--->Staňte sa franchizantom najpokrokovejšieho výživového systému 21. storočia JEDINEČNÁ MOŽNOSŤ KÚPY ZABEHNUTEJ KLINIKY alebo novej licencie<---

Dovolenka - ako nepribrať?

28.06.2023 | 7132x Zhliadnutie | Michaela Korpášová | Chudnutie

Dovolenka – oddych, kľud, užívanie si, ... až kým nezačnete premýšľať ako a čo budete jesť. A hlavne, ak sa celý rok snažíte chudnúť či aspoň nepribrať. Nechcete sa obmedzovať, veď ste predsa na dovolenke a tú si treba užívať a odpočívať. Určite nebudete variť, veď pri hrncoch trávite doma každý alebo skoro každý deň... Na druhej strane sa z nej vždy vrátite o nejaké to kilo ťažší, napriek tomu, že máte pohyb (veď predsa veľa plávate!) a stravu máte ľahkú (v teple Vám veľa nechutí jesť, jete hlavne osviežujúce ovocie!)... Pozrime sa teda na pár zásad, ktoré by ste mali dodržiavať počas dovolenky. Možno práve v nich nájdete chybu, ktorú robíte.

Áno, počas dovolenky máte viac pohybu, na rozdiel od toho, keď celú pracovnú dobu sedíte v kancelárii za počítačom. V porovnaní so zimným obdobím je leto celkovo charakteristické tým, že skonzumujeme menšie množstvo jedla, ktoré je naozaj ľahšie (väčšinou siahame po zeleninových šalátoch, ovocí, studenom jogurte a pod.).

Navyše kvôli vysokým teplotám sme nútení piť viac vody a človek teda nepociťuje tak rýchlo hlad, keď má „brucho naliate vodou“.

 

Pravidelnosť predchádza priberaniu

Základnou a najdôležitejšou vecou je (koniec koncov tak ako vždy) pravidelnosť. Práve tým, že pijeme viac vody a do značnej miery tak zaháňame pocit hladu, často uzobávame malinké kúsky (napríklad ovocia) a nenajeme sa poriadne a v kľude, narúšame si pravidelný stravovací režim. Ak sme na dovolenke, ráno sa naraňajkujeme, ideme na pláž a vraciame sa vo večerných hodinách. Cez deň niečo malé zjeme, ale klasický obed vynechávame. Večer to však potrebujeme dojesť. Preto si vezmite so sebou kľudne nejakú malú desiatu i olovrant (napríklad ovocie, orechy, celozrnný chlebík či knäckebrot natretý nátierkou a so zeleninou a pod.), ktoré Vás zasýtia tak akurát a večer nemusíte nič doháňať. Ľahký obed určite tiež nevynechajte.

 

Trávite dovolenku pri mori?

Máte jedinečnú šancu dostať sa ku kvalitným rybám, ktoré si nemuseli precestovať dlhé kilometre a byť hlboko zmrazené, aby ste si ich mohli kúpiť u nás v obchode. Ryba je vhodná ako na obed, tak na večeru. Využite možnosť získania omega-3 a omega-6 mastných kyselín priamo zo zdroja. Samozrejme, dávajte pozor na cenu. Vo viacerých prípadoch lákavá nízka cena znamená aj nízku kvalitu.

 

Grilujete mäso, ryby, zeleninu?

Leto je pre grilovanie ako stvorené. Práve letné grilovačky nám poskytujú možnosť ľahkých kombinácií jedál, kedy nemusíte zjesť toľko príloh. Skúste si k mäsu ugrilovať cuketu, papriku, mrkvu, baklažán, červenú repi či tekvicu Hokaido. Určite ste šikovní a marinády na mäso či dresingy si viete pripraviť doma z kvalitných prísad, čerstvých byliniek a nemusíte kupovať hotové zmesi éčok. Stačí biely jogurt , soľ, koreniny a fantázii sa medze nekladú :)

 

Nápoje

Ovocné koktaily, kupované ľadové čaje (ktoré s čajom toho veľa spoločného nemajú, s cukrom zasa až príliš veľa), sladené vody, či ochutené minerálky so sebou na pláži. Čo by ste povedali na čistú vodu s citrónom alebo limetkou s pár lístkami mäty? Je to oveľa lepšia voľba, ktorá má menej kalórií a ktorá Vám jednoznačne lepšie uhasí smäd.

Večerný oddych pri vínku alebo nejakom miešanom drinku - ak človek konzumuje s mierou, nie je v tom žiadny problém. Ste predsa na dovolenke a treba „vypnúť“. Podstatné je, aby sa to nestalo dennou pravidelnosťou počas dovolenky. Nezabúdajte, že aj alkohol má určitú (a nie malú) kalorickú hodnotu. Najväčšie rekordy v tomto trhajú „pivári“ – počas dňa vypijú niekoľko pív ako chladenú odmenu. Nezabúdajme na obľúbeného radlera! Tak isto je to kalorická bomba, v 500 ml sa obsah cukru ráta na čajové lyžičky!!! Ak si chcete udržať svoju hmotnosť počas dovolenky, myslite aj na zvýšený prísun týchto prázdnych kalórií v alkohole.

 

Zmrzlina, nanuky

Obdoba chladených nápojov a veľké lákadlo nie len pre deti ale i pre dospelých. Opäť, umiernená konzumácia – prečo nie ako spestrenie, ale dať si niekoľko kopčekov s tým, že veď nebudem obedovať a možno v rámci kalorickej hodnoty radšej ani večerať, to s mierou už nič nemá spoločné. Samozrejme, na dovolenke si nebudete vyrábať domácu zmrzlinu , ale možno narazíte na sorbet, ktorý obsahuje o niečo menej kalórií a je takisto chutný. Skúste ho ako náhradu klasickej smotanovej zmrzliny.

 

Švédske stoly

Ak máte zabezpečenú stravu a na výber napr. švédske stoly, určite si vždy nakladajte jedlo postupne. Radšej sa viackrát otočte a doberte si jedlo, ako keby si naložíte toho veľa a zjete to, veď čo už s tým. A nezabúdajte, široký výber jedla tam bude každý deň, preto nemusíte ochutnať všetko hneď v prvý deň. Výhoda švédskych stolov je v tom, že si vyberiete, čo chcete. Zároveň sa však táto výhoda môže zmeniť v obrovskú nevýhodu, keďže niekedy človek, keď má pred sebou veľkú možnosť výberu, zabudne kombinovať. A vtedy môže nastať problém. Naozaj si nepotrebujete dať na raňajky pečivo, šunku, párky a ešte aj nejaké to vajíčko a zajesť to nejakým ovocím, či mussli, aby ste mali pocit zdravých raňajok. 

 

Stravovanie ako doma? Prečo nie?

Ste na dovolenke a chcete si ju užiť, vypnúť hlavu, prestať premýšľať nad prácou a každodennými povinnosťami, povenovať sa rodine, známym. Chcete vyskúšať miestnu kuchyňu, miestne špeciality. Na tom nie je nič zlé. Ale opäť platí staré známe všetko s mierou. Na to, aby ste splnili tieto predsavzatia sa nepotrebujete prepchávať, len aby ste vyskúšali všetko, čo Vám ponúknu. Prečo by ste mali staré známy zvyky z domu odhodiť a „odtrhnúť sa z reťaze“? Vaše telo sa Vám poďakuje, ak ho nebudete premáhať. Neprekračujte teda svoje zaužívané porcie jedla len preto, lebo ste na dovolenke. Navyše, určite tam nejdete na jeden, dva dni. Rozložte si jedlá, ktoré by ste chceli ochutnať na viac dní, nemusí byť všetko v jeden deň.

 

Po dovolenke čo najskôr do normálneho režimu

Dopriali sme si studenú zmrzlinu, sladké chladené nápoje, či miešané drinky. Po dovolenke si však treba povedať, že ste už doma a prispôsobiť sa zabehnutému režimu , ktorý ste si vytvorili pred dovolenkou. Telo sa zaklimatizuje a navráti sa do pôvodnej formy. Prechod do tohto režimu nemusí byť vôbec pozvoľný a trvať ďalší týždeň a viac.

Pri chudnutí je veľmi dôležité pozitívne myslieť, nestresovať sa a dopriať si dostatočný a kvalitný spánok. Počas dovolenky na to máte ideálne podmienky. Ak sa teda budete držať vyššie uvedených rád, nemáte sa prečo obávať zvýšenia sa Vašej hmotnosti. Dovolenka má byť predsa pre Vás odmenou a nie tresom, či strašiakom.

Ringsegment Ringsegment

Weight management
je riešením pre každého

Výživový plán na úpravu hmotnosti

Potrebujete zhodiť pár kíl alebo 15 kíl? Pripravíme vám taký plán, ktorý vám sadne do vašich predstáv.

Viac
Výživový plán pre športovcov

Máte radi šport? Alebo naopak, ste v pohybe limitovaní? Nebaví vás jedálniček od vášho trénera?

Viac
Výživový plán pre deti

Náš tím profesionálnych výživových poradcov je pripravený pomôcť každému rodičovi, ktorému nie je zdravie jeho dieťaťa ľahostajné. Máme pre vás pripravené špeciálne programy, ktoré u detí úspešne riešia obezitu, nadváhu, prípadne aj podvýživu.

Viac
Výživový plán pre seniorov

Seniori vyžadujú diametrálne odlišný prístup k chudnutiu ako aktívny tridsiatnik. Z našich skúseností sa veľkej skupine klientov po úprave hmotnosti uľavilo od zdravotných ťažkostí a znížilo sa množstvo potrebných liekov.

Viac
Výživový plán pre večné diétarky

Celý deň nejete a večer skončíte vo fastfoode? Naše riešenie počíta s rôznymi životnými situáciami tak, aby bolo maximálne použiteľné a bez jo-jo efektu.

Viac
Výživový plán pre diabetikov a alergikov

Neprispôsobujte sa! My sa prispôsobíme vám. Máte alergiu alebo intoleranciu na nejakú potravinu, prípadne diabetes alebo vysoký tla? Nevadí, naša gramážová kuchárka sa vám prispôsobí a nikto vás ju nebude nútiť jesť.

Viac
Logo

Prečo NUTRIADAPT?

Zdravotná dokumentácia

Pretože je normálne starať sa o seba a o svoje zdravie.

Nahváha a obezita výrazne zhoršuje kvalitu života. Od zadýchavania sa pri chôdzi, estetického hľadiska, zhoršenia civilizačných chorôb, ako je okrem iného cukrovka alebo vysoký cholesterol, až po kratšiu dobu života. Je správne sa o svoje telo v rôznych etapách života starať tak, aby ste dokázali naplniť váš cieľ a mať tak "RADOSŤ ZO SEBA". A my vám s tým radi pomôžeme.

Stetoskop

Pretože u nás nájdete iba vysoko kvalifikovaných odborníkov na úpravu hmotnosti.

Všetci naši zamestnanci musia prejsť veľmi intenzívnym vzdelávacím procesom zakončeným odbornou skúškou. Zamestnanci sa musia neustále vzdelávať, preto navyše u nás tiež nájdete špecialistu na chudnutie detí, športovú výživu, apod.

Mikroskop

Pretože náš výživový systém NUTRIADAPT je výsledkom nespočetného množstva overených klinických štúdií.

Opiera sa o fakty, nie o domnienky alebo nepodložené štúdie. Bude vám na mieru spracovaná gramážová kuchárka a osobný výživový plán, v ktorom možno upravovať energetickú hodnotu aj početnosť porcií. Osobný výživový plán rešpektuje vaše chuťové preferencie a pomôže vám rýchlejšie dosiahnuť cieľovú hmotnosť.


Je to jednoduchšie,
než si myslíte

Fill form

Vyplníte rezervačný formulár, naša asistentka sa s vami do dvoch pracovných dní spojí a dohodnete si termín nezáväznej konzultácie.

Zdravotná prehliadka

Absolvujete 30 - 45 minútovú konzultáciu, kde vám vykonáme základnú diagnostiku Vášho tela. Počas konzultácie sa dozviete, ako zostať nielen zdraví, ale tiež ako získať viac energie, cítiť sa dobre a dostať sa na svoju ideálnu hmotnosť a mnoho ďalších informácií.

Konzultácia

Pohovoríte si s našim výživovým špecialistom, preberiete vaše ciele, vysvetlíme vám ako sa s nami dostanete na ideálnu hmotnosť a čo je potrebné urobiť, aby ste si ju udržali. A to natrvalo.

Fill form

Poďte do toho s nami a chudnite tak, aby ste nielen skvele vyzerali, ale hlavne sa skvele cítili.

Garancia

Až 1,5 kg / týždeň

Pri dodržaní výživových
zásad našich špecialistov
Objednajte sa ešte dnes
na konzultáciu s výživovým špecialistom
a navyše dostanete inšpiratívny
jedálniček chutných večerí

Rezervačný formulár

Ringsegment