Mýty a pravdy o káve

06.03.2018

 
Chutný nápoj, ktorý pozná snáď každý. Pochádza z Etiópie, ale za formu, v akej ju konzumujeme dnes, vďačíme Arabom. Toľko výskumov sa už ohľadne kávy a jej účinkov na naše zdravie robilo, že je len ťažké rozhodnúť sa, na ktorú stranu sa pridáme. Milovníci kávy si bez nej nevedia predstaviť život, tí ktorým nevyhovuje alebo dokonca spôsobuje zdravotné ťažkosti, ju zaznávajú. Ako to teda s kávou je?

Mnohí kávu pijú prioritne pre obsah kofeínu, ktorý spôsobuje prekrvenie mozgu, ale má povzbudivé účinky aj na činnosť, srdca, nervov či obličiek. Kofeín je však návyková látka a nemalá skupina ľudí ju vníma ako drogu.

Kofeín sa bežne používa ako spaľovač a je obsiahnutý aj v doplnkoch výživy, ktoré sa užívajú pred tréningom. Z toho vyplýva, že ak konzumujete kávu pred cvičením, môžete spáliť až o 15 % viac kalórií ako bez nej.

 

Bohatstvo ukryté v kávových zrnkách

Obsahuje množstvo antioxidantov, ale tiež horčík a draslík. Pripisujú sa je pozitívne účinky pri liečbe Alzheimerovej choroby, žlčníkových či obličkových kameňov. Za zmienku určite stojí aj informácia, že káva stimuluje činnosť hrubého čreva a tým podporuje vyprázdňovanie.

 

Ktoré tvrdenia o káve sú pravdivé? 

 

Káva vedie k dehydratácii

Táto informácia sa opiera o skutočnosť, že kofeín obsiahnutý v káve má močopudné účinky. Nadmerné množstvo kávy môže naozaj viesť k zvýšenej diuréze a následnej dehydratácii. Nemusíte sa však ničoho obávať, ak pijete primerané množstvo tohto lahodného moku. Tromi šálkami denne nič nepokazíte. A ak si k šálke kávy doprajete aj pohár vody, problém je zažehnaný.

 

Káva by sa nemala piť nalačno

Niekto kávu na lačný žalúdok absolútne netoleruje, inému to neprekáža. Je to veľmi individuálne. Každopádne ako prvé po prebudení by ste na naštartovanie dňa mali vypiť pohár čistej vody, prípadne s citrónovou šťavou.

Ak však do kávy pridáte jednu polievkovú lyžicu kokosového oleja, masla a čajovú lyžičku škorice, pripravíte si skvelý a chutný spaľovač tukov, ktorým môžete svoj deň pokojne začať.

 

Kávu treba v tehotenstve úplne vylúčiť

Áno, kofeín preniká aj do pupočníkovej krvi a tak sa dostáva k plodu. Treba však zdôrazniť, že sa tak deje až pri vysokom obsahu prijatého kofeínu. Dve kávy s obsahom 100 - 120 mg kofeínu spolu sú považované za úplne bezpečné aj pre bábätko. V niektorých prípadoch, ak mamička trpí výrazne nízkym krvným tlakom, dokonca konzumáciu kávy odporúčajú aj samotní gynekológovia. Často sa tak dá predísť závratom a nevoľnosti.

 

Káva s mliekom škodí

Toto je tvrdenie, ktoré sa nezakladá na žiadnom výskume. Niektorí kávičkári si mlieko či smotanu do kávy nepridajú. Iní si zase nevedia svoj deň predstaviť bez Latte, kávového nápoja s mliekom. Koľko ľudí, toľko chutí platí aj v tejto polemike.

Niektoré zdroje uvádzajú, že toto spojenie je pre naše telo nevhodné. Poškodzuje slinivku, dvanástnik a žlčník. Prejavuje sa to nadúvaním a tráviacimi ťažkosťami. Každý vie najlepšie sám, čo mu vyhovuje. Je síce pravda, že kazeín obsiahnutý v mlieku na seba viaže istú časť antioxidantov z kávy, stále ich však pitím kávy do tela dostanete viac ako 60 %.

 

 

Další články

Zdravie
Rozhovory
Ste v zajatí stresu? Dôležité je ako sa k tomu postavíte

Stres hýbe svetom. Stresuje nás práca, stresujú nás peniaze a na pokoji nám nepridajú ani nevydarené osobné vzťahy. Vzhľadom…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Chudnutie
Strava
Vplyv alkoholu na chudnutie

Obmedzenie či až vynechanie alkoholu v rámci zdravého životného štýlu má množstvo benefitov. Oddýchne si vaše zdravie,…

Vaše premeny

Jana Nováková

Život sa mi zmenil od základov

Milan Buška

V čase, keď som začínal s programom, moja dcéra odletela na ročný pobyt na Nový Zéland. Predstava, že ju privítam a objímem s 20 kg dole, ma poháňala nesmierne dopredu.

Helena Vyvlečková

S tým, čo som pribrala v tehotenstve, som márne bojovala. Teraz mám o 20 kg menej a chudnem ďalej