--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Prerušovaný pôst: Spása pre každého alebo prechválený módny trend?

17.05.2022 | 2149x Zhliadnutie | Chudnutie, Strava

Prerušovaný pôst (PP) alebo Intermittent Fasting vstúpil do povedomia širokej verejnosti vo väčšej miere len pred pár rokmi, keď sa začal objavovať na stránkach lifestylových časopisov. A ako to u takýchto časopisov býva, majú tendenciu zveličovať súčasné trendy. Ako je to teda s prerušovaným pôstom naozaj? Môže nám pomôcť upraviť hmotnosť aj zdravotný stav alebo ide len o ďalší z mnohých dietetických výstrelkov, ktoré sa nezakladajú na pravde?

Najskôr si povedzme, čo to vlastne prerušovaný pôst je. Ide o stravovací režim, v rámci ktorého sa strava konzumuje v kratšom časovom rozmedzí dňa, než je obvyklé. Nemáte teda stravu rozloženú od rána do večera, od raňajok do večere. Takým zlatým štandardom je delenie 16:8, kedy 16 hodín prebieha postenie (lačnenie), do ktorého sa počíta aj spánok, a 8 hodín máte na to, aby ste sa najedli. Ďalšie varianty sú napríklad „miernejšie“ rozloženie 14:10, ktoré sa odporúča obzvlášť ženám, alebo „drsnejší“ pomer 20:4. Ako si rozloženie stravy počas tohto časového rozmedzia naplánujete, je už na vás. Pri klasickom variante 16 : 8 teda môžete mať dopoludnia pôst, o 12 hodine si dať obed, potom popoludňajšiu desiatu a o 20tej hodine večeru, a potom zase až do 12 hodiny druhého dňa nejesť. Alebo môžete začať o 8 raňajkami, potom si dať obed a skončiť o 16tej hodine olovrantom / skorou večerou.

 

Pôst a chudnutie

V mnohých zdrojoch je PP „popisovaný“ ako jednoduchý kľúč na chudnutie. Takto prvoplánovo ho však nie je vhodné vnímať, pretože ide o špecifické časové rozloženie, kedy sa stravujeme. Neudáva už to, čím sa máme stravovať. Aj pri prerušovanom pôste môže naša strava pozostávať z mastných fast foodov a sladkostí. Je ale pravda, že pokiaľ sa zameriame na to, aby sme počas zvoleného časového rozmedzia primárne najprv zjedli potrebné živiny vrátane bielkovín a zeleniny, už väčšinou v žalúdku nie je miesto na nevhodné a nezdravé potraviny, čím prerušovaný pôst pomáha dodržať zdravý stravovací režim.

 

Aké má prerušovaný pôst benefity?

Vďaka dlhšiemu obdobiu bez potravy sa napríklad zlepšuje citlivosť buniek na inzulín, hladina triacylglycerolov, zvyšuje sa hladina rastového hormónu, ktorý pomáha páliť tukové zásoby a budovať svalovú hmotu, orgány majú čas na odpočinok a regeneráciu.

Keďže ide o pomerne krátkodobý pôst, môže ho bez väčších ťažkostí zvládnuť každý a navše je to režim, ktorý je možné dodržiavať každý deň. Obzvlášť vhodný je pre ľudí, ktorí odjakživa neraňajkovali a predstava ranného jedla je pre nich skôr utrpením než potešením, avšak ráno do seba dostanú len banán s kávou či jogurt, pretože „raňajkovať sa predsa musí“ a „raňajky sú základ dňa“.

Z terapeutického hľadiska môže byť takéto stravovanie veľmi vhodné aj pre diabetikov druhého typu*, ktorí ešte nie sú liečení inzulínom. Pokiaľ totiž dodržiavajú stále tradične odporúčané stravovanie, kedy majú jesť až šesť menších porcií počas celého dňa, zostáva ich zdravotný stav stále rovnaký. Teda stále rovnako zlý. Dlhšia doba hladovania pritom naopak môže viesť k zlepšeniu zdravotného stavu, pretože pôst dá bunkám šancu aby boli opäť citlivé na inzulín a môže tak dôjsť k zlepšeniu ochorenia a krvných hodnôt. Je ale rozhodne namieste upozorniť, že takáto úprava stravovania by vždy mala ísť ruka v ruke v spolupráci s výživovým špecialistom aj ošetrujúcim lekárom.

 

Na čo treba dať pozor?

