--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Cestoviny pred športom – ÁNO či NIE?

30.10.2014 | 4736x Zhliadnutie | Vít Schlesinger | Šport

Prečo cestoviny nie sú tým najlepším jedlom pred športovým výkonom či pretekmi?

Snáď žiadne jedlo nie je tak preceňované a medializované, pokiaľ ide (nielen) o výkon, ako cestoviny. Zdá sa, že je v povedomí cvičiacich hlboko zakorenené, že nemôžu urobiť krok do šatne  bez toho, aby  zakopli o misku s cestovinami.

Dnes sa do tej misky pozrieme hlbšie a zistíme, prečo to nemusí (a nemala by) byť vaša prvá voľba, keď si chcete pred pretekmi pochutnať.

 

cestoviny pred športom, behomPo prvé, to dobré:

Na papieri vyzerajú cestoviny celkom dobre. Môžu sa pochváliť relatívne nízkym glykemických indexom (ten meria, ako rýchlo sa po jedle zvýši hladina krvného cukru), poskytujú prísun sacharidov a dokonca aj bielkovín.  Môžu sa skladovať roky a ľahko sa pripravujú. Avšak, ako uvidíme, čo vyzerá dobre na papieri, nemusí byť nutne dobré v praxi.

 

Po druhé, to horšie:

Cestoviny – obyčajná stará biela varianta, ktorá sa objavuje vo špajzách po celej krajine – takmer úplne postráda akékoľvek stopové prvky vrátane minerálov a antioxidantov, ktoré v prvom rade robia z obilniny zdroj živín. Je to kvôli štruktúrnym zmenám, ktorými pšenica prejde pri spracovaní.

Ako sa dozviete z iných článkov, tak ideálnym zdrojom energie sú nespracované potraviny.

Už niekoľko vrcholových atlétov, s ktorými pravidelne spolupracujem, zaradili do svojej stravy bezlepkovú diétu a výsledok sa okamžite dostavil.

Ak chcete viac argumentov, tak odporúčam knihu – Naservírujte si víťazstvo, kde fenomenálny tenista Novak Djokovič opisuje, ako mu bezlepková strava pomohla k titulom.

Pšeničné cestoviny majú tiež vysoký obsah lepku – to je látka, ktorá sa nachádza v pšenici a jej príbuzných druhoch ako sú špalda a kamut (obdoba neprešľachtenej pšenice). Táto zložka potraviny vzbudzuje čoraz väčšie obavy. Viac ako 330 000 Kanaďanov – vrátane viac ako 73 000 detí – trpí celiakiou, stavom spôsobeným citlivosťou na lepok, ktorý spôsobuje poškodenie tráviaceho traktu. V SR nie sú presné údaje známe. Až 30 % prípadov u detí je na začiatku zle diagnostikovaná. Okrem toho je pšenica zaradená na zoznam 10 najväčších potravinových alergénov. Aby toho nebolo málo, pšeničná bielkovina ponúka veľmi nízku biologickú dostupnosť (rýchlosť, akou sú požité bielkoviny premenené na materiál užitočný pre funkciu tela).

Vzhľadom na toľko tienistých stránok obilovín odporúčam, aby ste pšeničné výrobky všeobecne konzumovali len zriedka. Voľte radšej sladké (bataty) alebo normálne zemiaky a ryžu. Všetky tieto potraviny sa ľahko pripravujú a majú dlhú a bezpečnú históriu konzumácie a je tu veľmi malá možnosť alergickej reakcie na ne.

Začnite myslieť inak, skúste tradičný prístup – zo zeme na stôl, minimálne spracované potraviny sú tou správnou voľbou pre váš výživový program.

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment