Takto prinútite mozog nestarnúť!

24.04.2018

 
Od chvíle, keď sme sa narodili, začíname starnúť a ani náš mozog nie je výnimkou. Fyzické starnutie ako sú napr. prvé šedivé vlasy, vrásky či znížená pohyblivosť – to spozorujeme, ale na fakt, že náš mozog starne taktiež, akosi zabúdame. Pri vráskach sa snažíme urobiť preventívne kroky no na mozog, jeden z najdôležitejších orgánov často zabúdame…

 

Odkedy mozog starne?

Kedysi sa verilo, že mozog starne postupne, teda priamo úmerne veku, prichádza k postupnému odumieraniu mozgových buniek. Teraz je známy fakt, že to tak úplne nie je, lebo ľudský mozog sa postupne aj zmenšuje.  Bolo zistené, že náš mozog začína starnúť už po ukončení puberty. Kognitívny pokles bol zdokumentovaný u zdravých a vzdelaných dospelých už vo veku 20 až 30 rokov! Prvá známka starnutia mozgu prichádza so zmenou v spánkovom rytme. Zjednodušene to znamená, že “mladý mozog” počas noci dosahuje hlboké fázy spánku a ráno sa teda človek prebúdza dostatočne oddýchnutý a schopný pružne reagovať na nové podnety.

 

Postupom veku však prichádza k zmene v spánkových fázach a tých hlbokých fáz spánku je čoraz menej a bývajú aj kratšie, následne preto viac zabúdame, jednoducho si menej pamätáme.

 

Pamäť je taktiež priamo spojená s plasticitou nášho mozgu, aj schopnosť zmeny v reakcii na nové podnety, to nám umožňuje učiť sa a reagovať na zmeny a stres. Tým, že mozog postupne stráca svoju plasticitu, bunky jednoducho starnú,  vysvetľuje, prečo sa v detstve a rannej mladosti učíme oveľa ľahšie ako je tomu napríklad v 70 –tke.

 

 

Toto sú najčastejšie známky starnutia mozgu:

  • menší a kratší počet hlbokých spánkových fáz
  • zreteľnejšie zabúdanie
  • spomalenie reakcií na nové podnety…

 

Ako udržať mozog na optimálnej úrovni? 

Starnutie je prirodzený proces, ktorý nedokážeme úplne zastaviť. To čo poznáme sú možnosti ako mozog udržať po dlhú dobu na optimálnej úrovni. V rámci zdravého životného štýlu je dôležité upriamiť pozornosť na podporu kognitívnych funkcí a zamerať sa na správne a zdravé stravovanie s dostatočným prísunom antioxidantov. Antioxidanty blokujú pôsobenie voľných radikálov, ide o nestabilné elektróny, ktoré sú spojené s poškodením buniek. Starnutím sa voľné radikály zvyšujú a keď v strave chýbajú antioxidanty, môže okrem vzniku rôznych ochorení prísť aj k poklesu kognitívnych funkcií.  

 

Podporte mozog stravovou a siahnite po čučoriedkach, avokáde, orechoch a semenách, lososovi, čaji z ginko biloba, tmavej čokoláde, fazuli, celozrnných cestovinách. Mozgu tiež “chutia”: olivy, kukurica.

 

Čo pomáha na zlepšenie pamäte?

  • Rybí olej
  • Ginko
  • Vitamín B12
  • Vitamín E
  • Sója

 

Tréning pre mozog je aj v podobe lúštenia krížoviek, sudoku, hlavolamov, ale aj čítanie, učenie cudzieho jazyka i komunikácia s okolím a vyhľadávaním spoločenských podujatí.

Další články

Zdravie
Pre tieto dôvody sa citrónom nevyhýbajte!

Sezóna citrónov ale aj ostatného citrusového ovocia je v plnom prúde. Citróny majú mnohé zdravotné prínosy pre ľudský…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Ryby a morské plody do zdravej stravy jednoducho patria

Vzhľadom k blahodárnym účinkom látok, ktoré ryby obsahujú, by sme ich mali jesť veľmi často. Zo všeobecných štatistík…

Vaše premeny

Elena Ďurčanská

Až vďaka NUTRIADAPT som začala chudnúť aj napriek zdravotným problémom

Peter Javor

Cesta bola tŕnistá, ale výsledok perfektný

Hong Ngo

Po pôrode som pribrala 25 kg. Teraz som veľmi spokojná. Všetci tvrdia, že vyzerám mladšie