--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Prečo je také ťažké schudnúť z brucha?

10.01.2017 | 13970x Zhliadnutie | Chudnutie

Každý človek sa aspoň raz za život odhodlal schudnúť. Či už patríte do skupiny tých, ktorí to dokázali alebo nie, všetci mi dáte za pravdu, že schudnúť v páse je skutočne zložité a ide to neskutočne pomaly. Brucho je totiž najviac problémovou partiou na tele. Prečo je tomu tak sa pokúsim objasniť v nasledujúcich riadkoch.

Pri tukových zásobách v oblasti brucha je dôležité rozlišovať podkožný tuk a vnútro-brušný (viscerálny tuk). Brušný podkožný tuk všetci dobre poznáme, dá sa nahmatať rukami a voláme ho „pivný mozoľ“ alebo „brušná pneumatika“. Čím vyššie percento tuku v tele, tým väčšie bruško máme. Naopak viscerálny tuk si nemôžeme nahmatať, dokonca ani keď máme tenšiu vrstvu podkožného tuku. Niekedy nám možno vidieť dokonca brušné svaly (tzv. „tehličky“), ale viscelárny tuk si napriek tomu nenahmatáme (viď obrázok vľavo).

 

 

V čom je háčik?

Zákernosť viscerálneho tuku spočíva v tom, že jedinec často nevie, že trpí jeho nadbytkom. Kým podkožný tuk nám svoj ​​nadbytok ukazuje až príliš okato, viscerálny tuk je skrytý. Určitým viditeľným signálom môže byť iba väčší obvod pása. Zaujímavé je, že množstvo viscerálneho tuku nie je závislé na množstve podkožného tuku v tele. Inými slovami - aj v prípade, že netrpíte nadbytkom podkožného tuku, môže vaše zdravie skryto ohrozovať viscerálny tuk. Stáva sa to hlavne u ľudí, ktorí pravidelne športujú a po športe si dajú pivko, sladenú vodu, čokoládku, fit-tyčinku, pretože ako sami tvrdia, potrebujú "doplniť energiu". Aj vás zarazilo, prečo relatívne štíhly človek, športovec a nefajčiar, dostane infarkt alebo rakovinu? Možno práve preto, že hoci nemá veľa podkožného tuku, vo vnútri je voľným okom neviditeľným tukom priam prerastený. Potvrdili to najnovšie zistenia a monitoring vnútorných orgánov veľkej vzorky pacientov.

Tip: Ak chcete vedieť ako na tom ste, odmerajte si obvod brucha. Stačí vám obyčajný krajčírsky meter. Merať je potrebné na správnom mieste – a to priamo na páse (v polovici medzi spodným okrajom dolného rebra a horným okrajom panvovej kosti). Ženy by mali zvýšiť pozornosť pri obvode pása nad 80 cm, muži nad 94 cm. Vysoko riziková hranica je nad 88 cm u žien a nad 102 cm u mužov, kedy by z hľadiska zdravia mala nastať zmena životného štýlu a redukcia váhy.

 

Modernejšie metódy

Meter je vhodný pomocník, ale umožní nám odmerať iba väčšie úbytky na váhe. Vo výživových poradniach sa bežne používa metóda bioelektrickej impedačnej váhy, ktorá dokáže odmerať rozdiel v tuku s presnosťou na 0,1 kg. Už po 2 týždňoch je ňou možné zistiť, či po zmene v jedálničku chudnete na tuku alebo nie. Pokiaľ nechudnete na tuku, ale iba na váhe, tak ste iba v diéte, čo znamená, že chudnete na svalovej hmote a tuk vám dokonca môže stúpať, aj keď na váhe vidíte nižšie číslo.

Čo je ale najdôležitejšie, táto metóda umožňuje rýchlu a spoľahlivú analýzu viscerálneho tuku. Ideálna hodnota viscerálneho tuku je rovná hodnote vášho veku deleného číslom 10,  t.j. napríklad 43 ročný človek by mal mať hodnotu viscerálneho tuku 4 (a ešte lepšie 3). Ak sú prístrojom namerané hodnoty viscerálneho tuku väčšie, znamená to, že váš metabolizmus nefunguje tak ako by mal. Pokiaľ si nevytvoríte v tele prostredie, ktoré sa zbaví nadbytočného vnútro-brušného tuku, tak nielenže neschudnete, ale začnú sa objavovať prvé zdravotné problémy. Najčastejšie to začína zvýšeným krvným tlakom, zvýšeným cholesterolom a neprestajným priberaním. Ak je hodnota viscerálneho tuku vyššia ako 13 jednotiek, znamená to, že je vo vašom tele viac než 100 cm2 viscerálneho tuku. V tomto momente sa už tuk ukladá do orgánov a začína ich poškodzovať (hlavne pečeň).

 

Čo spôsobuje viscerálny tuk

 • spomaľuje metabolizmus (čím viac ho máme, tým priberáme rýchlejšie)
 • zvyšuje riziko vzniku krvných zrazenín (kŕčové žily, infarkt)
 • hromadí sa v pečeni (stukovatená pečeň, neskôr nealkoholická cirhóza pečene)
 • hromadí sa medzi črevami (zauzlenie čriev)
 • vyvoláva inzulínovú rezistenciu (zvýšený cukor v krvi, neskôr cukrovka II.typu)
 • zvyšuje hladiny cholesterolu (hlavne triacylglycerolov)
 • produkuje látky, ktoré spôsobujú chronický zápal (vyčerpáva imunitu, zvýšený výskyt ekzémov, alergií)
 • vytvára prostredie pre vznik rakoviny
 • zhoršuje dýchanie (astma, chrápanie, spánkové apnoe)

Ak máte viac ako jeden z týchto príznakov, tak je veľký predpoklad, že vaše problémy začali už oveľa skôr ako si myslíte. Na našej pobočke sa stretávame s prípadmi, kedy 36-ročný muž športuje 2x do týždňa (futbal, hokej, tenis) a napriek tomu je jeho viscelárny tuk na úrovni 9 jednotiek. Je to spôsobené tým, že najväčší vplyv na vnútro-brušný tuk nemá cvičenie, ale zloženie jedálnička, pravidelnosť a vhodné kombinácie potravín.

 

Ako viem, či moja strava a môj životný štýl zlyháva, alebo je všetko v poriadku?

Existuje na to jednoduchá pomôcka – zistite, koľko máte vnútro-brušného tuku. Je to podobné ako s pitným režimom. Môžem sa riadiť podľa smädu a nie podľa odporúčaní, ale nie zakaždým to dopadne dobre. Aj vy patríte medzi ľudí, ktorí pijú až v momente, keď pociťujú smäd (takže niekedy 1 - 2 poháre vody za deň)? Čiže, pokiaľ je vaše množstvo vnútro-brušného tuku vysoké, je v zásade jedno, či jete málo alebo konzumujete iba zeleninu. Nezáleží ani na tom ako veľmi sa snažíte, ako tvrdo cvičíte alebo koľko vedomostí máte. Vysoká hodnota znamená, že niekde robíte chybu a riešite detaily, ktoré sú nepotrebné. V praxi to znamená, že sa zameriavate na podkožný tuk, chcete dobre vyzerať – a to hneď alebo skúšate jednu diétu za druhou. Ale najviac by ste sa mali báť vášho vnútro-brušného tuku, pretože ho síce nevidíme, ale v skutočnosti je to náš najväčší nepriateľ. Možno vás prekvapí informácia, že takmer 8 z 10 pacientov na Slovensku umiera na kardiovaskulárne ochorenia a rakovinu, ktoré sú často úzko spojené s nadmernou hodnotou vnútro-brušného tuku v tele. Pokiaľ sa vám to zdá neuveriteľné, vráťte sa opätovne k zoznamu zdravotných problémov, ktoré spôsobuje zvýšený viscelárny tuk.

 

Kedy by ste mali požiadať o pomoc

 • ak neviete schudnúť napriek vašej veľkej snahe
 • ak neviete schudnúť hlavne v oblasti pásu (zmerajte si obvod pásu)
 • ak neviete schudnúť aj napriek tomu, že ste zaradili cvičenie aspoň 2 - 3 týždenne
 • ak máte pocit ťažoby po jedle, nafukovanie po jedle, pálenie záhy, zápchu resp. hnačky a ďalšie problémy spojené s trávením a vyprázdňovaním viac ako raz za týždeň
 • ak si bez tabliet na trávenie neviete predstaviť život
 • ak máte veľké výkyvy na váhe (viac ako 4 - 5kg každý mesiac)
 • ak máte spomínané zdravotné problémy a už ste rozhodnutý s tým niečo urobiť

 

A prečo je také ťažké schudnú na bruchu?

Lebo to vyžaduje oveľa viac trpezlivosti a odhodlanosti a viac vedomostí o vlastnom tele ako pri diéte. Schudnutie viscelárneho tuku o jedno číslo (napríklad zo 7 na 6) trvá približne mesiac pri správnom jedálničku. Čiže ak máte 43 rokov a viscelárny tuk na čísle 9, tak je predpoklad, že sa vám podarí schudnúť na číslo 4 za približne 5 mesiacov. A to bez zoznamu vhodných potravín, bez pravidelného merania a bez podpory ide veľmi ťažko. Je veľa takých, ktorí to nedokázali, ale my poznáme veľa takých, ktorí to nevzdali a uspeli. Namiesto obvyklého jo-jo efektu po striedaní diét vám ponúkame trvalo udržateľný spôsob stravovania. Nemusíte pritom čakať mesiace, Váš zdravotný stav sa zlepšuje postupne už po 2 - 3 týždňoch.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment