--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Hygienické riziká potravín

03.01.2017 | 9868x Zhliadnutie | Martina Vancíková | Zdravie

S veľkou pravdepodobnosťou ste sa málokedy zamýšľali nad jedlom ako nad potenciálnym rizikom nákazy. Snáď ešte v lete, keď siahame po koláčikoch, syroch či zmrzline, nám v hlave prebehne myšlienka ohľadom podozrenia na salmonelózu.

Aj keď nákazám v potravinách a ich šíreniu prospieva najmä leto, nebezpečenstvo nákazy hrozí stále. Stačí si spomenúť na taký „tatarák“ či neprepečený steak, ktorý si vieme dopriať počas celého roka. Na potraviny v obchodoch a bitúnkoch dohliada Štátna veterinárna a potravinová správa SR. Ale čo ak ide o jedlo, zeleninu a mäso, mliečne produkty, ktoré sme dostali darom, či ovocie, ktoré sme nazbierali v lese? Predstavme si parazity, ktorými je možné sa nakaziť práve prostredníctvom potravín. 

 

Škrkavka detská (Ascaris lumbricoides)

Najčastejšie sú nákazou postihnuté deti. Parazit sa prenáša priamou cestou - prostredníctvom neumytých rúk, nedostatočne umytej zeleniny či ovocia. Tento parazit sa v tele správa dosť invazívne. Infekčná larva preniká stenou čreva a migruje krvou do pľúc. Dospelá škrkavka parazituje v čreve. Môže dosahovať dĺžku až 30 cm. Príznakmi postihnutia parazitom sú kašeľ, horúčka, či zvracanie a hnačky.

 

Škárovec široký (Diphyllobothrium latum)

Jeho výskyt nie je taký častý. Vývojový cyklus pásomnice je totiž viazaný na sladkovodné ryby. Človek sa nakazí nedostatočne tepelne upraveným mäsom rýb, v ktorom sa nachádza infekčná larva. Pásomnica parazituje v čreve a môže dosahovať dĺžku 5 - 12 metrov. Články, ktoré postupne uvoľňuje, nachádzame v stolici. Sprievodný príznak je anémia (pásomnica v čreve pohlcuje vit.B12).

Mala by vyvolávať najväčší rešpekt u tých, ktorí nemajú vo zvyku umývať lesné ovocie. Infekcia sa šíri oro-fekálnym spôsobom. Hostiteľom parazita môže byť aj mäsožravec, preto je určite potrebné dať si pozor aj na zeleninu, ktorú pestujeme doma. Infekčné sú vajíčka, z ktorých sa v tráviacom trakte vyvinie embryo putujúce krvou k vnútorným orgánom - najčastejšie do pečene, či do pľúc, menej do oka, či obličiek. Tam vytvára multilokulárne cysty. Tieto cysty si telo dokáže ohraničiť väzivom. Sú infekčné a dokážu rásť v tele aj niekoľko rokov. Odstrániť sa dajú len chirurgicky, sprievodná je aj dlhodobá terapia protiparazitárnym liekom. Najväčším rizikom je prasknutie cysty a rozsev parazita po celom tele.

 

Svalovec špirálovitý (Trichinella spiralis)

Konečný hostiteľ - aj človek, sa nakazí nedostatočne tepelne upraveným mäsom s infekčnými larvami. V čreve pohlavne dozrievajú trichinely o veľkosti 1,8 - 3,7 mm, ktoré zároveň produkujú larvy, ktoré sa krvou dostávajú do kostrového svalstva. Pre predstavu, produkcia lariev je masívna, aj niekoľko stoviek. Larvy vo svaloch (dlhé cca 1,3 mm) vytvárajú kapsule. Tým dosahujú u človeka životaschopnosť aj 30 rokov. Akútny klinický prejav je veľmi vážny a ťažký, od horúčky, cez zápal čreva, svalov, po masívnu infekciu až smrť. Tu je veľmi dôležité nechať si odoberať vzorky odborníkom, hlavne pri domácich zabíjačkách.

Pásomnice (Taenia saginata a Taenia solium)

V čreve človeka parazituje dospelá pásomnica, ktorá sa vytvorila z infekčnej larvocysty nedostatočne tepelne upraveného hovädzieho alebo bravčového mäsa (výnimočne iný druh mäsa). Dlhá je 4 - 10 m a pozostáva z článkov. Nakazený človek denne vylúči stolicou 6 - 8 zrelých článkov s obsahom 100 - 250 tis. infekčných  a vysoko odolných vajíčok. Práve ľudskými splaškami, používanými na pastvinách, umožňujeme ľahký prenos nákazy ďalej.         

 

Možné cesty prenosu nákaz:

 • nedostatočne tepelne upravená potravina (parazit prežije)
 • nedostatočne opláchnutá zelenina alebo ovocie (priamy prenos infekta do tela)
 • nedostatočne dodržané hygienické postupy pri manipulácií s potravinami (špinavé ruky, riad, priestor, voda)                                 

 

Najčastejšie príznaky takýchto nákaz:

 • bolesti brucha /parazituje v čreve/
 • hnačky /parazituje v čreve/
 • horúčka
 • zvracanie
 • anemický stav /chudokrvnosť/
 • kašeľ /pokiaľ migrujú pľúcami/
 • celková slabosť tela /parazit vo svaloch/
 • chudnutie
 • žihľavka

Cieľom článku nie je odradiť vás od užívania niektorých potravín, ale upriamiť pozornosť na spôsob, akým sa jedlo k vám dostalo a nebrať to ako samozrejmosť. Je skutočne dôležité byť ostražitý, pokiaľ si chcete dopriať niečo, čo nie je dostatočne tepelne upravené. Byť si vedomý, akou vodou zalievate svoju záhradu, či z akého zdroja voda u vás doma pochádza.

V tejto konzumnej dobe vie byť akákoľvek malá chyba potrestaná ohrozením zdravia. Buďte obozretní a nehanbite sa spýtať na pôvod a kontrolu potravín ani suseda, ktorý vám podaruje kúsok domácej klobásky :)

Prevencia je predsa najlepší liek.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment