Zahrejte sa saunovaním

29.02.2024

 
Sauna je tradičná forma tepelnej terapie, ktorá má pôvod v severských kultúrach a rozhodne nie je výplodom moderného sveta. Princípom sauny je vytvárať priestor s vysokou teplotou, čo má množstvo prínosov pre ľudské telo. V klasickej saune je teplota obvykle udržiavaná okolo 60–100 °C, čo vytvára priaznivé prostredie pre potenie a telesnú termoreguláciu.

AKÉ SÚ DRUHY SÁUN?

FÍNSKA SAUNA

Keď sa povie sauna, väčšinou si vybavíme práve tú fínsku. Tieto sauny majú typické drevené interiéry a exteriéry. Vnútorný priestor je často vybavený lavicami a kamennými ohrievačmi. Teplo je generované pomocou kamenných ohrievačov, ktoré sa polievajú vodou, čo vytvára paru a zvyšuje vlhkosť v miestnosti. Teplota vo fínskej saune sa obvykle pohybuje medzi 60–100 °C. Vlhkosť sa tu pohybuje medzi 10-20%.

 

PARNÁ SAUNA

Hlavným rozdielom oproti fínskej saune je vyššia vlhkosť, ktorá môže dosahovať až 100%. V parnej saune je teplota nižšia, pohybuje sa obvykle medzi 40–60 °C. Para sa vytvára pomocou špeciálneho generátora, ktorý zvyšuje vlhkosť v miestnosti. Tým sa vytvára teplé a vlhké prostredie.

 

INFRASAUNA

Infrasauna vytvára teplotu pomocou infračerveného žiarenia, ktoré preniká priamo do ľudského tela a zahrieva ho zvnútra, čo je najväčší rozdiel oproti tradičnej saune. Teplota sa pohybuje medzi 40 – 60 °C a vlhkosť je obvykle nízka. Vďaka tomu je zážitok z infrasauny považovaný za mäkší a príjemnejší.


Každý druh sauny má svoje špecifické vlastnosti. Pri finálnom výbere teda záleží na preferenciách používateľa / návštevníka a jeho zdravotných dispozíciách (každá sauna nie je vhodná pre každého). Je dôležité rešpektovať individuálnu pohodu a zdravotný stav pri návšteve sauny a dodržiavať odporúčané postupy pre bezpečné využívanie.

 

PRED VSTUPOM DO SAUNY…

… je vhodné sa osprchovať, aby ste odstránili prebytočné oleje, krémy a nečistoty z pokožky. Čistá koža umožňuje lepšie prekrvenie, potenie a účinnejšie odbúravanie toxínov.

Dôležité je dodržiavať dostatočný pitný režim. Príprava tela na saunovanie začína udržiavaním hydratácie. Pri saunovaní sa veľa vody vypotí a nemali by sme odchádzať s deficitom tekutín, pocitom mdla či točením hlavy.

Jesť by sme pred saunou mali ľahko stráviteľné jedlá. Odporúča sa tiež konzumovať aspoň hodinu dopredu, aby mal organizmus možnosť začať tráviace procesy a neurobilo sa nám v saune nevoľno.

 

V SAUNE

Pokiaľ sa saunovaním začínate, čas strávený v saune by mal byť v súlade s Vašim zdravím. Začínajte kratšiu dobu a postupne ju predlžujte. Nemal by sa však prekračovať odporúčaný čas pobytu, a to ani pokiaľ sa saunovaniu už nejakú dobu venujete. Hrdina nie je ten, ktorý vydrží najdlhšie. Prekračovanie odporúčanej dĺžky pobytu, množstvo cyklov, teploty atď. môže naopak viesť k zdravotným ťažkostiam.

Pokiaľ do sauny chodíte, určite poznáte pravidlo 3 saunovacích cyklov s maximálnou dĺžkou 10–15 minút (pri začínaní stačí 5–10 minút).

Medzi jednotlivými cyklami by mala byť pauza minimálne 15 minút a po poslednom cykle by mal nasledovať odpočinok aspoň 30 minút.

 

PO SAUNE

Po saune je typické osprchovať sa studenou vodou alebo ponoriť sa do chladného bazéna. Ochladenie pomáha obnoviť normálnu telesnú teplotu a koža sa bohato prekrví.

Doplňte tekutiny stratené počas potenia. Hydratácia je kľúčová pre správnu funkciu organizmu a taktiež našu pohodu. Nestačí napiť sa iba pred saunou.

Dôležitá je aj relaxácia, aby si telo znova zvyklo na okolitú teplotu okolo nás.

 

MOŽNÉ BENEFITY PRAVIDELNÉHO NAVŠTEVOVANIA SAUNY

 

DETOXIKÁCIA

Saunovanie podporuje intenzívne potenie, čo je prirodzený spôsob, akým sa telo zbavuje toxínov a odpadových látok.

ZLEPŠENIE KRVNEJ CIRUKULÁCIE

Vyššia teplota v saune spôsobuje rozšírenie ciev a zvyšuje prietok krvi. Tým sa zrýchľuje krvný obeh, čo môže mať pozitívny vplyv na celkové kardiovaskulárne zdravie.

UVOĽNENIE SVALOV

Teplo v saune má relaxačný účinok na svaly. Uvoľnenie svalového napätia môže priniesť úľavu od bolestí chrbta a kĺbov.

ZLEPŠENIE DÝCHANIA

Pri saunovaní sa často vdychuje horúci vzduch, čo môže pomôcť rozšírenie dýchacích ciest a uľahčiť dýchanie. Z toho dôvodu sa pri saunovaní používajú aj éterické oleje.

POSILNENIE IMUNITNÉHO SYSTÉMU

Niektoré štúdie naznačujú, že pravidelné saunovanie môže stimulovať imunitný systém a pomôcť telu lepšie bojovať proti infekciám.

 

Aj keď saunovanie prináša mnoho zdravotných a relaxačných výhod, nie je vhodné pre každého. Je dôležité si uvedomiť, že existujú určité situácie a zdravotné stavy, kedy by saunovanie mohlo byť kontraproduktívne alebo dokonca nebezpečné. Je vždy odporúčané konzultovať s lekárom, či je pre vás saunovanie vhodné. Poprípade, akému typu sauny by ste sa mali vyhnúť. Táto porada by mala prebehnúť pred začatím pravidelných saunovacích seáns, najmä ak máte nejaké zdravotné indispozície či chronické ochorenia

Další články

Zdravie
10 závažných faktov o strese

Stres - sprievodca dnešnej uponáhľanej doby sa stáva neželaným spoločníkom. Ak zabúdate harmonizovať organizmus, môže sa to…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Cukrovka: ako lekári zistia, či ste chorí

Diabetes, čiže cukrovka, sa nikdy neobjavuje znenazdajky. Choroba sa rozvíja až desať rokov. Celú túto dobu o sebe nedáva…

Vaše premeny

Alena Nekvapilová

Na začiatku som mala o 25 kíl navyše, teraz sa môj život zmenil o 180°!

Ivan Mariňák

Schudol som v kľude a bez hladovania

Jarmila Čížková

Oveľa lepšie si mi dýcha, prestali ma bolieť kĺby, celkovo som menej unavená a cítim sa oveľa mladšie