbávajte strečing. 10 – 15 minút strečingu pomôže regenerácii a zabráni nežiaducim účinkom napr. v podobe „svalovice“.
  9. Teraz je správny čas na začiatok otužovania. Prinajmenšom pri sprchovaní znížte teplotu vody a doprajte si osviežujúci pocit.
  10. Vychutnajte si soľný kúpeľ alebo navštívte saunu. Obidve možnosti majú neskutočne pozitívny a relaxačný efekt.
  11. Meditujte. AK to ešte neviete, teraz je ten najideálnejší čas s tým začať. Vynikajúcou stratégiou ako si udržať emocionálnu stabilitu je totiž meditácia.
  12. Doprajte si dostatočne dlhý spánok. V tomto období ak nemusíte, neponocujte, choďte spať v rovnakom čase a doprajte si rovnako dlhý čas.

 

 

Kľúčovou stratégiou v boji proti jarnej únave je teda obmedzenie stresových situácií na minimum a zvýšenie vnútornej energie, jednoducho udržiavať energetickú rovnováhu tela, emocionálnu stabilitu a dopriať si potrebný čas na kvalitný spánok.

 

Další články

Zdravie
Bióm - čo to je, k čomu to je a čo s tým súvisí?

Začnem konštatovaním, že to, čo si donedávna lekárska veda nepripúšťala ako problém, je fakt: "zdravie pochádza z čriev". A…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
9 varovných príznakov, že konzumujete priveľa cukru

Faktom je, že ochorenia súvisiace s nadmerným príjmom cukru sú na vzostupe. Cukrovka, kardiovaskulárne ochorenia, problémy s…

Vaše premeny

Eva Grambličková

Som na seba veľmi pyšná

Drahomír Grich

Nikdy nie je neskoro začať so zmenou životného štýlu a so zmenou stravovania

Alena Baránková

Dá sa to aj po menopauze