--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Prekvapivé benefity omega-3 mastných kyselín pre Vaše zdravie

28.10.2022 | 1928x Zhliadnutie | Katarína Chomová | Zdravie, Chudnutie, Strava

Ste náchylní na zápalové ochorenia dýchacích či močových ciest, trpíte bolesťami kĺbov, alergiami, kardiovaskulárnymi ochoreniami alebo nekvalitným spánkom? Ak ste aspoň raz odpovedali kladne, mali by ste Vašu pozornosť sústrediť na denný prísun omega-3 mastných kyselín. Napriek tomu, že tieto mastné kyseliny sú pre ľudské zdravie nevyhnutné, väčšina slovenskej populácie trpí podľa klinických testov jej výrazným nedostatkom. Dostatočná kvantita omega-3 mastných kyselín je v prvom rade významným preventívnym faktorom, preto je dôležité ich príjem kontrolovať, aj keď netrpíte akútnymi ťažkosťami.

Čo sú to omega-3 mastné kyseliny

Omega-3 mastné kyseliny sú nevyhnutné pre naše zdravie. Problémom je, že cicavce, a teda ani človek, nedokážu omega-3 mastné kyseliny vyprodukovať v potrebnom množstve, preto ich označujeme aj ako esenciálne mastné kyseliny.

Je preto celkom nevyhnutné, aby sme okrem dostatočného príjmu omega-3 mastných kyselín v strave - predovšetkým rybami, ktoré obývajú chladné vody - sardinky, tuniak, losos, sleď, makrela a morskými riasami, vlaškými orechmi či ľanovými semienkami, zabezpečili ich dostatočné množstvo aj pravidelnou suplementáciou

Odporúčaný príjem omega-3 mastných kyselín sa pritom pohybuje okolo 1 000mg denne, čo zodpovedá asi 90 g lososa. No odpovedzme si čestne, koľkí z nás zjedia denne potrebnú porciu ryby? Postačuje frekvencia s akou si doprajete kúsok ryby na tanieri, aby ste pokryli nevyhnutné množstvo esenciálnych mastných kyselín? Pravdepodobne veľká väčšina z Vás odpovie nie na obe otázky. Zostáva teda možnosť zvýšenia výživovými doplnkami. 

 

Ako zistím, či trpím nedostatkom omega-3 mastných kyselín? 

V čase, keď netrpíme žiadnymi z vyššie spomenutých komplikácii, je na základe pozorovania obtiažne zistiť, či je hladina omega-3 mastných kyselín v norme, či neprevládajú v krvi omega-6 mastné kyseliny, ktoré sa vyznačujú prozápalovým účinkom a zvyšujú riziko kardiovaskulárnych ochorení, alebo či v krvi nekoluje nadbytočné množstvo transmastných tukov, zvyšujúcich riziko ochorenia srdca a ciev. Indikátorom pre zváženie otestovania hladiny omega-3 mastných kyselín by mal byť aj výskyt či znásobenie alergií alebo neschopnosť znížiť hmotnosť napriek všemožnej snahe zmeniť životný štýl. 

Najjednoduchšou metódou ako overiť vyššie spomenuté fakty je absolvovať jednoduchý test zo suchej kvapky krvi. Odber je bezbolestný, po jemnom vpichu lancetou do končeka prsta sa odoberie potrebná kvapka krvi na špeciálnu podložku a odber je hotový! Následne už len vyčkať na vyhodnotenie výsledku certifikovaným laboratóriom. 

Odber krvi môžete pomocou odberovej sady absolvovať vďaka jeho nenáročnosti aj v pohodlí domova, prípadne Vám s ním radi pomôžu zamestnanci kliník Nutriadapt.

Benefity omega-3 mastných kyselín

1. Zdravšie srdce a cievy

Kardiovaskulárne ochorenia sú na Slovensku najčastejšou príčinou úmrtí, dokonca predčili aj onkologické ochorenia. Omega-3 mastné kyseliny majú preukázateľný vplyv na zdravie srdca a ciev. Ich pravidelnou konzumáciou prispejete k zníženiu krvného tlaku a zvýšite hladinu HDL cholesterolu, tzv. dobrého cholesterolu, ktorý sa postará o odstránenie nánosov tuku z vaších tepien a pomôže tak znížiť riziko vzniku krvných zrazenín, teda aj vzniku infarktu či mozgovej príhody. 

2. Zmiernenie bolesti kĺbov

Strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny (s vysokým obsahom rýb, morských rias či ľanového oleja) výrazne zmierňuje bolesti kĺbov. Pomáha posilňovať kosti aj kĺby, podieľa sa na prevencii osteoporózy a zápalových ochorení kĺbov. 

3. Zlepšenie spánku

Základným pilierom zdravia je aj kvalitný a dostatočný spánok. Nedostatok spánku ovplyvňuje funkcie mozgu, pamäť, koncentráciu, má negatívny dopad na imunitu a podieľa sa na rozvoji depresie aj obezity. Omega-3 mastné kyseliny zlepšujú kvalitu spánku a mnoho štúdií preukazuje aj pozitívny vplyv na nespavosť. Omega-3 mastné kyseliny vplývajú aj na psychické zdravie, sú prevenciou nielen rozvoja depresií, ale aj mnohých iných psychických ochorení. Aj v prípade, že trpíte uvedenými ochoreniami, dokážete ich prejavy zmierniť, ak začnete omega-3 mastné kyseliny užívať pravidelne. 

4. Podpora imunity

Vďaka imunitnému systému sa dokážeme efektívne brániť voči množstvu vírusov aj baktérii, s ktorými sa denne stretávame. Omega-3 mastné kyseliny sú potravou pre baktérie osídľujúce náš najdôležitejší a najväčší imunitný orgán - tráviaci trakt. Navyše pôsobia výrazne protizápalovo, čím znásobujú pozitívny účinok na imunitný systém. 

Spomínaný protizápalový účinok výrazne pomáha zlepšovať aj kondíciu pacientov trpiacich astmou alebo alergiou, či kombináciou oboch. Alergie sú totiž neprimeranou reakciou ľudského tela, ktorá sa prejavuje zápalom a omega-3 mastné kyseliny sú schopné túto neprimeranú reakciu korigovať. Podobne je to aj s astmou, napriek tomu, že astma je chronickým zápalom. Omega-3 mastné kyseliny teda pôsobia aj preventívne voči rozvoju astmy či alergií. 

Okrem spomenutých benefitov pôsobia omega-3 mastné kyseliny priaznivo aj na zdravie pokožky, očí, ako podpora liečby a prevencia Alzheimerovej choroby, podporujú správnu funkciu a zdravie mozgu a tiež pomáhajú zvyšovať výkonnosť pri športe. 

 

BONUS: Redukcia hmotnosti

Ak ste aj vy priaznivcom zdravého životného štýlu, určite ste sa stretli s informáciou, že sú omega-3 mastné kyseliny takmer "svätým grálom" chudnutia. A ruku na srdce, komu z nás by neprospelo znížiť hmotnosť a byť vitálnejší?

Podľa dostupných štúdii sú omega-3 mastné kyseliny nápomocné pri redukcii hmotnosti v prípade, ak ide o ľudí trpiacich obezitou. Ovplyvňujú metabolické deje na bunkovej úrovni a prispievajú tak k postupnému zníženiu hmotnosti. 

 

Čo robiť, ak diagnostika preukáže nedostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín?

Ak ste urobili správny krok a rozhodli ste sa otestovať množstvo omega-3 mastných kyselín v krvi a zistili ste, že trpíte ich nedostatkom, či neoptimálnym pomerom omega-6: omega-3 mastným kyselinám, je najvyšší čas zhodnotiť Vaše stravovacie návyky. Pokiaľ nemôžete alebo nechcete jesť ryby, morské riasy či vlašské orechy na dennej báze v dostatočnom množstve, musíte dostať omega-3 mastné kyseliny do tela iným spôsobom. Vhodným riešením je zaradenie výživových doplnkov s dostatočne vysokým obsahom oboch dôležitých omega-3 mastných kyselín - EPA aj DHA, ideálnou podporou imunitného systému bude doplnok, ktorý okrem mastných kyselín obsahuje aj vitamín D. Iste ste si všimli, že obsahuje aj najsilnejší antioxidant sveta - výťažok z riasy Haematococcus pluvialis - astaxantín :). Je to karotenodiný pigment, ktorý okrem iného spôsobuje krásne ružové zafarbenie lososov a pstruhov dúhových. A antioxidačnej ochrany pri zvýšenom nápore stresu nikdy nie je dosť, však?

Astaxantín okrem priaznivého účinku proti stresu, zlepšuje regeneráciu po športe, pomáha aj znižovať cholesterol a pomáha pri liečbe viacerých druhov onkologických ochorení.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment