--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Rozhodli ste sa chudnúť behaním? Týmto chybám sa vyvarujte!

24.10.2016 | 7218x Zhliadnutie | Šport

Zabudnite na starú známu vetu "čím rýchlejšie, tým lepšie". Jednak takýmto tempom určite neschudnete a navyše by ste si mohli ublížiť. Nasledujúce rady sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak i pre tých, ktorí už za sebou nejaký ten kilometer behu majú. Mimochodom, nesnažte sa behať denne. Nemá to zmysel a nie je to ani zdravé. Stačí trikrát týždenne.

Možno sa Vám to nepočúva ľahko, ale aj keď sa Vám zatiaľ nechce kupovať drahé funkčné oblečenie, do topánok by ste mali investovať hneď. Nie je to len rada od nás, ale i od skúsených bežcov. Aj keď budete musieť do kvalitnej bežeckej obuvi niečo investovať, nemôžete pritom čakať, že Vám vydrží roky. Záleží samozrejme na početnosti Vašich tréningov, ale je možné, že budete musieť obuv meniť najmenej raz ročne, možno aj každého pol roka.

Aký typ topánok si vlastne zaobstarať? Skúste zabudnúť na populárnej bežecké "bosé" topánky - spoznáte ich podľa toho, že majú oddelené jednotlivé prsty. Lekári pred nimi čoraz viac varujú, pretože väčšine ľudí prinášajú viac škody ako úžitku. Vyžadujú totiž okrem iného špeciálnu techniku ​​behu, ktorú väčšina ľudí neovláda. Každopádne, vôbec sa nehodia na tvrdý terén, teda napríklad do mesta. Ostatne, výrobcovia ju už nesmú ponúkať ani ako zdravú alternatívu bežnej obuvi. Zmysel však nemajú ani topánky príliš odpružené.

Behanie by ste mali zvážiť tiež s ohľadom na svoj celkový zdravotný stav - pre ľudí s veľkou nadváhou či s problémami s kĺbmi sa bohužiaľ, beh veľmi nehodí. Ak je to váš prípad, zvoľte radšej obľúbený nordic walking.

 

Čo by ste ešte mali vedieť?

  • Na začiatku sa odporúča, aby ste pokojne prvý pol rok behania neriešili, koľko kilometrov ste ubehli, ale aby ste sa sústredili len na nácvik techniky behu s tým, že minimálne zo začiatku bude vaše tempo pripomínať skôr rýchlu chôdzu. Alebo vyskúšajte tzv. "indiánsky beh", kedy striedate beh s chôdzou. Tempo by ste však mali vždy zvyšovať maximálne o desať percent za týždeň.
  • Skúste bežať tak, aby sa vaše päty vôbec nedotýkali zeme, inak si koledujete o bolesti chrbta a kolien. Človek by mal mať pri behu v kontakte s terénom vždy len jednu nohu.
  • Nesnažte sa pri behaní o dlhé kroky, zbytočne sa nimi opotrebovávajú kĺby - kratšie kroky sú voči nim šetrnejšie. Týka sa to členkov, kolien i bedier.
  • Mnoho ľudí sa pri behu snaží dosiahnuť maximálnu rýchlosť. Ale to je zle. Nie je to zdravé a ani tým nedosiahnete napríklad optimálnu tepovú frekvenciu potrebnú pre chudnutie alebo udržanie si kondície. Naopak, ak sa časom naučíte behať v konštantnom tempe, určite sa vám to vyplatí.
  • Pomôže Vám merač tepovej frekvencie. Optimálna tepová frekvencia zodpovedá situácii, kedy ste v priebehu námahy ešte schopní hovoriť. Presné rozmedzie optimálnej tepovej frekvencie vhodné pre Vás si môžete vypočítať pomocou našej kalkulačky. 
  • Rozhodnite sa, či budete behať svojím tempom stále rovnakú vzdialenosť alebo radšej pobežíte rovnaký čas s tým, že časom sa bude predlžovať trasa, ktorú počas tohto intervalu zvládnete. Ak si chcete udržiavať kondíciu, stačí behať stále rovnakú trasu, ak chcete navyše schudnúť, mali by ste tréningové objemy mierne zvyšovať.
  • Niektoré chyby, ktorých sa bežci dopúšťajú, vyzerajú banálne, ale sú závažné - vadí totiž aj taká maličkosť ako je držanie telefónu alebo papierových vreckoviek v ruke. Nevážia síce skoro nič, ale aj tak to môže viesť k jednostrannej záťaži alebo k vychyľovaniu pohybu, čo je zbytočné. Zvlášť rizikové je v tomto smere držanie fľaše s vodou. Avšak, dajú sa kúpiť fľaše, ktoré sú prispôsobené práve držaniu pri behu, sú malé, ale mali by ste mať v každej ruke jednu.
  • Ďalšou častou začiatočníckou chybou je nevhodné tempo či predstava, že budete behať každý deň - to totiž nie je ani zdravé, ani nutné. Chudnúť budete, aj keď vybehnete dajme tomu trikrát do týždňa.
  • Premýšľajte tiež nad tým, kam sa vyberiete behať - vadí príliš tvrdý povrch, ale tiež špinavý mestský vzduch, a to viac ako keby ste sa po meste len prechádzali, pretože pri športe sa človek nadychuje viac zhlboka. Pri behaní v znečistenom prostredí pôsobia na bunky ľudského tela voľné radikály, ktoré bunky poškodzujú a oslabujú našu imunitu.
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment