Biely cukor = biely jed? Čím ho nahradiť?

21.03.2018

 
Cukor neobsahuje žiadne živiny. Práve naopak. Pripisuje sa mu množstvo negatív a celá paleta ochorení, ktoré môžu vzniknúť ako dôsledok jeho konzumácie. Od zubného kazu, cez cukrovku, nadváhu, srdcovocievne ochorenia až po rakovinu. Najzradnejší je ten skrytý, ktorého konzumácia v posledných rokoch rapídne stúpa.

 

Cukor je dokonca návykový a jeho konzumácii sa nedá celkom vyhnúť práve z dôvodu, že je pridaný naozaj v každej potravine. Kečup, chlieb, pečivo, dresingy či dokonca mäsové výrobky.

Cukor má veľmi vysoký glykemický index. To znamená, že krvný obeh tento jednoduchý rafinovaný cukor absorbuje veľmi rýchlo, čo spôsobí aj rýchly nárast inzulínu.

 

Čím teda jednoduché rafinované cukry nahradiť?

Všade tam, kde sa to dá, pokúste sa biely cukor nahradiť jeho zdravšími alternatívami.

 

Javorový sirup

Dostanete ho kúpiť v špecializovaných predajniach so zdravou výživou ale už aj v mnohých predajniach potravín. Obsahuje vitamín B, vápnik, draslík, železo a je to jediné sladidlo, ktorého cukor sa nevstrebáva priamo do krvi ale až črevnými stenami. Jeho využitie je naozaj široké. Je vhodný nielen do sladkých pokrmov, jogurtov, pudingov či lievancov a koláčov, ale pripravíte z neho aj skvelú marinádu na mäso.

 

Med

Med patrí bezpochyby k alternatívam, ktoré možno právom označiť za liek. Je to lepkavá a sladká tekutina plná stopových prvkov a vitamínov. Okrem iných obsahuje napríklad horčík, vápnik, železo, vitamíny skupiny B, K, E a C. Vďaka tomuto zloženiu má antibiotické a antibakteriálne účinky. Môžete ho použiť v teplej aj studenej kuchyni, vhodný je tiež na pečenie. Med predstavuje prirodzenejšiu formu sladenia ako biely rafinovaný cukor.

 

Stévia 

Túto zdravú náhradu cukru možno používať nielen na sladenie kávy a čaju ale aj ako prísadu do koláčov a dezertov. Stévia je rastlinka pochádzajúca z južnej Ameriky, kde sa využíva i pre jej liečebné účinky. Jej najväčšia prednosť spočíva v tom, že je omnoho sladšia ako biely cukor a napriek tomu obsahuje iba minimum kalórií. To ocenia najmä ľudia pri redukčnej diéte.

 

Kokosový cukor

Pri tomto sladidle si viac priplatíte, ale získate potravinu s nízkym glykemickým indexom, ktorá vie v plnej miere nahradiť klasický biely cukor. S rozdielom zloženia. Kokosový cukor totiž obsahuje vitamíny skupiny B, železo, draslík, horčík, zinok. Má antibakteriálne účinky a ocenia ho ľudia s kardiovaskulárnymi ochoreniami. Podporuje imunitu a vďaka obsahu železa slúži aj ako prevencia anémie.

Použiť ho môžete na sladenie teplých aj studených nápojov, na prípravu koláčov a dezertov, jednoducho všade tam, kde bežný biely cukor.

Další články

Zdravie
Chudnutie
Strava
Prekvapivé benefity omega-3 mastných kyselín pre Vaše zdravie

Ste náchylní na zápalové ochorenia dýchacích či močových ciest, trpíte bolesťami kĺbov, alergiami, kardiovaskulárnymi…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Strava
Prázdniny a dovolenky sú na spadnutie. Jesť zdravo sa vám oplatí aj v lete

Hoci sa tento rok prudko oteplilo zhruba v polovici apríla, oficiálne začalo leto nedávno. A od prvého letného dňa už chýba…

Vaše premeny

Daniela Havrilová

Stačí vyjsť zo svojej komfortnej zóny a urobiť niečo pre svoje telo a zdravie

Milan Buška

V čase, keď som začínal s programom, moja dcéra odletela na ročný pobyt na Nový Zéland. Predstava, že ju privítam a objímem s 20 kg dole, ma poháňala nesmierne dopredu.

Dana Krištáková

Tušila som, že, keď zhodím pár kíl môjmu telu sa uľaví.