Sledujte nás aj na Facebooku.

Aké potraviny prospievajú očiam?

28.01.2019 | 1702x Zhladnutie | Zdravie

O očiach sa hovorí, že sú oknom do duše. Nato, aby sme si upevnili očné zdravie je dôležité nebrať oči za samozrejmosť. Pritom stačí dodržať zopár jednoduchých krokov, vďaka ktorým si zrak môžeme udržať v dobrej kondícii ešte veľmi dlhý čas.

 

 1. Kvalitný jedálniček sa skutočne oplatí

Zrejme si z detstva pamätáme slová nejednej mamy: „Keď zješ celú mrkvičku, budeš mať dobré očká!“. Zdravie očí naozaj začína na tanieri. Omega-3 mastné kyseliny, luteín, zinok, vitamíny C a E skutočne môžu pomôcť odvrátiť problémy súvisiace s vekom ako je katarakta, makulárna degenerácia...

 

Zraku prospievajú najmä tieto potraviny:

 • Zelená listová zelenina, napr. v podobe špenátu či ružičkového kelu
 • Losos, tuniak a iné mastné ryby
 • Vajcia, orechy
 • Fazuľa a celkovo strukoviny, ktoré obsahujú veľa bielkovín aj vlákniny
 • Pomaranče
 • Ustrice a chudé mäso, hydina

 

Staviť na kvalitný jedálniček okrem zdravých očí pomáha zároveň udržať si zdravú váhu. To ide zároveň ruka v ruke so znížením rizika obezity a s ňou súvisiacich ochorení ako je napr. cukrovka 2. typu, čo je jednou z hlavných príčin slepoty u dospelých.

 

 1. Nepodceňujte slnečné okuliare 

Slnečné okuliare sú (mali by byť) v prvom rade ochranou zraku pred ultrafialovým žiarením a až následne módnym doplnkom. Ak sa vystavujete slnečným lúčom priveľa a zrak si pritom nechránite, vystavujete sa riziku zvýšenej šance na kataraktu a makulárnu degeneráciu. 

Slnečné okuliare si vyberajte také, ktoré vám poskytnú ochranu aj z boku, polarizované sklá zase pomáhajú znižovať oslnenie počas jazdy. Ak nosíte kontaktné šošovky, uistite sa, či tie vaše poskytujú aj ochranu pre UV žiarením, ak nie, aj pre vás je vhodné zabezpečiť si ochranu zraku práve slnečnými okuliarmi. 

 

 1. Skončite so zlozvykom!

Fajčenie škodí v mnohých oblastiach – od ústnej dutiny, až po pľúca či žalúdok, to je dobre známy fakt. Tento zlozvyk však tiež zvyšuje pravdepodobnosť vzniku katarakty, poškodenia zrakového nervu, degeneráciu makuly a mnoho ďalších zdravotných problémov. 

 

 1. Používajte bezpečnostné okuliare

Či ich potrebujete pri výkone profesie alebo v rámci vášho hobby, nepodceňujte ochranu zraku, rovnako tiež pri niektorých druhoch športov ako je hokej a pod., ktoré taktiež môžu viesť k poškodeniu očí. Hneď v úvode sme spomínali, že oči nie sú samozrejmosťou.

 

 1. Doprajte očiam oddych

Práca s počítačom, sledovanie televízie, surfovanie na tablete či mobile priveľmi dlhý čas jednoducho očiam neprospieva a ak si nedoprajete prestávky, dlhodobé sledovanie obrazoviek môže spôsobiť: namáhanie očí, rozmazané videnie, problémové zaostrovanie na diaľku, suché oči, bolesti hlavy, bolesti krku, chrbta a ramien...

 

Ako môžete pomôcť svojim očiam?

 • Preverte si u odborníka, či predpísané okuliare ešte spĺňajú svoj účel a sú vhodné na čítanie či sledovanie obrazovky. V opačnom prípade si nechajte predpísať vhodnejší typ. 
 • Očiam môže tiež pomôcť, ak si obrazovnku monitora nastavíte tak, aby oči boli vyrovnané s hornou stranou monitora. To vám umožní pozerať sa na obrazovku mierne nadol. 
 • Zraku tiež neprospieva oslnenie napr. z okien, v tom prípade sa odporúča použiť obrazovku proti oslneniu.
 • V prípade, že pociťujete suchosť v očiach, snažte sa viac žmurkať alebo používajte „umelé slzy“.

Oči by ste mali nechať odpočívať každých 20 minút po dobu 20 sekúnd, stačí keď sa po túto dobu zapozeráte do diaľky, alebo aspoň každé 2 hodiny si doprajete 15 minútovú prestávku.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Rovnako ako je normálne starať sa o svoje zdravie a chodiť na pravidelné preventívne prehliadky k lekárovi.

Je prirodzené si udržiavať zdravú hmotnosť. Ak je vysoká, výrazne nám zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi po schodoch, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám spracovaná gramážová kuchárka v osobnom výživovom pláne, kde možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií, a to v rozmedzí 2-6 jedál denne. Osobný výživový plán rešpektuje aj vaše chuťové preferencie. Potraviny, ktoré vám nechutia, sa automaticky do osobného výživového plánu nezaradia.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom za 7,90€.
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí zdarma.

Rezervačný formulár

Ringsegment