CICA NEŽER NEFUNGUJE?

10.08.2021

 

Katarína Chomová

Jasné že nie! Telo treba nastaviť na pravidelný prísun živín, vitamínov, a minerálov, ktoré dostane v strave. Nie v tabletkách a práškoch. 
Pohľad do zrkadla býva častokrát nemilosrdný, špeciálne počas leta, keď šaty odhalujú viac ako skrývajú. Či už túžite niekde „ubrať“, alebo naopak niekde „pridať“ skôr ci neskôr natrafíte na nejakú zázračnú diétu, prípadne tabletku, ktorá sľubuje, že váš problém vyrieši za vás. 

Existuje mnoho typov lákavých diét, ktoré zaručujú zázraky na počkanie. A človek, rád uverí peknej reklame a skúsi to. Ideálne ak je to riešenie ešte aj jednoduché, napríklad dať si tabletku alebo prášok, ktorý tu tažkú robotu urobí za nás. Preto si počas života odtrpíme mnoho diét, aj za cenu jo-jo efektu a často aj bez trvalého výsledku. Naštastie stále viac ľudí si uvedomuje a zisťuje, že sa to dá aj inak. 

Vieme vyriešiť problém, keď nepoznáme príčinu? 

Ak vám začne zatekať do bytu, problém nevyriešite len vymaľovaním zatečenej steny, príde prvý dážď a problém so zatekaním sa ozve opäť. Rovnako to funguje aj pri chudnutí a v prístupe k stravovaniu. Platí tu rovnako ako v iných situáciách, že kým nepoznáme príčinu a chyby, ktoré v stravovaní robíme, ťažko niečo v dlhodobom horizonte zmeníme. Preto jedinou udržateľnou cestou k pevnému zdraviu a štíhlej postave je zostavenie personalizovaného stravovacieho režimu, a postupné odstraňovanie chýb v stravovaní. To chce individuálny prístup a niekoho kto sa do výživy naozaj rozumie. 

Ako zistím čo moje telo naozaj potrebuje? 

Dôležitým krokom k zisteniu, čo potrebuje Vaše telo je aj to, koľko energie potrebujete za deň prijať. Z akých potravín, v akom pomere majú byť makro a mikroživiny. A váš životný štýl. Týchto pár bodov stačí skúsenému výživovému poradcovi zorientovať sa v tom, aké chyby v jednálničku robíte.

Tablety či jedlo v prášku k vám individuálne pristupovať nedokážu. Ich cieľom je vyvolať "wau efekt" rýchlym znížením hmotnosti (nakoniec, hladovanie vždy viedlo k úbytku hmotnosti, no bez dlhotrvajúceho efektu, často s obrovským rizikom, že sa hmotnosť vráti na štartovaciu hodnotu, či nebodaj ešte vyššiu. 

Výživový špecialista pozná odpovede, treba sa len opýtať

Ak sa zveríte do rúk odborníka, pomôže vám vyhnúť sa metóde pokus-omyl. Pod dohľadom odborníka, sa výsledky dostavia skôr a narvalo. Široká škála diagnostických vyšetrení ako napríklad biochemický skríning organizmu, imunologické krvné vyšetrenia, analýza mikrobiálneho prostredia a metabolická diagnostika sú spoľahlivou cestou k vysnívanej postave, hlavne ak váš zdravotný stav aj vplyvom nadváhy už nie je optimálny. 

Tieto vyšetrenia nie sú bolestivé, v prípade mikrobiálnych analýz sú aj neinvazívne. Už žiadne dohady a neistota, vďaka ním budete jasne vedieť koľko sacharidov, tukov a bielkovín máte denne prijať na Vašom tanieri. Pretože paušálne rozdelenie makroživín k úspechu nevedie. Viete, ktoré potraviny zvládne Vaše telo zmetabolizovať rýchlejšie, či ktoré mu naopak neprospievajú? Pri dostatku kvalitných informácií bude pre kvalifikovaného nutričného terapeuta zostaviť stravovací plán na najbližšie mesiace takpovediac hračka. 

Ak si so svojou postavou či zdravím neviete rady, obráťte sa na odborníka. Len kvalifikovaný prístup odborne vzdelaných nutričných špecialistov je pre vás zárukou úspešného dosiahnutia cieľa, hlavne v tejto dobe instagramových diet a protichodných informácii na webe. 

Naše kliniky nájdete v každom väčšom meste.

 

Další články

Strava
Čo je lepšie džús alebo koktail?

Ideálnou voľbou je konzumovať celé ovocie a zeleninu. Avšak džús, smoothie či koktail sa počítajú do denného príjmu tekutín,…

akce
Ako vám test metabolizmu pomôže k štíhlej postave?
Šport
Chudnutie
Späť do formy l.

Naštartujte metabolizmus, zlepšite si kondíciu a privítajte svoje zdravšie ja.

Vaše premeny

Alena Baránková

Dá sa to aj po menopauze

Martin Méry

Schudol som dve konfekčné veľkosti

Lenka Humeňajová

Najkrajší pocit som zažila, keď som sa zrazu dokázala zmestiť do môjho, farbou bohatého, starého oblečenia, dokonca aj z čias maturít.