Cukrovka: ako lekári zistia, či ste chorí

30.03.2017

 
Diabetes, čiže cukrovka, sa nikdy neobjavuje znenazdajky. Choroba sa rozvíja až desať rokov. Celú túto dobu o sebe nedáva nijako vedieť, avšak už škodí napríklad obličkám alebo cievam. Preto má taký zmysel ju odhaliť čo najskôr. Vyšetrenie pritom nie je zložité. Pokiaľ na ňu prídete skoro a včas sa začnete liečiť, môže sa vám život predĺžiť o niekoľko rokov.

Dodržala to, vždy bolo všetko v poriadku. Až tento rok jej opakovane namerali zvýšenú hladinu cukru v krvi - odborne sa hovorí o zvýšenej glykémii. "Lekár mi vysvetlil, že mám prediabetes a že sa u mňa v priebehu niekoľkých ďalších rokov môže rozvinúť cukrovka II. typu, preto začínam teraz dodržiavať diétne opatrenia," dodáva Zuzana s tým, že táto diéta rozhodne neznamená hladovanie, naopak, je potreba jesť pravidelne a strážiť si konzumáciu sacharidov.

 

Ako choroba vzniká

Práve mierny vzostup glykémie je prvým príznakom rozvíjajúceho sa diabetu II. typu, práve vtedy je možné rozvoj choroby ešte zvrátiť pomocou diéty a dostatku pohybu. Ak sa tak nestane, zhoršuje sa schopnosť tela hospodáriť s inzulínom a glykémia naďalej stúpa, takže už býva nutné nasadiť okrem diéty aj lieky. Prediabetickú fázu sa niekedy podarí odhaliť náhodou v rámci preventívnej prehliadky u praktického lekára v rácmci príslušných vyšetrení.

Akonáhle sa choroba prejaví typickými príznakmi, napríklad únavou, smädom a častým močením, prípadne dychom zapáchajúcim po acetóne, ide už o plne rozvinutú cukrovku.

V prípade oveľa menej častejšie vyskytujúceho sa diabetu I. typu nástup choroby síce vyzerá razantnejšie (vyzerá to, akoby prepukla náhle a v plnej sile), avšak stáva sa tak až po zničení 90 percent buniek, ktoré v pankrease vyrábajú hormón inzulín. Bohužiaľ, skôr sa choroba odhaliť prakticky nedá. Keďže je choroba dedičná, možno sledovať deti rodičov, ktorí týmto typom diabetu trpia.

 

Ako sa stanovuje diagnóza?

Lekári určujú diagnózu diabetes pomocou týchto základných vyšetrení:

  • odber krvi (glykémia nalačno a glykovaný hemoglobín), normálna hladina glykémie pred jedlom je 3,3 - 5,5 mmol / l
  • vyšetrenie moču (množstvo glukózy čiže cukru)
  • OGTT test (orálny glukózový tolerančný test), pri ktorom sa hodnotí glykémia nalačno a po vypití roztoku glukózy v určitom časovom odstupe a rýchlosť návratu k normálnym hodnotám, vyšetrenie trvá niekoľko hodín
  • ďalej možno sledovať hladinu inzulínu či protilátok

 

Ako vyzerá diéta?

Základom diéty je úprava príjmu cukrov (sacharidov), ktoré majú priamy vplyv na hladinu krvného cukru (glykémiu). Pravidlo číslo jedna? Diabetici nesmú sladiť, mali by preto vylúčiť jednoduché cukry ako sú biely a hnedý cukor (repný aj trstinový), med, hroznový cukor a podobne, môžu však používať niektoré umelé sladidlá.

Pozor na to, že jednoduché cukry obsahujú aj potraviny, u ktorých to človeka niekedy ani nenapadne. Okrem sladkostí a sladených nápojov sú to napríklad raňajkové cereálie, kompóty, marmelády, ale aj kečup, paradajkový pretlak, sterilizovaná a zaváraná zelenina, dresingy a rôzne ochucovacie omáčky, paštéty a ďalšie údeniny, instantné potraviny a samozrejme alkohol. Potraviny obsahujúce zložité cukry (polysacharidy) je potreba rozložiť do viacerých denných jedál, najlepšie do piatich alebo šiestich a zachovať dostatočný časový interval medzi jednotlivými jedlami, ideálne trojhodinový.

Podobná diéta sa dá odporučiť ako prevencia pred samotným rozvojom choroby. Ukazuje sa tiež, že veľký význam v prevencii cukrovky II. typu má pohybová aktivita a to nielen preto, že sa vďaka nej znižuje váha.

 

Nová služba pre diabetikov i pre tých, ktorým choroba ešte len hrozí

Patríte medzi ľudí ohrozených cukrovkou? Obávate sa, že sa u vás choroba už rozvíja či vám ju dokonca lekár potvrdil? 

Služba Výživa diabetikov je určená ako tým, u ktorých sa už choroba rozvinula, tak ľuďom s prediabetom. Odborníci zo Sveta zdravia totiž v rámci biochemických vyšetrení, ktoré vyhodnocujú, opakovane zisťujú, že veľa klientov už je vo fáze pomaly začínajúcej cukrovky, ktorú možno našťastie zastaviť práve pomocou diétnych opatrení. Služba Výživa diabetikov tu môže zohrať veľkú preventívnu úlohu.

Ak si chcete nechať poradiť priamo od odborníka, objednajte sa na konzultáciu tu.

Další články

Zdravie
Strava
Prečo si na dovolenke dávať pozor na to, čo jeme?

Od pondelka do piatku v práci a len dva dni na odpočinok. Takto to ide týždeň za týždňom až do doby, než odídete na vytúženú…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Kráľovná zdravia - ČUČORIEDKA

Snáď sa nenájde človek, ktorý by ich nemal rád, pretože čučoriedky nielenže majú vynikajúcu chuť, ale tiež sú nabité…

Vaše premeny

Jarmila Čížková

Oveľa lepšie si mi dýcha, prestali ma bolieť kĺby, celkovo som menej unavená a cítim sa oveľa mladšie

Jaroslav Koťátko

Mojou motiváciou bola zmena stravovacích návykov

Mária Čurmová

Už som mala dosť svojich pribúdajúcich kíl