Obezita je veľkým problémom!

12.08.2018

 
Obezita nie je iba estetickým nedostatkom a problémom s nákupom oblečenia v obchodoch. Nadváha ako taká výrazne zasahuje do zdravia, dokonca sa podieľa na skoršej úmrtnosti.

Keď problémom je obezita

Obezita alebo tučnota je nadmerné ukladanie telesného tuku v organizme ruka v ruke spojené s nárastom telesnej hmotnosti. Nie je iba estetickým nedostatkom  a problémom s nákupom oblečenia v obchodoch. Nadváha ako taká výrazne zasahuje do  zdravia, dokonca sa podieľa na skoršej úmrtnosti. Obezita je súčasťou závažného ochorenia – cukrovky, podieľa sa na jej rozvoji, na vzniku aj rozvoji zvýšenej hladiny cholesterolu, taktiež na vysokom krvnom tlaku. Všetky spomenuté ochorenia vyúsťujú do tzv. metabolického syndrómu.

Má negatívny vplyv na zdravie v podobe onkologických ochorení: rakoviny tenkého, či hrubého čreva, pažeráka, konečníka, u žien prsníka po menopauze, krčka maternice, u mužov prostaty.

Navyše obezita je i veľký psychologický problém, obézny ľudia často trpia depresiami zo svojho stavu, dokonca obézni ľudia majú väčší problém so zamestnanosťou.

Zjednodušene o vzniku obezity hovoríme vtedy, ak nastane nepomer medzi výdajom a príjmom energie. Na jej vznik môže pôsobiť aj vplyv dedičnosti či vplyv prostredia. Zlomové obdobie, keď obezita môže prepuknúť, môže patriť čas dospievania, tehotenstva, menopauzy, zmeny stravovacích a pohybových aktivít, ale i zmeny zamestnania, pracovných či rodinných problémov, ukončenie aktívnej športovej činnosti, či obdobie dlhodobého ochorenia. Obezitu však spôsobujú aj nesprávne stravovacie návyky.

Keď vyhlásite boj nadváhe, nepostačuje len zmeniť zloženie stravy ale zmenu zaveďtei do stravovacieho správania a pridajte viac fyzickej aktivity. Ak si s obezitou alebo nadváhou nedokážete sami poradiť, obráťte sa na odborníkov. Výživoví poradcovia sú tu pre vás a nasmerujú vás správnym smerom, takže sa budete cítiť najprv lepšie a potom zdravšie. Najmä zdravšie. Klaďte si však reálne ciele a celoživotne dodržiavajte manažment zdravého jedenia. Nielen sebe, ale aj vašej rodine, deťom, poskytnete dobrý základ v podobe správnych stravovacích návykov, lebo podľa posledných údajov žije v súčasnej dobe v EÚ viac než 22 miliónov detí s nadváhou.

Další články

Zdravie
8 trikov, ktoré vám doma pomôžu znížiť vplyv toxínov

V modernej spoločnosti sa vplyvom toxínov nevyhneme, no existujú možnosti ako ich vplyv na ľudský organizmus môžeme výrazne…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Silný jarný bojovník za zdravie: medvedí cesnak

Mnohí tvrdia, že sa dá pomýliť s jedovatou konvalinkou. Jeho vôňa je však natoľko prenikavá, že by ste si mali byť na 100%…

Vaše premeny

Tatiana Chekushkina

Nutriadapt zmenil môj život!

Martin Méry

Schudol som dve konfekčné veľkosti

Katarína Brychtová

BYŤ ŠTÍHLOU JE SKVELÉ! A CÍTIŤ SA DOBRE VO SVOJEJ KOŽI BY SOM DOPRIALA KAŽDÉMU