--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Poznáte rozdiel medzi intoleranciou a potravinovou alergiou?

07.06.2018 | 3158x Zhliadnutie | Zdravie

Mlieko, vajcia, sója, pšenica, orechy, ryby a kôrovce, arašidy toto sú najčastejšie potraviny, ktoré často spôsobujú potravinové alergie.

 

Naučiť sa rýchlo rozpoznať alergickú reakciu vám pomôže dostať sa do  lekárskej starostlivosti včas, v prípade, že dôjde k reakcii. Ak už vám bola diagnostikovaná potravinová alergia, dôležité je vedieť: ako riadiť svoje stravovanie a tiež poznať, aké sú k dispozícii núdzové prípravky v prípade alergickej reakcie.

 

O potravinových alergiách 

Pri potravinovej alergii telo reaguje tak, akoby bol potravinársky výrobok preň škodlivou látkou. V dôsledku toho, imunitný systém (ktorý bojuje s infekciami a chorobami) vytvára protilátky na boj s potravinovou obsahujúcou alergén, a spúšťa alergiu. Organizmus začne  uvoľňovať chemické látky tzv. histamíny, ktoré vplývajú na dýchací systém, zažívací trakt, kožu či kardiovaskulárny systém. Preto sa v prípade potravinovej alergie môžu objaviť príznaky napr. výtok z nosa, svrbiaca kožná vyrážka, brnenie jazyka, pier alebo krku, opuch, bolesť brucha, alebo sipot.

 

Viete že, podľa amerického FDA (Food and Drug Administration) už okolo 6 % detí v Spojených štátoch vo veku 3 rokov má potravinovú alergiu?

 

Ľudia si však často pletú pojem potravinovej alergie s potravinovou intoleranciou, kvôli podobným príznakom.

 

Symptómy potravinovej intolerancie môžu spôsobovať:

  • grganie,
  • zlé trávenie,
  • plynatosť,
  • riedku stolicu,
  • bolesti hlavy,
  • nervozitu...

 

Potravinová intolerancia je však spôsobená neschopnosťou človeka stráviť niektoré látky, ako je napr. laktóza. Hoci príznaky potravinovej intolerancie môžu byť nepríjemné, zvyčajne len zriedka bývajú nebezpečné.

 

Potravinová alergická reakcia sa môže líšiť od človeka k človeku. Niektoré prejavy môžu byť veľmi mierne a objavia sa v podobe žihľavky na koži. Ostatné príznaky môžu byť oveľa závažnejšie a postihnú viac ako jednu časť tela. Reakcia môže dôjsť v priebehu niekoľkých minút alebo až do niekoľkých hodín po styku s potravinami.

Vážna alergická reakcia s rozsiahlymi následkami na tele je známa ako anafylaxia. Náhla a potenciálne život ohrozujúca alergická reakcia zahŕňa postih dvoch či viac telesných systémov.

 

Preto, ak máte podozrenie, že môžete mať potravinovú alergiu, kontaktujte svojho lekára. Nezabudnite lekára informovať o príznakoch, ako často k reakcii dochádza, ale aj to, či sa u rodinných príslušníkov vyskytli alergie, ekzémy, astma... Lekár vás na základe poskytnutých informácií odošle k špecialistovi – alergiológovi, ktorý okrem ďalších otázok vykoná potrebné testy, na určenie presnej diagnózy. Kožný test sa robí najčastejšie na predlaktí a potvrdí alebo vyvráti predpokladanú alergiu. Zvyčajne k diagnostike patrí aj odber krvi na koncentráciu IgE protilátok v krvi.

Po potvrdení potravinovej alergie vám odborník navrhne liečebný plán, v ktorom je zahrnuté aj vyhýbanie sa všetkým potravinám, ktoré obsahujú alergén/y. Budete sa musieť naučiť čítať etikety potravín, pretože výrobcovia balených potravín sú povinní jasne uvádzať zloženie, ale aj to, či sa vyrábali v prevádzke, v ktorej sa spracovávajú alergény.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment