--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Cukrovka: ako lekári zistia, či ste chorí

30.03.2017 | 5334x Zhliadnutie | Zdravie

Diabetes, čiže cukrovka, sa nikdy neobjavuje znenazdajky. Choroba sa rozvíja až desať rokov. Celú túto dobu o sebe nedáva nijako vedieť, avšak už škodí napríklad obličkám alebo cievam. Preto má taký zmysel ju odhaliť čo najskôr. Vyšetrenie pritom nie je zložité. Pokiaľ na ňu prídete skoro a včas sa začnete liečiť, môže sa vám život predĺžiť o niekoľko rokov.

Dodržala to, vždy bolo všetko v poriadku. Až tento rok jej opakovane namerali zvýšenú hladinu cukru v krvi - odborne sa hovorí o zvýšenej glykémii. "Lekár mi vysvetlil, že mám prediabetes a že sa u mňa v priebehu niekoľkých ďalších rokov môže rozvinúť cukrovka II. typu, preto začínam teraz dodržiavať diétne opatrenia," dodáva Zuzana s tým, že táto diéta rozhodne neznamená hladovanie, naopak, je potreba jesť pravidelne a strážiť si konzumáciu sacharidov.

 

Ako choroba vzniká

Práve mierny vzostup glykémie je prvým príznakom rozvíjajúceho sa diabetu II. typu, práve vtedy je možné rozvoj choroby ešte zvrátiť pomocou diéty a dostatku pohybu. Ak sa tak nestane, zhoršuje sa schopnosť tela hospodáriť s inzulínom a glykémia naďalej stúpa, takže už býva nutné nasadiť okrem diéty aj lieky. Prediabetickú fázu sa niekedy podarí odhaliť náhodou v rámci preventívnej prehliadky u praktického lekára v rácmci príslušných vyšetrení.

Akonáhle sa choroba prejaví typickými príznakmi, napríklad únavou, smädom a častým močením, prípadne dychom zapáchajúcim po acetóne, ide už o plne rozvinutú cukrovku.

V prípade oveľa menej častejšie vyskytujúceho sa diabetu I. typu nástup choroby síce vyzerá razantnejšie (vyzerá to, akoby prepukla náhle a v plnej sile), avšak stáva sa tak až po zničení 90 percent buniek, ktoré v pankrease vyrábajú hormón inzulín. Bohužiaľ, skôr sa choroba odhaliť prakticky nedá. Keďže je choroba dedičná, možno sledovať deti rodičov, ktorí týmto typom diabetu trpia.

 

Ako sa stanovuje diagnóza?

Lekári určujú diagnózu diabetes pomocou týchto základných vyšetrení:

  • odber krvi (glykémia nalačno a glykovaný hemoglobín), normálna hladina glykémie pred jedlom je 3,3 - 5,5 mmol / l
  • vyšetrenie moču (množstvo glukózy čiže cukru)
  • OGTT test (orálny glukózový tolerančný test), pri ktorom sa hodnotí glykémia nalačno a po vypití roztoku glukózy v určitom časovom odstupe a rýchlosť návratu k normálnym hodnotám, vyšetrenie trvá niekoľko hodín
  • ďalej možno sledovať hladinu inzulínu či protilátok

 

Ako vyzerá diéta?

Základom diéty je úprava príjmu cukrov (sacharidov), ktoré majú priamy vplyv na hladinu krvného cukru (glykémiu). Pravidlo číslo jedna? Diabetici nesmú sladiť, mali by preto vylúčiť jednoduché cukry ako sú biely a hnedý cukor (repný aj trstinový), med, hroznový cukor a podobne, môžu však používať niektoré umelé sladidlá.

Pozor na to, že jednoduché cukry obsahujú aj potraviny, u ktorých to človeka niekedy ani nenapadne. Okrem sladkostí a sladených nápojov sú to napríklad raňajkové cereálie, kompóty, marmelády, ale aj kečup, paradajkový pretlak, sterilizovaná a zaváraná zelenina, dresingy a rôzne ochucovacie omáčky, paštéty a ďalšie údeniny, instantné potraviny a samozrejme alkohol. Potraviny obsahujúce zložité cukry (polysacharidy) je potreba rozložiť do viacerých denných jedál, najlepšie do piatich alebo šiestich a zachovať dostatočný časový interval medzi jednotlivými jedlami, ideálne trojhodinový.

Podobná diéta sa dá odporučiť ako prevencia pred samotným rozvojom choroby. Ukazuje sa tiež, že veľký význam v prevencii cukrovky II. typu má pohybová aktivita a to nielen preto, že sa vďaka nej znižuje váha.

 

Nová služba pre diabetikov i pre tých, ktorým choroba ešte len hrozí

Patríte medzi ľudí ohrozených cukrovkou? Obávate sa, že sa u vás choroba už rozvíja či vám ju dokonca lekár potvrdil? 

Služba Výživa diabetikov je určená ako tým, u ktorých sa už choroba rozvinula, tak ľuďom s prediabetom. Odborníci zo Sveta zdravia totiž v rámci biochemických vyšetrení, ktoré vyhodnocujú, opakovane zisťujú, že veľa klientov už je vo fáze pomaly začínajúcej cukrovky, ktorú možno našťastie zastaviť práve pomocou diétnych opatrení. Služba Výživa diabetikov tu môže zohrať veľkú preventívnu úlohu.

Ak si chcete nechať poradiť priamo od odborníka, objednajte sa na konzultáciu tu.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment