--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY<---

Máte doma hyperaktívne dieťa? Príčinou môže byť nevhodná strava!

29.07.2016 | 12324x Zhliadnutie | Veronika Pečková | Deti

Máte doma hyperaktívne dieťa? Príčinou môže byť nevhodná strava!

Porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou (ADHD) patrí k jednej z najčastejších porúch v detskom veku. Vyskytuje sa približne u 7 % školákov medzi 6. - 9. rokom, častejšie u chlapcov. Prejavuje sa poruchami sústredenia, pozornosti a koncentrácie, poruchami učenia, hyperaktivitou, nadmernou živosťou a neposednosťou, kolísavými náladami až impulzivitou, problémami so spánkom a zaspávaním.

Predpokladá sa, že až 80 %-tný podieľ na vzniku ADHD má genetická predispozícia. Príčinou však môžu byť aj iné faktory – prostredie dieťaťa, škodlivé vplyvy počas tehotenstva (fajčenie, alkohol a pod.), ale aj DEFICIT VO VÝŽIVE A NEVHODNÉ STRAVOVANIE dieťaťa.

 

Podľa najnovších dôkazov môže zloženie stravy výrazne vplývať na aktivitu vašich detí. Až v 50 %-ách prípadov hyperaktívnych detí sa po upravení stravy prejavy ADHD výrazne zlepšili. Preto venujte dostatočnú pozornosť jedálnemu lístku vašich ratolestí! Pri výbere jednotlivých potravín si lepšie všímajte ich zloženie na obaloch. Čo najskôr sa snažte odnaučiť vaše deti piť sladené nápoje! Namiesto lízaniek a cukríkov s vysokým obsahom umelých látok im radšej doma upečte výživný tvarohový koláč alebo ovocnú tortu.

 

Čo by mali jesť hyperaktívne deti?

  • 1. Viac bielkovín na raňajky a počas dňa – Nesprávne nastavené raňajky s nedostatkom bielkovín a nadbytkom rafinovaného cukru môžu u detí spôsobiť vyššiu hyperaktivitu a impulzivitu, horšiu náladu a zníženú funkciu mozgu. Je dokázané, že deti konzumujúce bielkovinové raňajky sú menej náchylné k nadváhe a dosahujú lepšie výsledky v škole. Dostatočná konzumácia bielkovín môže zlepšiť pozornosť a koncentráciu detí v škole, ich správanie a sociálne prejavy.
  • 2. Obmedziť lepok (glutén) – Predstavuje vhodné riešenie problémov spojených so správaním a učením detí.
  • 3. Jesť potraviny bohaté na vitamíny (predovšetkým vitamíny skupiny B, vrátane vitamínu B6 – kyseliny listovej) – Sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervových buniek. Zdrojom vitamínu B6 sú celozrnné potraviny, strukoviny, orechy a olejnaté semienka.
  • 4. Zvýšiť príjem Omega-3 mastných kyselín – Štúdie tvrdia, že deti s poruchou pozornosti a hyperaktivitou majú nižšiu hladinu týchto mastných kyselín. Sú nevyhnutné pre správnu funkciu mozgu a môžu zlepšiť aj príznaky dyslexie u vašich detí. Nájdete ich v rybom tuku, vo vlašských orechoch a v ľanových semienkach. Denná odporúčaná dávka je 1 - 3 g. Ryby by sa mali vyskytovať v jedálničku 1 - 2x týždenne.
  • 5. Horčík – Má upokojujúci účinok na centrálny nervový systém, je nevyhnutný pre správne fungovanie mozgu a nervových buniek. Preto u detí trpiacich hyperaktivitou patrí horčík medzi najdôležitejšie minerály. Obsahujú ho najmä tofu, strukoviny a výrobky z nich, celozrnné výrobky, zelená listová zelenina, špenát, orechy (vlašské orechy, arašidy a mandle), avokádo, olejnaté semienka (slnečnicové, tekvicové, sezamové), mliečne výrobky a zemiaky pečené v šupke. Odporúča sa prijať 30 - 160 mg horčíka denne v závislosti od veku.
  • 6. Zinok – Potravinovými zdrojmi sú strukoviny a výrobky z nich, celozrnné výrobky, orechy, semienka (slnečnicové, tekvicové, sezamové), zelená fazuľka, zelené vňate. Maximálna denná dávka je 5 - 10 mg zinku podľa veku dieťaťa.
  • 7. Dostatok vápnika – Nájdete ho v mliečnych výrobkoch, morských rybách alebo slnečnicových semienkach.

 

Čo by nemali jesť hyperaktívne deti?

  • 1. Rafinovaný cukor (deti majú z neho ešte viac energie)
  • 2. Potraviny s nebezpečnými potravinárskymi prísadami (aditívami) – s vysokým obsahom farbív, konzervačných látok (napr. benzoát sodný) a É-čiek. Potravinárske prídavné látky môžu vyvolať hyperaktívne správanie u detí bez predchádzajúcich problémov správania. É-čka sa vyskytujú hlavne v sladených nápojoch. Preto je dôležité naučiť sa sledovať zloženie jednotlivých potravín na obaloch výrobkov a obmedziť nákup potravín s prídavkom É-čiek.
  • 3. Vylúčiť, resp. eliminovať príjem kofeínu (kola, čierne čaje) – Podrobne si prečítajte zloženie všetkého, čo dávate jesť a piť svojim deťom. Budete prekvapení, kde všade sa kofeín nachádza.
TIP: Tieto deti neobľubujú športové krúžky, aj keď si myslíte, že si tam „vybijú energiu.“ Vhodnejší je pre ne spontánny pohyb pod miernym dohľadom.

Nevhodné stravovacie návyky nemajú vplyv len na hyperaktivitu vašich detí. Zvýšená konzumácia fastfoodovej stravy, vysoký príjem nevhodných tukov, cukrov a sladených nápojov (Coca Cola a pod.) prispievajú k čoraz častejšie sa vyskytujúcej detskej obezite vo svete, k tráviacim ťažkostiam (bolestiam brucha, problémom so stolicou, či už k hnačkám alebo zápcham) a k alergiám.

Stravovacie návyky sa z detstva prenášajú do dospelosti. Preto, rodičia nezabúdajte: AKÝ PRÍKLAD VIDIA VAŠE DETI V STRAVOVANÍ U VÁS, TAKÝ BUDÚ UPLATŇOVAŤ V ŽIVOTE AJ NAĎALEJ!

 

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment