POTVRDENÉ CELOSVETOVO: Sacharidy vám škodia viac, než si myslíte

20.09.2017

 
Nedávno sme vás informovali o riziku kardiovaskulárnych ochorení (KVO) spôsobených nadmernou spotrebou sacharidov v súvislosti so zisteniami brnenských vedcov. Najnovší výskum potvrdil, že sacharidy sú ešte zákernejšie.

Ďalší odborný výskum zameraný na riziko konzumácie sacharidov a tukov sa uskutočnil v osemnástich krajinách piatich kontinentov. Tejto štúdie sa zúčastnilo viac ako 135 000 ľudí vo veku 35 - 70 rokov. Príjem stravy bol u týchto ľudí sledovaný po dobu 7,4 rokov a najčastejšie konzumované potraviny boli kontrolované pomocou overených dotazníkov.
 

Nejde už iba o zdravie

Výsledky boli šokujúce! U sledovaných osôb totiž najčastejšie dochádzalo k celkovej úmrtnosti a závažným kardiovaskulárnym príhodám (fatálne KVO, infarkt myokardu, mŕtvica a srdcové zlyhanie). A vyššie riziko úmrtia sa vyskytlo u ľudí, ktorých strava bola tvorená prevažne sacharidmi. Vysokosacharidová strava už teda nepredstavuje hrozbu pre ľudské zdravie, ale bohužiaľ aj pre život!

Rovnako, ako v prípade skúmania vedcov z Masarykovej univerzity v Brne, vyšli tuky z odbornej analýzy získaných údajov opäť lepšie. Z vyčíslenia negatívnych vplyvov im, najmä tým nasýteným, bola najviac pripisovaná súvislosť s mŕtvicou. Všeobecne sa však ukázalo, že strava bohatá na tuky s relatívne nižším obsahom sacharidov, vedie k štatisticky významne dlhšej životnosti.

Aj keď sú sacharidy jednou z najdôležitejších živín, bez ktorej sa nezaobídeme, potrebujeme prehodnotiť ich spotrebu s ohľadom na tieto nové zistenia. Odporúčanie Moniky Bartolomejovej, našej odborníčky na výživu, Vám už priniesol posledný článok.

Nebezpečenstvo nehrozí iba v Európe

Je však tiež dôležité uvedomiť si, že štatistiky vyplývajúce z tohto výskumu, na rozdiel od zistení odborníkov z Brna, majú celosvetový dosah. Je to globálny problém, ktorý poukazuje na to, že naozaj záleží na tom, čo jeme, a preto by sa mali opätovne preskúmať existujúce princípy stravovania.

Názov štúdie: Associations of fat and carbohydrate intake with cardiovascular disease and mortality in 18 countries from five continents (PURE): a prospective cohort study. Ďalšie informácie nájdete na stránkach odborného časopisu The Lancet.

Další články

Strava
QUINOA - viete prečo ju zaradiť do jedálnička?

Pravdepodobne ste už videli malé guľaté zrniečka, ktoré tvarom ktoré pripomínajú kuskus. Ide o semienka s názvom Quinoa,…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Zdravie
Týchto 8 potravín prirodzenie bráni upchávaniu ciev

Postupné upchávanie stien ciev môže byť sprevádzané vysokým krvným tlakom aj zvýšenou hladinou „zlého“ cholesterolu. Tiež sa…

Vaše premeny

Anna Demianová

Cítim sa skvele a dostávam veľa komplimentov od kolegov a rodiny ako dobre vyzerám.

Ľubomír Ludvik

Schudol som 16 kg tuku a cítim sa nielen lepšie ale aj mladšie

Roxana Julieta Cascone

Skúsila som rôzne diéty, pri ktorých som schudla, ale vždy nasledoval jo-jo efekt