--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Vajcia, vajcia, zase vajcia. Poznáme ďalší dôvod, prečo ich jesť pravidelne

06.10.2017 | 4403x Zhliadnutie | Zdravie, Strava

Snažíte sa o to, aby ste jedli čo najzdravšie? Potom zabudnite na všetky varovania súvisiace s nebezpečným cholesterolom a vajce bez obáv zaraďte do svojho jedálnička. Vaše telo sa vám poďakuje.

Pokiaľ ide o zdravú výživu, vajcia boli odborníkmi dlhú dobu považováné za tabu. A to hlavne kvôli vysokému obsahu cholesterolu. Kým si obhájili svoje miesto medzi odporúčanými, nutrične hodnotnými potravinami, muselo sa uskutočniť niekoľko vedeckých štúdií a výskumov. Tie následne potvrdili, že konzumácia vajec nemá žiadny vplyv na hladiny krvného cholesterolu alebo riziko ochorenia srdcovými chorobami. Obavy o zdravie tak bolo možné vypustiť. Dnes sú vajcia výživovými poradcami opäť vyzdvihované do nebies. A vďaka cenným živinám by mohli byť úplne oprávnene radené i k superpotravinám.

Chýba vám "déčko"? Vajcia sú ideálnym riešením

S ďalším dôvodom, prečo jesť vajcia pravidelne, prišiel výskumný tým prof. MVDr. Jiřího Rupricha, CSc. z Centra zdravia, výživy a potravín spadajúceho pod Štátny zdravotný ústav (SZÚ). Podľa ich analýz je vajce veľmi bohatým zdrojom vitamínu D, zo sortimentu najčastejšie konzumovaných potravín v SR dokonca zdrojom najbohatším. Len 100 gramov vajec (čo sú asi 2 vajcia veľkosti M) vraj stačí k tomu, aby sme pokryli až tretinu odporúčanej dennej potreby vitamínu D. Preto pokiaľ chcete nedostatok tohoto vitamínu doplniť práve vajcami, je dôležité jesť ich celé vrátane žĺtka, tam je ho totiž najviac.
 
A prečo je vitamín D pre naše zdravie tak dôležitý?
 
Zaisťuje vstrebávanie vápnika, ktorý podporuje stavbu kostí. Vitamín D je teda jedným z činiteľov, ktorý môže ovplyvniť zníženie rizika vzniku osteoporózy, ktorá v SR trápi viac než 40 % populácie nad 50 rokov.

Svět zdraví, Vejce, vejce a zase vejce. Známe další důvod, proč je jíst pravidelně

 

Akou potravinou sú vajcia? Super!

Na rozdiel od “super” potravín, ktoré sa k nám ako vzácny poklad dovážajú z exotických krajín a potom sa kvôli nájdeným pesticídom či iným zdraviu škodlivým látkam zasa sťahujú z predajných pultov, sú vajcia skutočnou výživovo hodnotnou potravinou. Naviac tunajšou. A keď prihliadneme k nedávnemu incidentu s toxickým fipronilom, ktorý bol odhalený vo vajciach dovážaných z Belgicka, Holandska, Nemecka a Poľska, je to práve slovenský pôvod, ktorý vajciam pridáva na kvalite.

 

Nie len vitamíny, ale tiež minerálne látky, aminokyseliny a antioxidanty

Okrem spomínaného vitamínu D totiž obsahujú tiež vitamíny A, B5, B12, B2, B6, E a K. Z minerálnych látok je to potom už spomínaný vápnik, fosfor, ktorý rovnako podporuje zdravie kostí, draslík, železo alebo zinok, ktorý posilňuje imunitu. Vo vajciach nájdeme tiež cholín. Ide o bioakívnu látku, ktorá podporuje a zlepšuje vývoj mozgu plodu a novorodenca. K správnemu fungovaniu nervovej sústavy prispieva tiež u starších ľudí. Ďalším benefitom vajec sú antioxidanty luteín a zeaxantín. Tie napomáhajú k obnovovaniu očnej sietnice a následne k prevencii zrakových degenerácií. Esenciálne aminokyseliny, ktoré sú vo vajciach zastúpené v plnom počte, sú pre ľudský organizmus nevyhnutné, pretože si ich sám nedokáže vyrobiť. Lecithin, ktorého je v jednom vajci až 1700 mg, podporuje pamäť a koncentráciu.

Kvalitné bielkoviny

Ďalšie plusové body môžu vajcia spoľahlivo pozbierať i čo sa týka bielkovín, ktoré hrajú veľmi dôležitú rolu pri tvorbe svalstva. V porovnaní s mliečnymi, mäsovými a rybími bielkovinami majú tie vaječné najvyššiu biologickú využiteľnosť. Z jedného stredne veľkého vajca tak môžeme získať rovnaké množstvo bielkovín ako napr. z 30 gramov vareného mäsa, rýb alebo hydiny. Okrem toho, že sú vajcia najlepším zdrojom bielkovín, príjemným bonusom je tiež fakt, že sú zároveň cenovo najdostupnejšie. Ďalšou veľkou výhodou vaječných bielkovín je tiež ich ľahká stráviteľnosť.

Vajce rozhodné áno. Ale ako a koľko?

Určite sa zhodneme na tom, že vajcia by vo vašom jedálničku nemali chýbať. Ako je ich ale najlepšie pripraviť, aby boli zachované všetky nutričné hodnoty, o ktorých sme sa tu rozpísali?

Úplne najlepší spôsob, ako si vajcia naservírovať, je klasicky ich uvariť. Záleží potom na vás, či preferujete variantu natvrdo, namäkko alebo nahniličku. U vajec natvrdo, ktoré sa varia najdlhšie (8 - 12 minút), máte naviac najväčšiu istotu, že sa vyhnete riziku nákazy salmonelou. Nebezpečenstvo infekcie vzniká najčastejšie pri konzumácii vajec varených namäkko, vajec do skla, vajec do bujónov alebo pri nedokonalom prepečení volského oka.

Najlepšie na prepustenom masle a so zeleninou

Keď už sa rozhodnete pre smažené vajíčka, voľte radšej tuk, ktorý je stabilný aj pri vyšších teplotách. Na prípravu vajec je najlepšie ghí (prepustené maslo), ktoré dodá i príjemnú chuť masla. Ideálne je dať si k vajíčkam zeleninu, či už surovú alebo tepelne upravenú. Nielenže tým zvýšite denný prísun zeleniny, ale tiež doplníte ďalšie potrebné vitamíny a vlákninu. Menej vhodná už je kombinácia s údeninami alebo slaninou. Touto kombináciou dostávate do tela oveľa viac soli. Najlepšie je dať si vajíčka na raňajky, pretože tak organizmu dodáte energiu a potrebné živiny na celý deň. A naviac vás zasýtia na dlhú dobu.

Nie je potrebné obmedzovať sa. Až na výnimky
 
Milovníci vajec rozhodne nemusia krotiť  svoje gurmánske vášne. Podľa najnovších poznatkov je konzumácia 1 - 2 vajec denne úplne bezproblémová. Tými, ktorí by sa mali viac strážiť v tom, koľko vajec zjedia, sú osoby s vrodenou dispozíciou k vyššej hladine cholesterolu v krvi (tzv. familiárna hypercholesterolémia). Pre nich je optimálne zjesť max. 3 - 4 vajcia týždenne.
 
Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment