Aké potraviny prospievajú očiam?

28.01.2019

 
O očiach sa hovorí, že sú oknom do duše. Nato, aby sme si upevnili očné zdravie je dôležité nebrať oči za samozrejmosť. Pritom stačí dodržať zopár jednoduchých krokov, vďaka ktorým si zrak môžeme udržať v dobrej kondícii ešte veľmi dlhý čas.

 

 1. Kvalitný jedálniček sa skutočne oplatí

Zrejme si z detstva pamätáme slová nejednej mamy: „Keď zješ celú mrkvičku, budeš mať dobré očká!“. Zdravie očí naozaj začína na tanieri. Omega-3 mastné kyseliny, luteín, zinok, vitamíny C a E skutočne môžu pomôcť odvrátiť problémy súvisiace s vekom ako je katarakta, makulárna degenerácia...

 

Zraku prospievajú najmä tieto potraviny:

 • Zelená listová zelenina, napr. v podobe špenátu či ružičkového kelu
 • Losos, tuniak a iné mastné ryby
 • Vajcia, orechy
 • Fazuľa a celkovo strukoviny, ktoré obsahujú veľa bielkovín aj vlákniny
 • Pomaranče
 • Ustrice a chudé mäso, hydina

 

Staviť na kvalitný jedálniček okrem zdravých očí pomáha zároveň udržať si zdravú váhu. To ide zároveň ruka v ruke so znížením rizika obezity a s ňou súvisiacich ochorení ako je napr. cukrovka 2. typu, čo je jednou z hlavných príčin slepoty u dospelých.

 

 1. Nepodceňujte slnečné okuliare 

Slnečné okuliare sú (mali by byť) v prvom rade ochranou zraku pred ultrafialovým žiarením a až následne módnym doplnkom. Ak sa vystavujete slnečným lúčom priveľa a zrak si pritom nechránite, vystavujete sa riziku zvýšenej šance na kataraktu a makulárnu degeneráciu. 

Slnečné okuliare si vyberajte také, ktoré vám poskytnú ochranu aj z boku, polarizované sklá zase pomáhajú znižovať oslnenie počas jazdy. Ak nosíte kontaktné šošovky, uistite sa, či tie vaše poskytujú aj ochranu pre UV žiarením, ak nie, aj pre vás je vhodné zabezpečiť si ochranu zraku práve slnečnými okuliarmi. 

 

 1. Skončite so zlozvykom!

Fajčenie škodí v mnohých oblastiach – od ústnej dutiny, až po pľúca či žalúdok, to je dobre známy fakt. Tento zlozvyk však tiež zvyšuje pravdepodobnosť vzniku katarakty, poškodenia zrakového nervu, degeneráciu makuly a mnoho ďalších zdravotných problémov. 

 

 1. Používajte bezpečnostné okuliare

Či ich potrebujete pri výkone profesie alebo v rámci vášho hobby, nepodceňujte ochranu zraku, rovnako tiež pri niektorých druhoch športov ako je hokej a pod., ktoré taktiež môžu viesť k poškodeniu očí. Hneď v úvode sme spomínali, že oči nie sú samozrejmosťou.

 

 1. Doprajte očiam oddych

Práca s počítačom, sledovanie televízie, surfovanie na tablete či mobile priveľmi dlhý čas jednoducho očiam neprospieva a ak si nedoprajete prestávky, dlhodobé sledovanie obrazoviek môže spôsobiť: namáhanie očí, rozmazané videnie, problémové zaostrovanie na diaľku, suché oči, bolesti hlavy, bolesti krku, chrbta a ramien...

 

Ako môžete pomôcť svojim očiam?

 • Preverte si u odborníka, či predpísané okuliare ešte spĺňajú svoj účel a sú vhodné na čítanie či sledovanie obrazovky. V opačnom prípade si nechajte predpísať vhodnejší typ. 
 • Očiam môže tiež pomôcť, ak si obrazovnku monitora nastavíte tak, aby oči boli vyrovnané s hornou stranou monitora. To vám umožní pozerať sa na obrazovku mierne nadol. 
 • Zraku tiež neprospieva oslnenie napr. z okien, v tom prípade sa odporúča použiť obrazovku proti oslneniu.
 • V prípade, že pociťujete suchosť v očiach, snažte sa viac žmurkať alebo používajte „umelé slzy“.

Oči by ste mali nechať odpočívať každých 20 minút po dobu 20 sekúnd, stačí keď sa po túto dobu zapozeráte do diaľky, alebo aspoň každé 2 hodiny si doprajete 15 minútovú prestávku.

Další články

Zdravie
Čo robiť, aby chrbát nebolel?

Spôsob života, nesprávne návyky, niektoré ochorenia ale aj proces starnutia môžu byť príčinou problémov s pohybovým aparátom,…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Bolia vás oči? Stavte na nasledujúce rady

Hovorí sa, že oči sú oknom do duše. Ak trávite hodiny za monitorom počítača alebo neustále pozeráte na displej tabletu,…

Vaše premeny

Monika Schrammová

Som oveľa spokojnejšia, pretože vidím, že to ide aj v mojom veku

Peter Javor

Cesta bola tŕnistá, ale výsledok perfektný

Jozefa Šureková

Ďakujem NUTRIADAPT, lekár bol s mojimi výsledkami pri kontrole viac ako spokojný