--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Vplyv alkoholu na chudnutie

27.02.2022 | 3617x Zhliadnutie | Zdravie, Chudnutie, Strava

Obmedzenie či až vynechanie alkoholu v rámci zdravého životného štýlu má množstvo benefitov. Oddýchne si vaše zdravie, hmotnosť aj peňaženka. Pozrime sa, aký vplyv má alkohol na zdravie a chudnutie.

Veľa ľudí, ktorí sa chcú zamerať na zníženie telesnej hmotnosti, sa často hneď na začiatku tejto cesty snažia zistiť, či budú musieť obmedziť pitie alkoholu, aby schudli. A hoci nie je potrebné stať sa pre zdravý životný štýl úplným abstinentom, obmedzenie alkoholu je rozhodne vhodné a potrebné. Alkohol vám v schudnutí v menšej miere nezabráni, ale rozhodne vám ani nepomôže. Zníženie hmotnosti by pre vás nemalo byť len o konfekčnej veľkosti a o tom, ako vyzeráte v plavkách, ale o celkovom životnom štýle, zdraví a prevencii. Alkohol pritom ovplyvňuje nielen vašu hmotnosť, ale aj fungovanie vášho tela a psychickú pohodu.

 

Vplyv na chudnutie

Alkohol sám o sebe je energeticky bohatý. Jeden gram alkoholu obsahuje 7 kcal (kilokalórií), čo je takmer rovnako ako tuk (9 kcal) a dvojnásobok jedného gramu sacharidu či bielkoviny (oboje 4 kcal/gram). Alkoholické nápoje navyše obsahujú aj sacharidy, čo je prípad piva. Napríklad veľká klasická 12° je zdrojom 213 kcal, ale aj ak si dáte rovnaké množstvo nealko Birellu, stále v pol litri vypijete 104 kalórií len kvôli obsiahnutým sacharidom. Pokiaľ si navyše doprajete nejaký kokteil, musíte vziať do úvahy aj cukrom nabitý džús, malinovku alebo prípadný ochucovací sladený sirup. A napríklad Piňa Colada alebo White Russian sú kvôli smotane aj zdrojom tuku.

Alkoholické nápoje navyše ovplyvňujú vaše pocity hladu a chute. Všetci bez pochýb poznáme, ako mávame po alkohole väčšie chute na jedlo, a to obzvlášť na to nezdravé. Vyberáme si teda nevhodné potraviny a spravidla aj vo väčšom množstve.

Alkohol navyše znižuje tvorbu testosterónu. Tento hormón je dôležitý na redukciu hmotnosti a budovanie svalovej hmoty. A pozor, je dôležitý nielen pre mužov, ale aj pre ženy.

Ďalším problémom je, že hoci je metabolizmus nastavený na primárne využitie energie zo sacharidov, bude telo vždy preferovať spracovanie energie z alkoholu, pokiaľ mu ho dáme k dispozícii. Žiadne chudnutie z tukových zásob sa tak konať nebude.

 

Môžem schudnúť aj s pohárom v ruke?

Čisto z kalorického pohľadu bude vždy záležať na kontexte, napríklad či sa snažíte byť fyzicky aktívni alebo akú máte celkovú skladbu stravy. Majte na mysli, že nie je kalória ako kalória. To, že sa s energetickým príjmom zmestíte do požadovanej hodnoty pre redukciu hmotnosti, neznamená, že vám alkohol nebude chudnutie narušovať. Jednoducho zjesť svoj energetický príjem v čokoláde alebo vypiť ho v pive, nie je to isté, ako keď väčšinu živín, ktoré telu dáte, získavate z komplexných zdrojov.

Pokiaľ vaša strava stojí na dostatočnom množstve bielkovín a komplexných sacharidoch, potom nie je problematické dať si jedno pivo pri víkendovom výlete s priateľmi či rodinou alebo si dať pri sobotňajšej večeri s partnerom dva deci suchého vína. Avšak alkohol nebráni chudnutiu len z hľadiska prázdnych kalórií, ale aj tým, že narúša fungovanie metabolizmu, takže telo potom nemôže fungovať správne. 

 

Vplyv na zdravie

Hoci môže konzumácia alkoholu zmierniť psychický stres, telu sa zvyšuje fyzický stres, pretože je zaťažené toxickou látkou. Zvyšuje sa hladina inzulínu a podporuje ukladanie tuku na orgánoch (tzv. viscerálny tuk), najmä na pečeni. A práve tento orgánový tuk je to najdôležitejšie z hľadiska zdravotnej prevencie, pretože je priamo spojený s vyšším rizikom kardiovaskulárnych chorôb, cukrovky druhého typu, vysokého tlaku a vysokého cholesterolu.

Pečeň je navyše kľúčová pre odstraňovanie škodlivín a toxínov z tela, a aj pre spracovanie tukov a sacharidov. Pokiaľ si pečeň poškodíme prílišnou konzumáciou alkoholu, bude mať telo problém tieto živiny metabolizovať.

Alkohol taktiež ovplyvňuje kvalitu REM fázy spánku, ktorý potom nemôže byť dostatočne hlboký a kvalitný. Pri nedostatočnom odpočinku nemôže metabolizmus fungovať správne. Máme tendenciu byť menej aktívny a siahať po nevhodných typoch potravín, pretože telo chce rýchly prísun energie. To je problematické najmä pri konzumácii viackrát v týždni. Nedostatok spánku je navyše spojený so zlou tvorbou hormónov spojených s pocitmi hladu, nasýtenia aj ukladania energie.

 

Alkohol a pozitíva?

Vitamíny skupiny B, ktoré sú obsiahnuté v pive, môžete rozhodne získať aj z mnohých iných zdrojov. Polyfenoly obsiahnuté v červenom víne nevyvážajú negatíva tohto nápoja. Psychické uvoľnenie ide ruka v ruke s fyziologickým stresom, ktorým zaťažujete orgány. Aj napriek tomu ale netreba rozumnú a občasnú konzumáciu alkoholu démonizovať. Treba však myslieť na fakt, že alkohol k redukcii nepatrí.

Ak ste sa rozhodli pre obmedzenie alkoholu na základe novoročného predsavzatia, vyskúšania februára bez alkoholu, alebo ste si jednoducho povedali, že sa k svojmu telu chcete správať lepšie, držíme vám palce. Nezabudnite, že množstvo robí jed. Je potrebné porovnať si, čo vám alkohol dáva, alebo naopak berie, a podľa toho vybalansovať svoj životný štýl tak, aby ste sa o svoje telo dobre starali, ale zároveň bolo obmedzenie alkoholu udržateľné.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment