--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Ako predísť osteoporóze stravou?

18.10.2016 | 5061x Zhliadnutie | Zdravie

Vekom postupne prichádzajúca osteoporóza (alebo rednutie kostí) nebolí, avšak jej dôsledky áno. K najnebezpečnejším a najbolestivejším dôsledkom patria zlomeniny krčka stehennej kosti a stavcov chrbtice.

Až keď sa začneme zaujímať o to, aké komplikácie môže so sebou toto ochorenie prinášať, zistíme dôležitosť prevencie. Okrem udržiavania hmotnosti v hodnotách vhodných pre zdravé fungovanie organizmu a dostatku pohybu je nemenej dôležitým faktorom i strava.Bohužiaľ, snažiť sa potlačiť osteoporózu (ktorej sa hovorí aj tichý zlodej kostí) niekedy po päťdesiatke, kedy sa objavia komplikácie, už nemá veľký zmysel. Začať s úpravou jedálnička musíme oveľa skôr. Medzi preventívne kroky, ktoré majú naopak zmysel vždy, patrí obmedzenie fajčenia a konzumácie alkoholu - oboje totiž zvyšujú vylučovanie vápnika z tela.

 

Prečo ubúda z kostí vápnik?

Vápnik je minerál, ktorý organizmus potrebuje k mnohým funkciám. Väčšina vápnika v tele (až 99%)  sa ukladá v rôznych zlúčeninách vápnika v kostiach a zuboch. Zvyšné 1%  sa vyskytuje v krvi a tkanivách.

Čo robí vápnik v tele?

  • reguluje transport iónov cez bunkové membrány
  • aktivuje niektoré enzýmy
  • ovplyvňuje činnosť nervov, svalov a srdca

Ak telo potrebuje vápnik, môže ho získať  dvoma spôsobmi: zo stravy alebo tak, že si ho v čase núdze požičia z kostí alebo zubov s tým, že ho neskôr vráti - ak ho bude mať dostatok v strave, čo sa nie vždy stane. Aby si organizmus nemusel požičiavať, musíme získať dostatok vápnika zo stravy.

 

Najvhodnejšie obdobie života, kedy si dopriať jedlo bohaté na vápnik

Naša kostra sa buduje a spevňuje do veku cca 25 rokov, počas nasledujúcich desiatich rokov je množstvo kostnej hmoty stabilné a najvyššie. Po tomto období (teda po dosiahnutí 35-tich rokov) kostnej hmoty ubúda. Hustotu kostnej hmoty je možné merať pomocou špeciálneho prístroja – denzitometra. Tak zistíte ako ste na tom s hustotu kostí práve Vy.

Ako iste viete, dostatočný príjem vápnika je najdôležitejší v detstve, neskôr jeho prísun do organizmu vplýva najmä na to, aby kostná hmota neubúdala predčasne. Aj medzi odborníkmi dochádza k rozbrojom v otázke optimálneho množstva pre deti a dospelých, ktoré je potrebné denne prijať a v akej forme. Na jednej strane stoja priaznivci celoživotnej konzumácie pomerne vysokého množstva mliečnych výrobkov ako ideálneho zdroja vápnika, na druhej strane najmä zástancovia alternatívnej medicíny, ktorí tvrdia, že dospelí ľudia sa bez mlieka a výrobkov z neho viac-menej úplne zaobídu. Je dobré mať na pamäti aj to, že schopnosť využitia vápnika v organizme sa mení s vekom. Kým v detstve organizmus využije približne polovicu prijatého vápnika, v dospelosti sotva štvrtinu.

 

Rastlinné vs. živočíšne zdroje vápnika

Mliečne výrobky ako živočíšny zdroj vápnika pre nás tvoria hlavnú skupinu potravín, z ktorých ho môžeme čerpať. Vstrebateľnosť vápnika z rastlinných zdrojov sťažujú látky prítomné v nich (šťavelany, fytáty). Mnohí ľudia dnes však trpia rôznymi intoleranciami, kedy sú nútení vyhýbať sa práve takýmto potravinám. Čo v tomto prípade? Mlieko naozaj nie je jediným zdrojom vápnika, medzi tie ďalšie patria napríklad mak, orechy (najmä mandle, vlašské orechy, lieskovce), chia semienka, strukoviny (napr. biela fazuľa), sardinky, listová zelenina, brokolica, sušené bylinky (napr. zelerová vňať), sezamové semienka a morské riasy. 

Využiteľnosť vápnika zo živočíšnych zdrojov v porovnaní s rastlinnými je síce vyššia, ale pokiaľ máte vyváženú pestrú stravu (a nemáte žiadne tráviace ťažkosti či intolerancie), určite prijímajte vápnik z oboch skupín. 

 

Viac ako 1 000 miligramov vápnika denne

Odborné odporúčania sa väčšinou zhodujú v tom, že aj dospelí ľudia by mali príjímať najmenej 1 000 až 1 500 miligramov vápnika denne, čo zodpovedá dvom až trom pohárom mlieka. Myslieť na kvalitnú výživu by mali predovšetkým ženy stredného veku, ktoré sú osteoporózou ohrozené najviac. Mužom hrozí osteoporóza podstatne menej - okrem iného preto, že ich kostra je mohutnejšia, navyše o vápnik neprichádzajú počas tehotenstva alebo dojčenia.

Keď sa zameriate na dostatočný príjem vápnika, zvýšite zároveň šancu, že schudnete. Renomovaný lekársky časopis Lancet pred časom priniesol správu, podľa ktorej vďaka zvýšeniu dennej dávky vápnika zo 400 na 1 000 miligramov schudli sledovaní ľudia bez ďalších väčších úprav jedálnička takmer päť kíl za rok.

Záleží tiež na tom, z čoho všetkého pozostáva Váš jedálniček. Vadí totiž nielen pitie a fajčenie, ale tiež nadmerná konzumácia bielkovín. Tá totiž spolu s nadmerným pitím kávy a nadmerným solením takisto vedie k zvýšnému vylučovaniu vápnika z tela. Naopak je potrebné dbať na to, aby ste mali dostatočný príjem vitamínu D, ktorý sa tiež podieľa na zvyšovaní pevnosti kostí.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment