Nordic walking

26.04.2023

 

Marika Čajková

Nordic walking, inak povedané severská chôdza, je mladý druh športu. Vznikol vo Fínsku v osemdesiatych rokoch ako letná tréningová metóda pre bežcov na lyžiach.

Rýchla chôdza s palicami redukuje nebezpečné nárazy, ktoré poškodzujú kĺby ako je tomu napríklad pri behaní. Vďaka tomu je vhodný pre ľudí v každom veku. Príjemný pohľad na krajinu, ktorý sa dá v prijateľnom tempe nordic walkingu vychutnať, je len a len pridanou hodnotou.

 

Nordic walking je ideálny pomocník pri chudnutí

Ak túžite schudnúť, tak základom je úprava vášho stravovania. Ale čo sa týka pohybu, nordic walking je výborný pomocník na chudnutie – spaľuje kalórie, spevňuje telo, zlepšuje kondíciu a zrýchľuje metabolizmus. To všetko sú faktory, ktoré vám pri chudnutí výrazne pomôžu. Nordic walking vám pomôže spáliť aj 300 kcal za hodinu, resp. cca 1260 kJ, v závislosti od rýchlosti chôdze, vašej hmotnosti, veku a ďalších faktorov, čo môže byť o tretinu viac kalórií ako pri bežnej chôdzi. Dôležité je dodržiavať tempo v rámci ideálnej tepovej frekvecii. Tú si môžete vypočítať sami, podľa jednoduchého vzorca:

 

Minimálny tep pre spaľovanie tuku u žien: (226 – vek) x 0,6

Maximálny tep pre spaľovanie tuku u žien: (226 – vek) x 0,7

 

Minimálny tep pre spaľovanie tuku u mužov: (220 – vek) x 0,6

Maximálny tep pre spaľovanie tuku u mužov: (220 – vek) x 0,7

 

Tepová frekvencia súvisí a je závislá od trénovanosti organizmu, pričom by mala tvoriť 60 až 80 % z maxima. Ak si teda vypočítate minimálnu a maximálnu hodnotu tepu, viete v akom tempe sa máte držať. Pre dobrý efekt na chudnutie nezabudnite na pravidelnosť a chôdza by mala trvať aspoň hodinu. 

 

Nordic walking si obľúbite aj pre jeho zdravotné benefity

Nordic walking posilňuje srdcovo-cievny systém, znižuje „zlý“ cholesterol a tiež je to výborný relax pre psychiku.

Pri chôdzi s palicami sa prirodzene uvoľňuje napätie krčnej chrbtice, výraznejšie pracujú hlboké svaly chrbta, ktoré napomáhajú vzpriamenej polohe tela. Odľahčujú sa tak chronicky preťažované svaly na krku. Keďže pracujú i svaly ramien a pliec, celá horná časť trupu je mobilizovaná a dochádza k prirodzenému uvoľneniu a precvičeniu partií najviac postihnutých svalovou stuhnutosťou a bolesťami.

 

Čo k nordic walkingu potrebujeme?

Alfou a omegou sú okrem športovej obuvi predovšetkým palice z kvalitného a ľahkého materiálu. Mali by mať kovový hrot a snímateľné gumové papučky, ktoré sa používajú v závislosti od terénu. Rukoväť preferujte gumovú alebo s korkom. Dĺžku palíc zistíte tak, že svoju výšku v centimetroch vynásobíte číslom 0,72. Keďže niektoré zdroje uvádzajú aj konštantu 0,68, najlepšie urobíte, ak si necháte poradiť priamo v predajni.

 

Nezabudnite: Pri rýchlej chôdzi dbajte na pitný režim. Je nesmierne dôležitý, obzvlášť, pokiaľ je teplo. A kráčajte vystretí, nie zhrbení!!! 

Další články

Zdravie
Šport
Chudnutie
Strava
5 mýtov o chudnutí a cvičení

Každý z nás už určite počul o nejakom magickom a stopercentne zaručenom recepte, ktorý napomôže ultrarýchlemu chudnutiu.…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Šport
Prečo by deti mali športovať?

Šport a pohyb vo všeobecnosti patria k životu. Deti pobyt milujú a preto by sme im ho mali dopriať, ale tiež ich podporiť v…

Vaše premeny

Alena Nováková

Dnes už viem, že NIKTO za Vás NIKDY nebude chudnúť

Rastislav Rabik

Konečne sa nezadýchavam a cítim sa dobre

Lýdia Kožiková

Konečne som sa dozvedela čo a kedy jesť