Rozhýbať telo sa dá aj v zime

30.01.2018

 
Akosi prirodzene naše pohybové aktivity počas zimných mesiacov klesajú. Trávime vonku menej času, vozíme sa viac autom a ešte niekoľko týždňov po Vianociach fungujeme v pomalšom, lenivejšom móde.

Je nemálo aktivít a športov, ktoré sa dajú robiť aj v zime. Nenechajte svoje telo zaspať na vavrínoch. I keď zima nie je práve vaším top ročným obdobím, vyberte si aktivitu, ktorá vás bude tešiť.

  1. Lyžovanie

Lyžovanie či snowboarding sa na Slovensku tešia naozaj veľkej obľube. Priestor na aktívnu realizáciu týchto športov ponúka značná časť lyžiarskych stredísk. Vybrať si môžete podľa lokality či náročnosti terénu. Ak ešte aktívne nelyžujete, netreba zúfať. Každé stredisko má inštruktorov a lyžiarske školy, ktorých služby môžete využiť počas celej sezóny. Okrem aktívneho rozhýbania tela si na svahu prečistíte myseľ a efektívne zabojujete s nazberanými kilami.

  1. Korčuľovanie

Menej fyzicky náročné ako lyžovanie je korčuľovanie. Zapojiť do tejto aktivity môžete pokojne aj deti od štyroch rokov veku. Pozitívom je, že sa dá praktizovať počas celej zimy, na umelom ľade. Odvážnejší môžu samozrejme, v prípade dobrých podmienok, využiť aj prírodné plochy na zamrznutých jazerách a priehradách. Na zimnom štadióne je to ale bezpečnejšie a máte istotu, že počas sezóny si zakorčuľujete vždy, keď majú otvorené. Pri korčuľovaní vynaložíte síce menej námahy ako pri lyžovaní alebo behu, ale i tak ide o výborný druh rodinného kardio cvičenia.

  1. Prechádzky

Ak nie ste aktívnym zástancom žiadneho zimného športu, stále je tu možnosť, ako rozhýbať stuhnuté svaly. Stavte na dlhé zimné prechádzky. Nevadí, že počasie nie je ideálne. Dobre sa oblečte, nezabudnite na čiapku a rukavice a hor sa do prírody. Na čerstvom vzduchu prídete na celkom iné myšlienky. Viaceré štúdie dokonca tvrdia, že ľudia, ktorí chodia na pravidelné prechádzky majú odolnejšiu imunitu a preto ich choroby obchádzajú. Ďalším benefitom je spevňovanie kostí, lepší spánok a dobrá kondícia v oblasti duševného zdravia.

  1. Plávanie

Pozitívne účinky plávania na organizmus sú nesporné. Najväčšou výhodou je, že posilňuje svaly bez toho, aby boli vystavené záťaži telesnou hmotnosťou. Z tohto dôvodu je plávanie vhodné aj pre ľudí, ktorí trpia bolesťami kĺbov či chrbtice. Plávanie je určené pre všetky vekové kategórie. Okrem pozitívneho vplyvu na činnosť svalov a kĺbov, zvyšuje tiež kapacitu pľúc, posilňuje srdcový sval a zlepšuje cirkuláciu krvi. Ako každé iné cvičenie, pomáha spaľovať tuky a udržuje organizmus v dobrej kondícii. Ide o celoročný šport, preto jeho vynechanie počas zimných mesiacov nie je namieste. Práve naopak.

  1. Strečing. Aj v pohodlí domova

Nenašli ste sa ani v jednej z vyššie uvedených možností? Nemáte čas ani priestor na to niekde chodiť? Vyhraďte si aspoň niekoľko minút denne na strečingové cviky pri otvorenom okne. Slovo strečing v sebe ukrýva cviky zamerané na naťahovanie jednotlivých svalov. Rozmenené na „drobné“, ide konkrétne o preťahovanie, krútenie, naťahovanie a uvoľňovanie svalov. Hlavným bonusom strečingu je zvýšenie ohybnosti kĺbov a predĺženie skrátených svalov. Všetko nenásilnou formou tak, aby ste cítili istý stupeň záťaže, ale nie bolesť. Zamerajte sa na problémové oblasti, hlavu, krčnú chrbticu, hrudník, končatiny. Pri každom cvičení je dôležité aj správne dýchanie.

Další články

Šport
Prečo by deti mali športovať?

Šport a pohyb vo všeobecnosti patria k životu. Deti pobyt milujú a preto by sme im ho mali dopriať, ale tiež ich podporiť v…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Šport
Nebojte sa činiek! Silové cvičenie vám dá krásnu a zdravú postavu.

Chcete sa venovať zdravému životnému štýlu, byť aktívna a spokojná so svojou postavou? A myslíte si tiež, že k dokonalej…

Vaše premeny

Mária Čurmová

Už som mala dosť svojich pribúdajúcich kíl

Drahomír Grich

Nikdy nie je neskoro začať so zmenou životného štýlu a so zmenou stravovania

Katarína Tomaníková

Za 6 mesiacov sa zo mňa stala štíhla, energická a sebavedomá žena