Jedna zo zásadných vecí, ktorú často ľudia robia zle, je nesprávne zloženie porcií. Presnejšie, že si človek „vyškrtne“ zo stravy nadbytočné porcie a ostatné jedlá nechá rovnako veľké, ako boli. To je obzvlášť problém pri podvýžive. Dnes už vo väčšine prípadov neplatí, že má klient nadváhu, pretože sa prejedá. Naopak, skôr sa stretávame s tým, že ľudia priberajú, pretože jedia nedostatočne, takže telo si začne robiť tukové zásoby takzvane „na horšie časy“. Pokiaľ v takejto situácii ešte uberiete na jedle, pretože v rámci prerušovaného pôstu prestanete raňajkovať a ostatné porcie (obed, desiatu a večeru) necháte rovnako veľké, presnejšie rovnako malé, môžete si ešte viac uškodiť a spomaliť metabolizmus. Či už jeme počas dňa päť porcií alebo máme tri porcie v rámci PP, telo potrebuje rovnaké množstvo sacharidov, bielkovín aj tukov na správne fungovanie. A to mu musíte dať pri akomkoľvek stravovacom štýle.

Okrem zlého zloženia makroživín, teda sacharidov, bielkovín a tukov, môže hroziť aj nedostatok mikroživín, medzi ktoré radíme vitamíny, minerály a stopové prvky ako napríklad selén, jód alebo mangán. Môže byť pre vás totiž náročné zjesť dostatok ovocia a zeleniny, pokiaľ sa snažíte primárne zamerať na dostatočnú konzumáciu bielkovín, sacharidov a tukov. Jednoducho ak do seba musím na obed dostať 200 g duseného mäsa a 300 g varených zemiakov, s veľkou pravdepodobnosťou už nezvládnem zjesť poriadnu porciu zeleninového šalátu. Alebo veľkú misu varených strukovín s kuskusom, semienkami, trhanou mozzarellou a zeleninou.

Zároveň má človek spravidla pri menších porciách menšiu pestrosť jedál. Napríklad, ak mám iba desiatu, v rámci ktorej si dám pečivo s lučinou a so šunkou, pritom pokiaľ by som mal možnosť aj olovrantu, dal by som si v rámci neho jogurt s čučoriedkami a semienkami, takže jedlá by boli komplexnejšie a nutrične zaujímavejšie. Deficit mikroživín nie je na prvý pohľad tak viditeľný, ako keď v strave zabudnete na sacharidy, môže ale viesť k veľmi vážnym zdravotným komplikáciám.

Ďalším potenciálnym problémom môže byť veľkosť porcií a ich stráviteľnosť. Jedna vec je samotná veľkosť porcií a schopnosť zjesť väčší objem jedla naraz, druhá môže byť problém v tom, že telo dokáže stráviť naraz len určité množstvo jedla. Napríklad u bielkovín sa udáva, že telo dokáže naraz stráviť až okolo 50 g bielkoviny naraz, čo je obsiahnuté v cca 250 g chudého mäsa. Z týchto dôvodov je rozumnejšie stravovať sa cez tri porcie, než sa snažiť všetko do tela „napchať“ len v dvoch jedlách. Aj tri porcie môžu byť potenciálne problém, ak váš metabolizmus potrebuje väčšie množstvo živín na fungovanie, teda napríklad ak veľmi aktívne športujete alebo ste, ľudovo povedané, „poriadne stavaný chlap“. V takejto situácii by mohlo byť problematické zjesť všetky potrebné živiny v troch porciách, medzi ktorými je krátky časový rozostup.

 

Je prerušovaný pôst vhodný pre každého?

Takto jednoznačne sa to rozhodne povedať nedá, pretože situácia nie je čiernobiela, ale skôr kdekoľvek na škále dúhy podľa vašich preferencií, fungovania metabolizmu, životného štýlu aj zdravotného stavu. Pokiaľ vás pôst láka, rozhodne stojí za to vyskúšať ho, ale nedá sa povedať, že ak zostanete pri raňajkách, obede, večeri, prípadne aj desiatej a olovrante, ubližujete si a o niečo prichádzate. Tento štýl má svoje výhody, ale rovnako aj úskalia. Dôležité je, čo vám osobne vyhovuje, čo vášmu telu robí dobre. Hlavný vždy bol, je a bude plnohodnotný vyvážený a rozumne rozložený príjem živín a zdravý životný štýl.

 

* https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/article-abstract/2688344

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment