--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Čo sú to superpotraviny a sú naozaj také super?

21.02.2024 | 379x Zhliadnutie | Zdravie, Chudnutie, Strava

V súčasnosti sa pojmu "superpotravín" venuje veľká pozornosť, pretože zdravý životný štýl sa stáva čoraz pevnejšou súčasťou našej kultúry. A jeho neodmysliteľnou súčasťou je aj to, čo jeme. Pojem "superpotraviny" sa zvyčajne používa na označenie potravín, ktoré sú mimoriadne bohaté na živiny a prírodné látky, ktoré môžu prispieť k celkovému zdraviu a pohode jednotlivca. "Superpotraviny" sa často prezentujú ako zázračné potraviny, ktoré ľuďom sľubujú zdravie, vitalitu, spomalenie starnutia alebo vyliečenie zdravotných problémov. Sú však naozaj také super?

Čo obsahujú zázračné "superpotraviny"?

"Superpotraviny" sú často mimoriadne bohaté na živiny, ako sú vitamíny, minerály, vláknina a antioxidanty. Táto vysoká koncentrácia živín poskytuje vyššiu výživovú hodnotu v porovnaní s inými potravinami. Napríklad vďaka obsahu vitamínov C, A, E a ďalších látok môžu "superpotraviny" posilniť imunitný systém a pomôcť telu bojovať s infekciami.

Obsahujú aj antioxidanty, čo sú látky, ktoré bojujú proti voľným radikálom v tele. To môže pomôcť znížiť riziko niektorých ochorení a chrániť bunky pred poškodením.

Mnohé "superpotraviny" obsahujú veľké množstvo vlákniny, ktorá podporuje zdravý tráviaci systém, znižuje hladinu cholesterolu a udržiava stabilnú hladinu cukru v krvi.

 

Aké účinky by mali mať "superpotraviny" na naše zdravie?

Niektoré "superpotraviny" obsahujúce látky, ako sú omega-3 mastné kyseliny a vláknina, môžu podporiť zdravie srdca a znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení. Vláknina v niektorých druhoch "superpotravín" podporuje zdravé trávenie a reguluje činnosť čriev, čím znižuje riziko črevných ochorení. Vďaka vysokému obsahu živín môžu "superpotraviny" dodávať telu potrebnú energiu a podporovať celkovú vitalitu. Iné "superpotraviny" obsahujú látky dôležité pre zdravie pokožky a vlasov, ako sú vitamíny E a biotín. Minerálne látky ako vápnik, horčík a fosfor, ktoré sa nachádzajú v iných "superpotravinách", sú dôležité na udržanie silných a zdravých kostí.

 

A aké potraviny sa považujú za "superpotraviny"?

Medzi najobľúbenejšie "superpotraviny" patria bobuľové ovocie, ako sú jahody, čučoriedky a maliny. Tieto bobule sú bohaté na vitamíny C a K, antioxidanty a vlákninu, ktorá podporuje imunitný systém a priaznivo pôsobí na trávenie.

Listová zelenina, najmä špenát, sa tiež zaraďuje medzi "superpotraviny". Listové druhy obsahujú širokú škálu vitamínov, minerálov a vlákniny. To je dôležité pre udržanie zdravých kostí, pokožky a kardiovaskulárneho systému.

Ryby bohaté na omega-3 mastné kyseliny, ako sú losos a tuniak, sú známe svojimi priaznivými účinkami na srdce a mozog. Tieto tuky sa považujú za nevyhnutné pre optimálne fungovanie organizmu. Mali by sme ich preto pravidelne dopĺňať prostredníctvom stravy.

Orechy a semená, ako sú vlašské orechy, mandle a chia semená, sú skvelým zdrojom zdravých tukov, bielkovín a vlákniny. Táto kombinácia pomáha udržiavať energiu a pocit sýtosti.

Avokádo, bohaté na mononenasýtené tuky a vitamíny E a C, je obľúbenou voľbou na podporu zdravého kardiovaskulárneho systému a pokožky. Táto "superpotravina" v súčasnosti zažíva veľký záujem naprieč generáciami.

Quinoa je jednou zo "superpotravín", ktorá má vysoký obsah bielkovín, vlákniny a železa. Je vhodnou alternatívou pre tých, ktorí hľadajú zdravé obilniny. Možno ju pripraviť aj ako plnohodnotnú prílohu k hlavným jedlám alebo ako hlavnú zložku rizota.

V neposlednom rade - zeler, kurkuma, kokosový olej a jogurt s probiotikami sú ďalšie "superpotraviny" s jedinečnými vlastnosťami na podporu zdravia a vitality.

 

Záver?

Prínosy uvedených potravín pre náš organizmus sú nepopierateľné, ale je dôležité poznamenať, že pojem "superpotravina" nie je štandardizovaný. Neexistuje teda žiadne oficiálne kritérium na určenie toho, čo možno považovať za "superpotravinu". Niekedy sa tento termín používa len na marketingové účely a môže spôsobiť zmätok medzi verejnosťou, pokiaľ ide o skutočné výživové hodnoty potravín. Samotný pojem "superpotravina" je skôr komerčným termínom než vedeckým označením.

Vždy je dôležité dodržiavať vyváženú stravu, ktorá zahŕňa rôzne potraviny, a nie sa zameriavať na niekoľko vybraných "superpotravín".  Aj keď tieto potraviny môžu poskytnúť veľa živín, zdravá strava by mala byť vždy komplexná a pestrá.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment