--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Nedostatok vitamínu D môže vážne ohroziť zdravie. Ako ho najlepšie doplniť?

22.11.2021 | 9507x Zhliadnutie | Zdravie, Strava

Vitamín D je často spomínaný v súvislosti s oslabenou imunitou, ktorá sa na našom zdraví odrazí hlavne v zimných a jarných mesiacoch. Jeho nedostatok môže mať ale oveľa závažnejšie dôsledky. Spôsobov, ako vitamín D doplniť, je hneď niekoľko. Je ich efektivita porovnateľná alebo by sme mali nejaký uprednostniť?

Každý vitamín má pre ľudský organizmus svoj význam. Význam vitamínu D nie je zanedbateľný, a tak je o to viac potrebné dbať na to, aby sme ho mali dostatok.

Prečo je vitamín D dôležitý pre zdravie:

  • Zaisťuje vstrebávanie vápnika, ktorý podporuje stavbu kostí. Je teda dôležitý nielen pre zdravý vývoj kostí u detí, ale je tiež jedným z činiteľov, ktoré môžu ovplyvniť zníženie rizika vzniku osteoporózy.
  • Má komplexné a výrazné účinky na imunitný systém.
  • Aktivuje tvorbu ochranných protilátok proti baktériám a vírusom. Hrá teda kľúčovú rolu v boji proti infekčným ochoreniam, napr. respiračným ochoreniam ako je chrípka a pod.
  • Je dôležitý tiež pre udržanie zdravia kardiovaskulárneho systému. Jeho nedostatok sa považuje za nezávislý rizikový faktor niektorých ochorení srdca a úmrtí na kardiovaskulárnu príčinu.
  • Na jeho dostatok je potrebné dbať tiež v tehotenstve. "Liečba nízkych hladín vitamínu D pôsobí pozitívne na plodnosť, riziko osteoporózy u žien a celkový vývoj a rast plodu k normálnej pôrodnej hmotnosti, ďalej na zníženie výskytu niektorých komplikácií ako je napríklad tehotenská cukrovka a preeklampsia," hovorí MUDr. Petr Podroužek, CSc.

Po zozname týchto procesov, na ktorých sa vitamín D podieľa alebo ktoré zaisťuje, je viac než jasné, že bez jeho potrebného množstva nebude náš organizmus fungovať tak, ako by mal, a skôr či neskôr sa nevyhneme zdravotným problémom. O nedostatočnom množstve vitamínu D sa bohužiaľ hovorí aj v súvislosti s vážnymi ochoreniami ako je rakovina, roztrúsená skleróza, diabetes alebo zlyhanie obličiek.

S deficitom "déčka" sa preto neradno zahrávať. Poďme sa teda pozrieť na to, akými spôsobmi do seba tento multifunkčný vitamín dostať.

Slnko nielen v duši, ale i pod kožou

Dobrému zdraviu prospieva, keď sme v psychickej pohode, teda keď nás nič netrápi a máme takzvane "slnko v duši". Z hľadiska vitamínu D ale úplne stačí mať slnko pod kožou. Jedná sa vlastne o najjednoduchší spôsob ako sa "déčkom" zásobiť - proste tráviť čas vonku na slnku. Ultrafialovým B žiarením (UVB) je v koži tvorený cholekalciferol čiže vitamín D3. Enormné množstvo sa ho tvorí, keď je slnko vysoko na oblohe, koža nie je chránená odevom a nie je za sklom (oknom a pod.)

Potraviny s "déčkom"

Prísun vitamínu D možno do veľkej miery ovplyvniť tiež stravou. K potravinám, ktoré ho obsahujú, patria najmä: tučné ryby (tuniak, pstruh, makrela, losos alebo sardinky), huby (šampiňóny, shiitake) a vaječné žĺtky. Veľké množstvo vitamínu D sa nachádza aj v hovädzej alebo tresčej pečeni.

 

Fortifikované potraviny

Fortifikácia je obohacovanie potravín ako prídavok jednej alebo viacerých esenciálnych živín za účelom prevencie alebo odstránenia preukázanej výživové deficiente živín u obyvateľstva, resp. jeho určitej skupiny, cituje Fórum zdravé výživy na svojom webe odbornú definíciu WHO. Ide teda o potraviny, ktoré sú vitamínmi umelo obohacované. Tých, do ktorých je pridávaný vitamín D, ale na slovenskom trhu bohužiaľ nie je toľko. Najčastejšie sa jedná o mliekojogurtové nápoje, výrobky z obilnínjedlé tuky alebo kakao

K tomu, že na pultoch slovenských predajní nie je týchto výživovo bohatších potravín zas až toľko, môžeme pripísať tiež fakt, že sú výrazne drahšie ako tie bežne kupované. To môže spotrebiteľa odradiť. Rovnako ako kritický postoj niektorých výživových odborníkov, ktorí vitaminizované potraviny považujú za nutrične nedostatočný marketingový ťah veľkovýrobcov.

Doplnky áno, ale s rozumom

Posilnenie imunity môžeme docieliť aj prostredníctvom doplnkov stravy. Tých je na rozdiel od fortifikovaných potravín na trhu dosť a je z čoho vyberať. Takže "déčko" v želatínových tobolkách áno, ale je potrebné dodržiavať odporúčania výrobcu a neprekračovať stanovené množstvo. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k predávkovaniu, pozor si musia dávať najmä tehotné ženy.

Zdroje máme, tak v čom je problém?

Hoci vieme, v čom vitamín D hľadať a ako ho získať, realita je iná. Podľa najnovších prieskumov trpia v SR jeho nedostatkom ako dospelí, tak deti. Dôvod je viac než jasný- nezdravý životný štýl. To, že sú ryby zdravé, je všeobecne známa vec. Ale kto ich je? 

Ďalším problémom je fakt, že deti v dnešnej dobe netrávia vonku toľko času ako predtým. A keď už sú na slniečku, starostlivé mamičky ich - v dôsledku prehnaných obáv z rakoviny kože - natierajú ochrannými krémami s takým UV faktorom, cez ktorý sa slniečko do kože jednoducho nedostane. To, že sa deti dnes skôr zatvárajú doma pri počítači alebo tablete, než aby vyvádzali na čerstvom vzduchu, sa samozrejme podpisuje aj na ich celkovom vývoji. Je teda potrebné sa zamyslieť nielen nad kvalitou stravovania, ale brať do úvahy aj to, že na doplnky stravy nemožno spoliehať ako na poslednú záchranu…

Stačí i 5 gramov tresčej pečene
 

Na to, ako si efektívne doplniť vitamín D, sme sa opýtali našej odborníčky na výživu Ing. Moniky Bartolomejovej.  Zaujímalo nás aj to, aké zdroje sú najvhodnejšie pri redukcii hmotnosti.

Aké sú najspoľahlivejšie a najefektívnejšie zdroje vitamínu D na jeseň a cez zimu, kedy nemáme možnosť získavať ho zo slnečného žiarenia?

Ak chcete čerpať vitamín D z potravín, potom budete musieť zvoliť predovšetkým živočíšne produkty. Najbohatším zdrojom sú tresčia pečeň, ďalej potom rybí tuk, a to nielen z morských rýb, žĺtok a všeobecne potraviny obsahujúce živočíšny tuk. Z rastlinných zdrojov možno konzumovať huby. Medzi druhy s významným obsahom vitamínu D patrí Judášovo ucho, húževnatec (shiitake) alebo šampiňóny.

Je možné kombinovať doplnky stravy s potravinami, ktoré vitamín D obsahujú? Je poprípade možné sa vitamínom D predávkovať?

Vitamín D patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a s tým súvisí aj možnosť predávkovania. Nech sa budete vystavovať slnku akokoľvek, nikdy sa vitamínom D nepredávkujete, pretože telo jeho tvorbu včas zastaví. Pri potravinách je to iné. Tu je potrebné dávať na predávkovanie pozor. Pri dodržiavaní odporúčaných dávok pri suplementácii sa v kombinácii s najčastejšie konzumovanými potravinami nepredávkujete, pretože obsah vitamínu D v nich nie je vysoký. Pozornosť je dôležité ale venovať tresčej pečeni, ktorá obsahuje vysokú koncentráciu vitamínu D. S jej konzumáciou to nie je vhodné preháňať a ani ju kombinovať s doplnkami stravy bohatými na vitamín D.

Okrem doplnkov stravy sú na trhu tiež fortifikované potraviny. Je príjem vitamínu D z nich dostačujúci?

Fortifikovaných produktov v Slovenskej republike nenájdete príliš veľa. Ide o napríklad niektoré mliečne produkty spoločnosti Danone a ďalej o sójové či iné rastlinné nápoje (ALPRO). Skupinu s najväčším množstvom potravín tvoria jedlé roztierateľné tuky. Než nad otázkou, či je príjem vitamínu D z nich dostatočný, by bolo vhodné sa zamyslieť nad tým, ktoré z týchto potravín do stravovania pravidelne zaraďovať a v akom množstve. Skôr by som teda doporučila zaraďovať potraviny s prirodzene sa vyskytujúcim vitamínom D a pohybovať sa na slnku aj v zimnom období.

Ktoré potraviny prirodzene obsahujúce vitamín D sú najvhodnejšie s ohľadom na redukciu hmotnosti?​

Pri redukcii hmotnosti je okrem iného často nutné strážiť aj energiu v konzumovanom jedle. Z tohto dôvodu je vhodné ako zdroje vitamínu D konzumovať huby, ktoré sú na energiu chudobné. Vyhýbať by sme sa ale nemali ani ostatným zdrojom. Keď budem hovoriť o najvýznamnejšom zdroji, tresčej pečeni, tak tá je veľmi kalorická a obsahuje veľa tuku. Obsah vitamínu D je však taký vysoký, že na pokrytie dennej dávky vám postačí len okolo 5 g denne.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment