--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Je glukózovo-fruktózový sirup zdravý?

30.06.2015 | 32935x Zhliadnutie | Zdravie

Výrobcovia potravín čím ďalej tým častejšie nahrádzajú cukor glukózovo-fruktózovým sirupom. Možno vám to znie zdravšie, ale je to omyl. Odborníci na výživu varujú, že práve toto sladidlo stojí za vzostupom obezity a že je oveľa škodlivejšie ako bežný cukor. Obrana? Dôkladne čítajte obaly potravín a zloženie toho, čo si kupujete.

glukozovo fruktozovy sirup je skodlivyČo je glukóza a čo fruktóza?

Glukóza je hroznový cukor, fruktóza cukor ovocný. Skutočne nie sú vhodnejšie ako repný alebo trstinový cukor? Veď sa predávajú aj v predajniach zdravej výživy či v rôznych biopredajniach. Bohužiaľ, hlavne o fruktóze to rozhodne neplatí, pretože sa v tele až príliš ľahko premieňa na tuk. Fruktóza sa totiž metabolizuje vždy iba v pečeni a výsledkom je tuk uložený medzi orgánmi (viscerálny tuk), čo je vždy nebezpečnejšie ako podkožný tuk, ktorý máme na stehnách či zadku. Navyše ak prijímame vysoké dávky fruktózy, poškodzujeme svoju pečeň rovnako, ako pri alkohole a iných toxínoch.


Fruktóza môže za obezitu aj choroby, tvrdia vedci

Glukóza tak nebezpečná nie je, ale výrobcovia napriek tomu začínajú masovo používať glukózovo-fruktózový sirup najmä preto, že je lacnejší a lepšie sa s ním pracuje. Navyše väčšine ľudí to znie dobre a  zdravo :). Bohužiaľ, hmotnosť po ňom ide hore oveľa rýchlejšie ako po bežnom cukre, a môže za to práve spomínaná fruktóza. Vysvetlenie je celkom jednoduché. Disacharid (cukor zložený z dvoch jednotiek) sacharóza (čiže nám známy klasický repný cukor) obsahuje jednoduché cukry fruktózu a glukózu v rovnakom pomere, v glukózovo-fruktózovom sirupe výrazne prevažuje fruktóza. Kým glukóza sa v tele  mení na tuk približne z 5%, fruktóza až zo 40%.

A pribúdajú štúdie, ktoré dávajú za pravdu podozreniu, že je to práve fruktóza, omylom považovaná za zdravú, ktorá môže za pribúdajúci počet ľudí s nadváhou a obezitou v západnej civilizácii, a to vrátane detí. Nejde samozrejme len o samotný vzostup hmotnosti, ale aj s ňou spojený výskyt chorôb. Riziko je ešte o to vyššie, že kvôli konzumácii fruktózy sa tuk ukladá predovšetkým medzi orgánmi.

Navyše to nie je všetko. Fruktóza sa väčšinou premieňa na tuky triglyceridy a tie sa spolu s cholesterolom ukladajú v cievach. A ešte niečo. Fruktóza, na rozdiel od glukózy, dokáže menej stimulovať centrá v mozgu, ktoré nás upozorňujú, že sme sýti, že končíme s jedlom. Máme väčší pocit hladu a zjeme toho omnoho viac. Priberáme a máme väčšie riziko vzniku všetkých chorôb spôsobených obezitou. Medzi ne patria aj niektoré typy zhubných nádorov, ako stojí v správe odborníkov z českej iniciatívy "Vím, co jím", ktorá jeho zvýšenú konzumáciu rozhodne neodporúča.

Negatívne dopady na zdravie:

  • príliš veľa fruktózy môže spôsobiť stukovatenie pečene (steatózu)
  • zvyšuje hladinu kyseliny močovej
  • postupne vedie k inzulínovej rezistencii

 

Pozor, nenechajte sa nachytať

Zradné je predovšetkým to, že glukózovo-fruktózový sirup sa objavuje aj v potravinách, ktoré sa všeobecne považujú za zdravé, napríklad v müsli tyčinkách. A tiež v tyčinkách so zvýšeným obsahom bielkovín (proteínových), ktoré na zahnanie hladu odporúčajú aj odborníci na výživu. Sirup sa pritom v ich zložení nezriedka objavuje na prvom mieste, čo znamená, že tvorí najviac zastúpenú zložku v zložení výrobku.

Glukózovo-fruktózový sirup začali výrobcovia najskôr masovo používať v zámorí, kde sa vyrába najmä z kukurice (pod názvom high fructose corn syrup). Dnes sa bežne používa aj v Európe a nájdete ho tiež tam, kde vás to možno prekvapí. Hoci glukózovo-fruktózový sirup môže niekomu pripadať ako zdravšie sladidlo než cukor, rozhodne ním naše telo nepotešíme. Fruktóza má síce nižší glykemický index, ale v tele sa môže ľahko premeniť na tuk, čo je pre nás nežiadúce. Dá sa nájsť takmer v každej kategórii potravín, napríklad v sušienkach alebo v sladených mliečnych výrobkoch, v sladených nápojoch pre deti, v niektorých DIA výrobkoch.

Úplne najskôr sa sirup objavil v Japonsku. Základom jeho výroby je obilný škrob, najčastejšie kukuričný, ale môže to byť aj pšenica, ako je tomu v Česku. Obilie sa najprv rozomelie, oddelí sa škrob a pridajú enzýmy. Tie premenia časť glukózy v ňom obsiahnutej práve na fruktózu. Výroba je kratšia ako pri bežnom repnom cukre, takže stojí menej. Sirup je dvaapolkrát sladivejší a vzhľadom k tomu, že je tekutý, je jeho použitie do výrobkov jednoduchšie. Navyše, napríklad v prípade pečiva, zabezpečuje výrobkom vláčnosť, ktorá by sa inak dosahovala len ťažko. Niet divu, že si ho výrobcovia tak obľúbili.

Na druhej strane, máme sa vyhýbať aj fruktóze, ktorá je  prirodzene obsiahnutá v každom ovocí? Nie, ak nejete  napríklad tri kilá plodov denne.  Bežné množstvo fruktózy z ovocia dokáže organizmus dobre spracovať, ale celkovo by mal nad príjmom sladkých plodov prevažovať príjem zeleniny.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment