--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Kokosový olej: jed aj všeliek

12.01.2022 | 2379x Zhliadnutie | Chudnutie, Strava

Kokosový olej môžete bežne používať. Treba však stále myslieť na pestrosť stravovania a tak ho nemožno odporučiť ako jediný zdroj tuku. Bola by škoda vynechať ostatné tuky, keď každý je výnimočný niečím iným a inak chutí.

Kokosový olej, správnejšie kokosový tuk, je fenoménom internetu aj mnohých kuchýň už niekoľko rokov a napriek tomu nie je stále jasné, či je dobré používať ho alebo nie. Niet sa čomu diviť. Ani odborníci na výživu, ani lekári sa nedokážu zhodnúť. Niekto hovorí o najzdravšom tuku na svete, niekto z neho, vďaka vysokému obsahu mastných kyselín, robí jed.

Dôkazom tejto rozpoltenosti medzi vedcami je napríklad udalosť, kedy významná epidemiologička z Harvardskej univerzity Karin Michels veľmi jednoznačne vyjadrila svoj názor (august 2018) a kokosový olej prirovnala k čistému jedu a zároveň ho označila za jednu z najhorších potravín, ktoré človek môže konzumovať. Na to verejne reagoval populárny britský kardiológ Aseem Malhotra a požiadal ju, aby sa za svoje tvrdenia verejne ospravedlnila a nevrhla tak hanbu na prestížnu univerzitu.

To najdôležitejšie teda prezradíme hneď – pravda je niekde medzi oboma extrémami. Je dôležité v úvode pripomenúť, že jedna vec je, ako látky fungujú, keď sú izolované a použité v prostredí laboratória, a druhá, ako sa chovajú v organizme spolu s ďalšími zložkami potravy a za úplne odlišných podmienok okolitého prostredia. Skrátka, dostupné informácie v odbornej literatúre alebo na internete sa môžu výrazne líšiť od výsledkov klinických a ďalších štúdií testovaných na ľuďoch.

Tajomstvo je v atómoch

Faktom je, že kokosový tuk obsahuje vysoké množstvo nasýtených mastných kyselín (NMK), ktoré bývajú považované za zlé. Lenže tieto kyseliny nie sú všetky rovnaké. Rozdiel medzi nimi je už v štruktúre, kedy sa líšia počtom atómov uhlíka, ktoré tvoria reťazce. Počet atómov uhlíka zásadne ovplyvňuje, ako sa bude daný tuk v organizme správať. Nasýtené mastné kyseliny môžu mať:

  • krátku dĺžku reťazca (do 4 atómov uhlíka)
  • strednú dĺžku reťazca (6–12 atómov uhlíka)
  • dlhý reťazec (14 a viac atómov uhlíka).

Treba však zdôrazniť, že spomínané delenie je iba orientačné a ani na ňom sa odborníci nezhodnú. Napríklad medzi mastné kyseliny so strednou dĺžkou reťazca niektorí vedci radia aj kyseliny so 14 atómami uhlíka a naopak iní len do 10. Dokonca záleží aj na konkrétnej mastnej kyseline.

Energia vs. cholesterol

Všeobecne NMK s krátkym a stredne dlhým reťazcom väčšinou po vstrebaní prechádzajú krvou priamo do pečene, kde sú organizmom využité ako zdroj energie. Nedochádza teda k ich ukladaniu vo forme tukových zásob a nemajú tak ani vplyv na hladinu cholesterolu.

NMK s dlhým reťazcom vplyv na hladinu cholesterolu majú. Zvyšujú totiž predovšetkým hladinu LDL cholesterolu, teda toho „zlého“, ale ide iba o jednu frakciu z celkového cholesterolu. Vyššia hladina LDL cholesterolu nemusí mať nutne vplyv na rozvoj kardiovaskulárnych ochorení, pretože záleží aj na hladine celkového a HDL cholesterolu a tiež na ďalších rizikových faktoroch ako sú genetické predispozície a celkový životný štýl.

A teraz kokosový tuk

Obsah NMK sa pohybuje okolo 90%, čo je výrazne viac ako u iných (dokonca aj živočíšnych) potravín. Najviac zastúpenou je kyselina laurová s 12 uhlíkmi. Je teda presne na hrane medzi kyselinami so stredným alebo dlhým reťazcom a práve tu je hlavný dôvod nezhôd medzi odborníkmi.

Tomu zodpovedajú aj štúdie, podľa ktorých je kyselina laurová čiastočne využívaná organizmom ako zdroj energie a čiastočne putuje do obehového systému. Kyselina laurová sa v ľudskom tele ale tiež mení na monolaurín. Táto látka má významné antibakteriálne vlastnosti, pretože pomocou hneď niekoľkých mechanizmov bráni v aktivite niektorým druhom baktérií, vírusov a plesní.

Ďalšou najviac zastúpenou kyselinou je kyselina myristová, ktorá už patrí do NMK s dlhým reťazcom a tu sa odborníci zhodujú skôr na negatívnych účinkoch na hladinu krvných lipidov.
Súčasne nesmieme zabudnúť na ďalšie úskalia. Je rozdiel, či hovoríme o kokosovom tuku klasickom alebo v panenskej podobe. Všetky panenské oleje sa vyznačujú vyššou kvalitou a náročnejším postupom výroby a teda aj vyššou cenou. Sú tiež citlivejšie na vysoké teploty, ľahšie sa takzvane prepaľujú. Na druhú stranu ale prinášajú výraznejšie zdravotné benefity, pretože ich zložky neboli poškodené vplyvom vysokých teplôt pri spracovaní. Kokosový tuk má ale tú výhodu, že aj jeho panenská verzia má pomerne vysoký bod zadymenia (177 °C) a tak je vhodný pre teplú kuchyňu bez výraznejšieho rizika prepálenia.

Vyššie spomenuté vlastnosti a rozdiely v spracovaní môžu byť príčinou zmätkov a nedorozumení v štúdiách, pretože nie vždy je uvedené, o aký typ tuku ide, a preto môžu byť výsledky zavádzajúce. Na vhodnosť konzumácie kokosového oleja bolo vykonaných veľa štúdií a výsledky sa rôznia.

Štúdie a výsledky

  • Podľa štúdie Assunçao et al. (2011) má denná konzumácia kokosového oleja oproti oleju sójovému pri redukčnom jedálničku a ľahkej pohybovej aktivite pozitívny vplyv na hladinu HDL cholesterolu. Táto štúdia prebiehala na ženách s abdominálnou obezitou.
  • V ďalšej štúdii, prebiehajúcej v Indii, Vijayakumar et al. (2016), skúmali vplyv konzumácie kokosového oleja na kardiovaskulárne rizikové faktory, lipidy a príhody súvisiace s príjmom tukov. Táto štúdia trvala dva roky. Všetci účastníci po celú dobu štúdie jedli bežnú stravu, iba všetok tuk na prípravu teplých pokrmov bol nahradený kokosovým. Vo výsledkoch štúdie nebol žiadny štatisticky významný ukazovateľ, na základe ktorého by sa dala konzumácia kokosového oleja odporučiť alebo naopak.
  • V ďalšej ázijskej štúdii Chinwonga et al. (2017) podávali mladým Thajcom dvakrát denne 15 ml kokosového oleja alebo kontrolného roztoku s obsahom celulózy. Výsledkom bolo zvýšenie hladiny HDL cholesterolu v krvi po pravidelnej konzumácii kokosového tuku. Pri ďalších meraných parametroch nebol preukázaný štatisticky významný rozdiel.
  • V Anglicku potom Khaw et al. (2017) podávali ľuďom 50 g tuku denne a to buď vo forme olivového panenského oleja alebo kokosového panenského oleja alebo masla. Účastníkom konzumujúcim maslo stúpla hladina LDL cholesterolu, u ostatných testovaných skupín sa nezvýšila. Účastníkom konzumujúcim kokosový alebo olivový olej sa naopak zvýšila hladina HDL cholesterolu. Ďalšie zmeny v parametroch neboli zaznamenané.

V spomínaných štúdiách bol účastníkom kokosový tuk podávaný v pravidelných dávkach a v určitých časových úsekoch. Otázkou zostáva, ako by sa parametre menili, po skutočne dlhodobom pravidelnom užívaní.

Hoci to podľa zloženia kokosového tuku vyzerá, že by jeho konzumácia nemala byť zdraviu prospešná, tak sú aj štúdie, ktoré naznačujú, že by jeho konzumácia mohla mať naopak pozitívny vplyv, konkrétne na hladinu HDL cholesterolu. Avšak tento benefit, pri bližšom preskúmaní výsledkov, nie je až taký výrazný. Takže by sme odteraz určite nemali používať už iba tuk z kokosu a všetky ostatné vyhodiť. O taký zázrak pravdepodobne nejde.

Dôležitá je celková strava

Vhodnosť kokosového oleja je tiež dobré zvážiť vzhľadom na typ stravovania. Napríklad vo vegánskej strave, ktorej zástancovia nejedia žiadne živočíšne produkty, sa prirodzene vyskytuje veľmi malé množstvo NMK. Preto aj pravidelná konzumácia kokosového oleja je v úplnom poriadku. Pre ľudí, ktorí ale jedia často mäso (minimálne raz denne) a na pečivo natierajú zásadne maslo, pravdepodobne neprinesie zaradenie kokosového oleja vytúžený zdraviu prospešný efekt.

Ako to tak býva so všetkými látkami, vždy je dôležité množstvo. Už alchymista Paracelsus povedal, že jed od lieku delí iba dávka a tým sa odporúčame riadiť aj v tomto prípade. Kokosový tuk by tak nemal byť konzumovaný vo väčšom množstve na dennej báze, pretože dôležitá je pestrosť stravy a predsa len obsahuje vysoké množstvo nasýtených mastných kyselín aj s dlhšími reťazcami. Rozhodne ale nie je zle si na ňom napríklad vypražiť palacinky.

Zdroje:

DOSTÁLOVÁ, J. 2011. Tuky v potravinách a jejich nutriční hodnocení. Interní medicína, 2006. 13(9), 347-349.

ASSUNÇAO, M. L., FERREIRA, H. S., dos SANTOS, A. F., CABRAL, C. R., & FLORÊNCIO, T. M. 2009. Effects of dietary coconut oil on the biochemical and anthropometric profiles of women presenting abdominal obesity. Lipids, 44(7), 593-601.

VIJAYAKUMAR, M., VASUDEVAN, D. M., SUNDARAM, K. R., KRISHNAN, S., VAIDYANATHAN, K., NANDAKUMAR, S., CHANDRASEKHAR, R. & MATHEW, N. 2016. A randomized study of coconut oil versus sunflower oil on cardiovascular risk factors in patients with stable coronary heart disease. Indian Heart Journal, 2016. 68(4), 498-506.

CHINWONG, S., CHINWONG, D., & MANGKLABRUKS, A. 2017. Daily Consumption of Virgin Coconut Oil Increases High-Density Lipoprotein Cholesterol Levels in Healthy Volunteers: A Randomized Crossover Trial. Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine, 2017.

KHAW, K. T., SHARP, S. J., FINIKARIDES, L., AFZAL, I., LENTJES, M., LUBEN, R., & FOROUHI, N. G. 2018. Randomised trial of coconut oil, olive oil or butter on blood lipids and other cardiovascular risk factors in healthy men and women. BMJ open, 2018. 8(3), e020167.

DAYRIT, F. M. 2015. The properties of lauric acid and their significance in coconut oil. Journal of the American Oil Chemists' Society, 2015. 92(1), 1-15.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment