Rozhodli ste sa chudnúť behaním? Týmto chybám sa vyvarujte!

24.10.2016

 
Zabudnite na starú známu vetu "čím rýchlejšie, tým lepšie". Jednak takýmto tempom určite neschudnete a navyše by ste si mohli ublížiť. Nasledujúce rady sú vhodné ako pre začiatočníkov, tak i pre tých, ktorí už za sebou nejaký ten kilometer behu majú. Mimochodom, nesnažte sa behať denne. Nemá to zmysel a nie je to ani zdravé. Stačí trikrát týždenne.

Možno sa Vám to nepočúva ľahko, ale aj keď sa Vám zatiaľ nechce kupovať drahé funkčné oblečenie, do topánok by ste mali investovať hneď. Nie je to len rada od nás, ale i od skúsených bežcov. Aj keď budete musieť do kvalitnej bežeckej obuvi niečo investovať, nemôžete pritom čakať, že Vám vydrží roky. Záleží samozrejme na početnosti Vašich tréningov, ale je možné, že budete musieť obuv meniť najmenej raz ročne, možno aj každého pol roka.

Aký typ topánok si vlastne zaobstarať? Skúste zabudnúť na populárnej bežecké "bosé" topánky - spoznáte ich podľa toho, že majú oddelené jednotlivé prsty. Lekári pred nimi čoraz viac varujú, pretože väčšine ľudí prinášajú viac škody ako úžitku. Vyžadujú totiž okrem iného špeciálnu techniku ​​behu, ktorú väčšina ľudí neovláda. Každopádne, vôbec sa nehodia na tvrdý terén, teda napríklad do mesta. Ostatne, výrobcovia ju už nesmú ponúkať ani ako zdravú alternatívu bežnej obuvi. Zmysel však nemajú ani topánky príliš odpružené.

Behanie by ste mali zvážiť tiež s ohľadom na svoj celkový zdravotný stav - pre ľudí s veľkou nadváhou či s problémami s kĺbmi sa bohužiaľ, beh veľmi nehodí. Ak je to váš prípad, zvoľte radšej obľúbený nordic walking.

 

Čo by ste ešte mali vedieť?

  • Na začiatku sa odporúča, aby ste pokojne prvý pol rok behania neriešili, koľko kilometrov ste ubehli, ale aby ste sa sústredili len na nácvik techniky behu s tým, že minimálne zo začiatku bude vaše tempo pripomínať skôr rýchlu chôdzu. Alebo vyskúšajte tzv. "indiánsky beh", kedy striedate beh s chôdzou. Tempo by ste však mali vždy zvyšovať maximálne o desať percent za týždeň.
  • Skúste bežať tak, aby sa vaše päty vôbec nedotýkali zeme, inak si koledujete o bolesti chrbta a kolien. Človek by mal mať pri behu v kontakte s terénom vždy len jednu nohu.
  • Nesnažte sa pri behaní o dlhé kroky, zbytočne sa nimi opotrebovávajú kĺby - kratšie kroky sú voči nim šetrnejšie. Týka sa to členkov, kolien i bedier.
  • Mnoho ľudí sa pri behu snaží dosiahnuť maximálnu rýchlosť. Ale to je zle. Nie je to zdravé a ani tým nedosiahnete napríklad optimálnu tepovú frekvenciu potrebnú pre chudnutie alebo udržanie si kondície. Naopak, ak sa časom naučíte behať v konštantnom tempe, určite sa vám to vyplatí.
  • Pomôže Vám merač tepovej frekvencie. Optimálna tepová frekvencia zodpovedá situácii, kedy ste v priebehu námahy ešte schopní hovoriť. Presné rozmedzie optimálnej tepovej frekvencie vhodné pre Vás si môžete vypočítať pomocou našej kalkulačky. 
  • Rozhodnite sa, či budete behať svojím tempom stále rovnakú vzdialenosť alebo radšej pobežíte rovnaký čas s tým, že časom sa bude predlžovať trasa, ktorú počas tohto intervalu zvládnete. Ak si chcete udržiavať kondíciu, stačí behať stále rovnakú trasu, ak chcete navyše schudnúť, mali by ste tréningové objemy mierne zvyšovať.
  • Niektoré chyby, ktorých sa bežci dopúšťajú, vyzerajú banálne, ale sú závažné - vadí totiž aj taká maličkosť ako je držanie telefónu alebo papierových vreckoviek v ruke. Nevážia síce skoro nič, ale aj tak to môže viesť k jednostrannej záťaži alebo k vychyľovaniu pohybu, čo je zbytočné. Zvlášť rizikové je v tomto smere držanie fľaše s vodou. Avšak, dajú sa kúpiť fľaše, ktoré sú prispôsobené práve držaniu pri behu, sú malé, ale mali by ste mať v každej ruke jednu.
  • Ďalšou častou začiatočníckou chybou je nevhodné tempo či predstava, že budete behať každý deň - to totiž nie je ani zdravé, ani nutné. Chudnúť budete, aj keď vybehnete dajme tomu trikrát do týždňa.
  • Premýšľajte tiež nad tým, kam sa vyberiete behať - vadí príliš tvrdý povrch, ale tiež špinavý mestský vzduch, a to viac ako keby ste sa po meste len prechádzali, pretože pri športe sa človek nadychuje viac zhlboka. Pri behaní v znečistenom prostredí pôsobia na bunky ľudského tela voľné radikály, ktoré bunky poškodzujú a oslabujú našu imunitu.

Další články

Šport
Chudnutie
21 účinných rád ako sa zbaviť bruška

Tukové vankúšiky v oblasti pásu trápia nielen ženy ale aj mnohých mužov. Okrem toho, že ide o nie veľmi estetickú záležitosť,…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Šport
Prebicyklujte sa ku zdraviu

Akýkoľvek druh pohybu je zdravý a toto ročné obdobie praje cyklistike. Vytiahnite dvojkolesového tátoša a začnite sa venovať…

Vaše premeny

Dana Krištáková

Tušila som, že, keď zhodím pár kíl môjmu telu sa uľaví.

Milan Jaška

Môj zdravotný stav sa výrazne zlepšil a cítim sa oveľa lepšie

Mária Čurmová

Už som mala dosť svojich pribúdajúcich kíl