--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Bye, bye, jarná únava! Alebo 12 účinných stratégií ako zdolať jarnú únavu.

07.05.2018 | 2577x Zhliadnutie | Zdravie

Omamná vôňa jari prebúdza naše telo zo zimného životného štýlu. Zvýšený výdaj energie počas postupne predlžujúcich sa dní, môže na náš organizmus doliehať unavujúco. Tieto „triky“ vám pomôžu zatočiť s jarnou únavou.

 

 

 

Čo je jarná únava?

Každý rok s príchodom teplejších a slnečných dní zavíta do nášho života jarná únava. Odborníci sa rozhodli preskúmať, čo to vlastne jarná únava je. Hoci to ešte presne špecifikovať nevedia, výskum o jarnej únave poukazuje na vnútorné a vonkajšie zmeny.

 

Naše telo má tendenciu reagovať na akúkoľvek zmenu, či už vnútornú alebo vonkajšiu, stresom. A prechod zo zimného obdobia do jarného je tak trochu hrozbou pre stálosť vnútorného prostredia.

 

Na celý náš organizmus vplýva viac slnečného svetla, predlžovanie dňa a skrátenie noci, zvýšenie vonkajšej teploty, vlhkosti, jednoducho „indoorové“ aktivity presúvame von a vydávame viac energie ako bol náš organizmus počas zimy zvyknutý. Navyše telo pracuje na plné obrátky na posilnení imunitného systému, ktorý počas jesene a zimy môže byť oslabený. Taktiež v zime, kvôli zníženej fyzickej aktivite, môžeme trpieť nedostatočnou tvorbou niektorých hormónov ako sú napr. serotonín, dopamín a pod., ktoré sú nazývané aj hormónmi šťastia, či motivácie. J Naopak, kortizolu (stresového hormónu), máme viac ako potrebujeme aj vďaka enviromentálnej záťaži, resp. nášmu životnému štýlu. Výsledkom tohto všetkého je letargia, slabá motivácia, nízka vitalita...

 

Nedostatok vitality môže súvisieť aj s nedostatkom vitamínovej rezervy v organizme. Tzv. posilňovače primárnej energie ako sú vitamíny D a C, závisia od dostupnosti slnečného svetla a čerstvého ovocia a zeleniny, ktoré konzumovať v jarných mesiacoch môže byť problémom.

 

Ďalšie príznaky jarnej únavy sú:

 • strata chuti do jedla
 • neustály pocit únavy
 • ťažkosti s pozornosťou a udržaním koncentrácie
 • problémy so zaspávaním alebo spánkom ako takým
 • ospalosť
 • bolesti hlavy
 • spomalené reflexy a reakcie na podnety
 • úzkosť
 • kolísavá nálada...

 

Ako poraziť jarnú únavu?

 1. Teplotu v miestnosti udržiavajte konštantnú a tiež dbajte na primeranú vlhkosť.
 2. Naplánujte si denné aj týždenné aktivity. Rutina v tomto prípade pomáha prispôsobiť sa organizmu progresívne. Regulovaná činnosť totiž minimalizuje stres a zároveň vytvára silu, ktorú potrebujete načerpať pre nadchádzajúce letné aktivity.
 3. Počúvajte svoje telo, aby ste boli výkonný v práci ale mali aj dosť energie na fyzickú aktivitu. To znamená, neprepínajte svoje sily, ak potrebujete odpočinok, doprajte si ho. V tomto období uprednostňujte aktivity, ktoré vám robia radosť a naopak, nevyhľadávajte tie, do ktorých sa musíte nútiť.
 4. Pite veľa vody. Voda vyplavuje toxíny z organizmu a zvyšuje metabolizmus. Dehydratácia zas spôsobuje bolesti hlavy a únavu. Dostatočný príjem čistej vody je pre organizmus najjednoduchším a efektívnym riešením ako si zvýšiť energiu. 
 5. Jedzte malé porcie a častejšie. Zamerajte sa na váš jedálniček, či v ňom prevláda dostatok čerstvého ovocia a zeleniny.
 6. Doprajte pľúcam dostatok kyslíka. Aspoň 3x denne sa poriadne zhlboka nadýchnite a vydýchnite.
 7. Choďte von na prechádzku alebo cvičte, behajte... Dokonca už 15 minút na slnku zásobí vaše telo dostatočne vitamínom D.
 8. Po cvičení nezanedbávajte strečing. 10 – 15 minút strečingu pomôže regenerácii a zabráni nežiaducim účinkom napr. v podobe „svalovice“.
 9. Teraz je správny čas na začiatok otužovania. Prinajmenšom pri sprchovaní znížte teplotu vody a doprajte si osviežujúci pocit.
 10. Vychutnajte si soľný kúpeľ alebo navštívte saunu. Obidve možnosti majú neskutočne pozitívny a relaxačný efekt.
 11. Meditujte. AK to ešte neviete, teraz je ten najideálnejší čas s tým začať. Vynikajúcou stratégiou ako si udržať emocionálnu stabilitu je totiž meditácia.
 12. Doprajte si dostatočne dlhý spánok. V tomto období ak nemusíte, neponocujte, choďte spať v rovnakom čase a doprajte si rovnako dlhý čas.

 

 

Kľúčovou stratégiou v boji proti jarnej únave je teda obmedzenie stresových situácií na minimum a zvýšenie vnútornej energie, jednoducho udržiavať energetickú rovnováhu tela, emocionálnu stabilitu a dopriať si potrebný čas na kvalitný spánok.

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment