Liečivá sila bazy – pre toto si ju zamilujete!

05.06.2018

 
Hoci sa o baze čiernej už od nepamäti traduje mnoho povier, keď tento ker zakvitne, určite si nazbierajte úžasne voňavé kvety, pretože ich účinky na ľudský organizmus sú jednoducho skvelé! Ak si z kvetov nestíhate pripraviť napr. obľúbený sirup, tak si ich nasušte.

 

Baza čierna – ker, ktorý obľubuje slnečné miesta a výživnú pôdu, má pre zdravie človeka mnoho pozitív. Kvety bazy čiernej kvitnú v priebehu mája približne až do júla, v závislosti od nadmorskej výšky.   

 

Celkové zdravotné pozitíva bazy čiernej

O baze čiernej je známe, že má pomerne silné protizápalové vlastnosti, má vplyv na podporu imunitného systému a už od dávnej minulosti bola baza čierna považovaná za “kľúč” na obnovenie a udržanie dobrého zdravia aj dlhovekosti. Kvety tejto rastliny obsahujú totiž silný rad antioxidantov aj vyšší obsaho flavonoidov, takmer v porovnateľnom množstve ako čučoriedky, brusnice či goji.

 

Starostlivosť o pokožku

Už ľudoví liečitelia aplikovali výluh z bazy čiernej pri ošetrovaní otvorených rán, ale aj na liečenie zapálených vyrážok a celkovo pri potrebe upokojenia pokožky vo forme zábalov a obkladov. Kvety bazy čiernej sa môžu použiť aj do kúpeľa buď vo forme sušených kvetov alebo olejov, tie majú upokojujúci a zároveň zvlhčujúci účinok na pokožku (ich použitie na kožu je vhodné aj po prehnanom opaľovaní). O kvetoch bazy čiernej sa tiež hovorí, že výluh je účinnou zbraňou v boji proti vráskam.

 

Pomáha pri prechladnutí

V dávnej minulosti už Hippokrates poznal silu bazy na podporu zdravia a “ordinoval” ju pri prechladnutí, chrípke, znižovaní teploty, bolestiach hlavy či svalových bolestiach…

 

Baza má aj antimikrobiálne vlastnosti

Preto dokáže účinne pomáhať pri boji s bakteriálnymi aj vírusovými infekciami. V štúdii o účinkoch na nemocničné patogény sa ukázalo, že extract z kvetov z bazy čiernej je aktívny voči baktériám, vrátane kmeňov odolných voči antibiotikám ako je napr. neslávne známy zlatý stafylokok.

 

Posilňuje imunitný systém

Baza čierna ako sme už vyššie spomínali pre obsah zdraviu prospešných látok má pozitívny vplyv na imunitný system.

Podľa niektorých výskumov u zdravých jedincov sa vraj podarilo preukázať jej vplyv pri aktivácii imunitného systému.

 

Baza pomáha aj pri cukrovke 

Síce len ako doplnková terapia pre diabetikov, ale čaj z bazy čiernej má údajne schopnosť stimulovať produkciu inzulínu a tiež pomáha znižovať cukor v krvi.

 

Baza čierna vs. Zápcha?

Odborníci poukázali aj na skutočnosť, že baza má moc pomôcť aj ľuďom trpiacim chronickou zápchou, pretože je účinným prírodným laxatívom.

 

 

Baza čierna má v sebe obrovský potenciál pozitívne vplývať na ľudské zdravie. Predpokladá sa, že jej sila pomáhať pri liečbe rôznych ochorení je najmä vďaka obsahu silných antioxidačných a protizápalových vlastností. Či skutočne dokáže pomáhať preventívne pred prepuknutím rôznych ochorení a stavov vrátane rakoviny, artritídy, osteoporózy a pod. ,je otázkou až ďalších výskumov.

 

Další články

Zdravie
Strava ako základ imunity

Funkcia imunitného systému je pomerne zložitá. Primárnym cieľom je včasné a správne rozpoznanie potenciálneho nebezpečenstva.…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
8 trikov, ktoré vám doma pomôžu znížiť vplyv toxínov

V modernej spoločnosti sa vplyvom toxínov nevyhneme, no existujú možnosti ako ich vplyv na ľudský organizmus môžeme výrazne…

Vaše premeny

Jitka Zápotočná

Doteraz sa mi podarilo schudnúť 26 kg

Drahomír Grich

Nikdy nie je neskoro začať so zmenou životného štýlu a so zmenou stravovania

Alena Baránková

Dá sa to aj po menopauze