--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Pri cvičení telo potrebuje vápnik

19.11.2018 | 2978x Zhliadnutie | Zdravie

Vápnik je dôležitý minerál, ktorý telo nepotrebuje len pre pevné kosti či zuby. Tento minerál sa podieľa na mnohých ďalších procesoch v ľudskom tele, vrátane starostlivosti o správnu funkciu srdca, ovplyvňuje prenos nervových vzruchov aj zrážanlivosť krvi, vyvoláva spánok, reguluje rovnováhu kyselín a preto má v tele nezastupiteľnú úlohu.

 

Vápnik a šport

Vápnik sa v našom tele stará o optimálny tlak krvi, zmierňuje alergie aj kŕče v nohách. Jeho dostatok spolu s horčíkom má význam aj pre športovo aktívnych ľudí, pretože tieto minerály sa dokážu postarať o zdravú rekonvalescenciu svalstva. Naopak, nedostatok vápnika vplýva celkovo na kvalitu pohybu a odzrkadľuje sa na slabšom výkone. 

 

Dôsledok nedostatku vápnika sa prejavuje najmä:

 • Zvýšenou nervozitou
 • Svalovou slabosťou
 • Trasom končatín
 • Striedaním zápchy s hnačkou
 • Búšením srdca
 • Bolestivou menštruáciou
 • Úzkosťou
 • Dýchacími problémami
 • Lámovasťou nechtov či vlasov
 • Zvýšenou tvorbou áft i herpesov v dutine ústnej

 

Kto trpí nedostatkom vápnika najviac?

Rizikovou skupinou sa ukazujú najmä vegáni, ktorí nedbajú na dostatočne pestré stravovanie ale aj ľudia, ktorí často holdujú jednostranným diétam. Pozor na dostatočný príjem by si mali dávať aj tí, ktorých trápi zvýšená kazivosť zubov alebo časté zlomeniny. Medzi ďalšie výstražné znamenie jeho nedostatku je aj vyššie spomínané vypadávanie vlasov či krehkosť nechtov, celková slabosť tela, kŕče, úzkosť a búšenie srdca. 

 

Koľko vápnika naozaj telo potrebuje?

Športovci tvoria osobitnú skupinu, pretože pohybovo aktívny životný štýl podľa odporúčaní odborníkov sa pohybuje na dennom limite 1 300 mg. 

Vo veku nad 50 rokov sa odporúča prijať 1 200 mg, ženy v menopauze by mali prijať až 1 500 mg tohto minerálu. Vo vekovej kategórii 19 – 50 rokov sa denný limit pohybuje v rozpätí 800 – 1 000 mg vápnika. 

 

Ktoré potraviny prirodzene vápnik obsahujú? 

 • Mak (12 000 – 14 000 mg)
 • Morské riasy ( 10 000 – 14 000 mg)
 • Tvaroh (900 – 1 300 mg)
 • Hlávková kapusta (1 500 mg)
 • Čokoláda ( 1 000 – 3 000 mg)
 • Parmezán (1 500 – 12 000 mg)
 • Fazuľa (1 000 mg)
 • Brokolica (800 mg)
 • Špenát (700 – 1 300 mg)
 • Čierny čaj, vajcia, pažítka, sušené mlieko...

 

Pozor na vstrebávanie!

Vstrebávanie vápnika môžu znižovať niektoré lieky, ale aj vysoký príjem iných minerálov, sedavý spôsob života, vysoký vek a tiež aj vysoký príjem bielkovín.

Pomôcť vstrebávaniu vápnika môže vitamín C, K, D, kyselina listová, horčík aj fosfor. 

Taktiež je potrebné postrážiť si optimálny príjem tohto minerálu, pretože nadlimitné množstvo zase môže brániť vstrebávaniu železa, zinku a vyvolávať vznik obličkových kameňov. 

Dobrou správou je, že zo stravy môžeme prijať  dostatočné množstvo tohto minerálu, takže naozaj v tomto prípade stačí dbať na vyvážený jedálniček

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment