Poznáte bulgur?

04.04.2018

 
Ide o celozrnnú pšenicu, ktorej prednosťou je ľahšia stráviteľnosť. Súvisí to s predprípravou bulguru. Zrná pšenice sa najskôr predvaria, potom nalámu. Ďalším pozitívom je obsah výživných látok, ktorými sa môže bulgur pokojne radiť napríklad pred ryžu. Obsahuje proteíny, vlákninu, vápnik, horčík, železo, selén, zinok a vitamíny, najmä skupiny A a B. Neobsahuje žiadny tuk.

 

I

Prečo konzumovať bulgur?

Bulgur má príjemnú orieškovú chuť a vďaka svojmu zloženiu patrí do našich jedálničkov. Najmä z dôvodu:

  • zlepšovania trávenia
  • predchádzania vzniku žlčových kameňov
  • znižovania hladinu homocysteínu v krvi
  • pomáha pri redukcii hmotnosti
  • nespôsobuje nadúvanie (je vhodný aj pre malé deti).

 

Bulgur sa podobá vzhľadom na ryžu. Prednosťou je, že ho nemusíte variť. Stačí ho zaliať horúcou vodou v pomere 1:3 a je pripravený na konzumáciu či ďalšie spracovanie. Ak chcete, aby v bulgure zostali zachované všetky dôležité látky, zalejte ho studenou vodou a nechajte jednoducho napučať.

 

Bulgur na rôzne spôsoby 

Bulgur je potravina, ktorú môžete použiť v neuveriteľne veľkom množstve receptov. Chutí na slano i na sladko. Úplne zastúpi ryžu či drobnú cestovinu. Pridávať ho môžete do polievok, rizota, fašírok. Hodí sa k mäsu i do šalátov. Jeho využitie v gastronómii je naozaj široké.

 

Sladká verzia môže byť napríklad raňajková kaša. Bulgur treba povariť na miernom ohni, až kým nezíska kašovitú konzistenciu. Variť ho môžete vo vode ochutenej trstinovým cukrom alebo agáve sirupom. Ale tiež v mlieku. Pridať môžete kokos, škoricu, mak, semienka ľanu. Po uvarení pridajte ovocie.

 

Okrem toho, že môžete bulgur použiť ako prílohu naozaj ku všetkému, vyskúšajte z neho rizoto. Na panvici opečiete cesnak, pridáte nastrúhanú mrkvu a šampiňóny. Podusíte do mäkka a pridáte na malé kocky nakrájané tofu. Bulgur si pripravte podľa návodu alebo ho dajte jednoducho zmäknúť do studenej vody. Ingrediencie spolu zmiešajte a rizoto môžete podávať.  

Bulgur dostanete kúpiť v špecializovaných predajniach zdravej výživy a už aj vo viacerých predajniach potravín či supermarketoch. 

Další články

Strava
Prečo sa nechať teraz naštartovať ananásom?

O tom, že ananás je zdravé ovocie ste zrejme už počuli. Zrelý ananás však okrem vody obsahuje veľa vody a hroznového cukru.…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Chudnutie
Strava
Chudnúť chceme najviac na začiatku roka. Prečo nám to dlho nevydrží?

Najväčšia motivácia schudnúť sa nás drží okolo Nového roka. Končí totiž obdobie neúspechov a začína nové. Výzvy a…

Vaše premeny

Jana Nováková

Život sa mi zmenil od základov

Anton Škrtel

Nutriadapt vrelo odporúčam každému, lebo toto nie je diéta, ale zdravý životný štýl

Roxana Julieta Cascone

Skúsila som rôzne diéty, pri ktorých som schudla, ale vždy nasledoval jo-jo efekt